Złamany ząb – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nieszczęśliwy wypadek, którego skutkiem jest złamanie zęba, może przydarzyć się każdemu. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? A być może zastanawiasz się, czy istnieje możliwość odbudowy złamanego zęba? Spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co robić w pierwszych chwilach po złamaniu zęba?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Spokój i opanowanie pozwoli Ci podjąć odpowiednie decyzje. Niezwykle ważne jest, aby po zaistniałej sytuacji jak najszybciej udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. To właśnie tutaj otrzymasz konieczną pomoc, a także w razie potrzeby zostanie zaplanowane kompleksowe leczenie, dzięki któremu Twojemu uzębieniu będzie można przywrócić utracony blask. Dlatego nie zwlekaj, jeżeli dojdzie do złamania zęba, bo tylko dzięki szybkiej reakcji możesz zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów w przyszłości.

Jak ząb może zostać odbudowany?

Pierwsze chwile w gabinecie stomatologicznym poświęcone są przeprowadzeniu precyzyjnej diagnostyki, dzięki czemu można właściwie zaplanować leczenie. W przypadku niezbyt poważnego złamania zęba możliwe jest odbudowanie zęba za pomocą materiału kompozytowego. Konieczne jest wtedy uprzednie odpowiednie oczyszczenie pozostałego fragmentu. Następnie lekarz nakłada warstwy materiału kompozytowego, które są kształtowane do pożądanego kształtu. Rozwiązanie to pozwala w szybki sposób rozwiązać problem złamanego zęba.

Być może jednak warto zastanowić się nad zastosowaniem korony protetycznej lub estetycznego wypełnienia inlay lub onlay. W takich sytuacjach konieczne jest pobranie wycisku uzębienia, który następnie przesyłany jest do pracowni protetycznej, gdzie wykonywana jest odbudowa. Jeżeli spełnia ona wszystkie Twoje oczekiwania, możliwe będzie jej zamocowanie na pozostały fragment zęba. W ten sposób przywracana jest nie tylko estetyka uśmiechu, ale również pełna funkcjonalność w jamie ustnej. Warto również wspomnieć, że rozwiązania te cechują się wyższą estetyką i wytrzymałością niż rekonstrukcja uzębienia za pomocą materiału kompozytowego.

Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Czy złamany ząb zawsze da się uratować?

  Niestety nie. Przeprowadzenie dokładnej diagnostyki pozwala stwierdzić, czy możliwe jest uratowanie złamanego zęba. W przypadku kiedy uszkodzenia są znaczne, konieczne jest zaplanowanie kompleksowego leczenia. Zaleca się wtedy usunięcie pozostałego fragmentu zęba, a następnie jego odbudowanie. W takiej sytuacji istnieją dwie możliwości rekonstrukcji utraconego uzębienia. Pierwsza z nich polega na wszczepieniu implantu, czyli małej tytanowej śrubki, w miejsce po utraconym korzeniu. Tak stworzona podstawa pozwala w konsekwencji na stabilne przymocowanie korony, dzięki czemu przywracany jest blask uśmiechowi. Z kolei drugie rozwiązanie polega na wykorzystaniu mostu protetycznego. W takiej sytuacji należy oszlifować zdrowe zęby sąsiadujące z luką, przez co możliwe jest zamocowanie przygotowanej odbudowy. Warto podkreślić, że wszystkie zabiegi wykonywane są całkowicie bezboleśnie, za co odpowiedzialne jest nowoczesne znieczulenie komputerowe The Wand.

  Dlaczego warto podjąć leczenie?

  Przede wszystkim złamany ząb wpływa na pogorszenie estetyki uśmiechu. Przez to może pojawić się uczucie wstydu, które z kolei prowadzi do rezygnacji ze spotkań towarzyskich. Po co więc rezygnować z przyjemności, jakie oferuje świat? Koniecznie podejmij decyzję o leczeniu, które pozwoli Ci przywrócić piękny i pełen uśmiech.

  Niektóre osoby rezygnują z wizyty w gabinecie stomatologicznym, stwierdzając, że estetyka ich uzębienia nie uległa pogorszeniu. Należy jednak pamiętać, że ułamany ząb jest znacznie bardziej narażony na kolejne uszkodzenia i różnego rodzaju choroby. W tym miejscu mogą pojawić się również stany zapalne, które niezwykle negatywnie mogą wpłynąć na ogólny stan zdrowia w jamie ustnej. Jeżeli pragniesz zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów w przyszłości, koniecznie zwróć się po profesjonalną pomoc do kliniki stomatologicznej.

  Co możesz teraz zrobić?

  Zadbaj o zdrowie i estetykę swojego uśmiechu i od razu po złamaniu zęba udaj się do naszego gabinetu stomatologicznego. Jeżeli jednak już dłużej borykasz się z tym problem, nie odkładaj wizyty w klinice na później. W Estetika zaplanujemy kompleksowe leczenie, które w konsekwencji pozwoli uzyskać zachwycające efekty. Przekonaj się o tym sam! Aby umówić się na bezpłatną konsultację, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 697 909 022.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek
  9:00-20:00