Złamał mi się ząb

Niekiedy na skutek przyczyn niezależnych od nas jeden lub kilka zębów może ulec uszkodzeniu. To dosyć poważny problem, z którym powinniśmy udać się jak najszybciej do dentysty. W przypadku uszkodzenia, zwichnięcia lub wybicia zęba szczególną rolę odgrywa czas, ponieważ to właśnie od niego zależeć może wybór metody leczenia i jego skuteczność. Dlatego niezwłocznie po wypadku należy udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, w którym przeprowadzone zostanie kompleksowe leczenie.

Co robić gdy ząb się złamał?

Złamanie zęba jest na pewno wydarzeniem niespodziewanym, które może każdemu się przydarzyć. Z tego też powodu tak niezwykle ważne jest, aby być przygotowanym na taką sytuację. Najważniejszy jest czas, dlatego od razu po sytuacji, w której doszło do złamania zęba, należy udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. To właśnie tu może zostać dokonana dokładna analiza stomatologiczna, która pozwoli ocenić, jak poważny jest problem, a tym samym zaproponować najlepsze metody leczenia. Jeżeli złamanie nie jest zbyt poważne, bardzo często zaleca się zamocowanie korony protetycznej lub niezwykle estetycznych wypełnień inlay oraz onlay. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również leczenie kanałowe, które jest całkowicie bezbolesne. Współcześnie zabieg ten wykonywany jest pod mikroskopem, co pozwala wyleczyć ząb podczas 1 wizyty bez konieczności jego zatruwania!

Może również dojść do sytuacji, kiedy ząb zostanie wybity. W takiej sytuacji przede wszystkim konieczne jest zachowanie spokoju. Niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie wybitego zęba, ale także natychmiastowa reakcja, co oznacza jak najszybsze udanie się do gabinetu stomatologicznego. Utracone uzębienie może być przechowywane w pojemniku z mlekiem. Jednak najlepszym rozwiązaniem okazuje się włożenie zęba z powrotem do jamy ustnej. Znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo uratowania wybitego zęba. Dzięki temu nie zostanie zachwiana naturalna sytuacja w jamie ustnej, a tym samym Pacjent nadal będzie mógł cieszyć się pięknym i w pełni funkcjonalnym uśmiechem.

Estetika - nowoczesna profilaktyka

Jak leczymy problem złamanego zęba?

Każde leczenie w naszej klinice rozpoczyna się od przeprowadzania dokładnej diagnostyki. To właśnie na jej podstawie możemy stwierdzić, jakie rozwiązania będą najbardziej skuteczne i przyniosą oczekiwane przez Pacjenta efekty. W przypadku złamania zęba najczęściej zaleca się założenie korony protetycznej lub estetycznego wypełnienia inlay albo onlay. Wybór rozwiązania zależy od wielkości uszkodzenia zęba Pacjenta. W obu przypadka konieczne jest pobranie wycisku, który następnie przekazywane jest do pracowni protetycznej. Podczas kolejnej wizyty przymierzana jest korona protetyczna lub wypełnienie inlay albo onlay. Jeżeli Pacjent nie wnosi żadnych zastrzeżeń, odbudowa jest mocowana na stałe. Więcej o koronach protetycznych możesz przeczytać w zakładce korony i mosty, natomiast o estetycznych wypełnieniach inlay i onlay na stronie poświęconej stomatologii estetycznej. Po zamocowaniu odbudowy protetycznej Pacjent w końcu może cieszyć się pięknym i pełnym uśmiechem.

Brak zęba

W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie pozostałości zęba. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest jego odbudowa na implancie. To rozwiązanie daje niemal 100% gwarancję powodzenia. Implant zęba jest to mała tytanowa śrubka, która zastępuje korzeń zęba. To właśnie na nim przytwierdzana jest korona protetyczna. W ten sposób rekonstruowana jest pełna funkcjonalność jamy ustnej oraz piękny uśmiech. Warto podkreślić, że implanty mogą służyć Pacjentom przez całe życie!

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wypadnięcia zęba. Przede wszystkim ważne jest, aby umieścić uzębienie w mleku lub najlepiej włożyć je z powrotem do jamy ustnej. Należy wtedy niezwłocznie udać się do profesjonalnej kliniki stomatologicznej. Odpowiednie przetransportowanie zęba zwiększa szanse możliwości przywrócenie go z powrotem do łuku zębowego. W przypadku kiedy jednak nie uda się uratować naturalnego uzębienia, zaleca się założenie korony protetycznej na implancie. Rozwiązaniem może być również zastosowanie mostu. W tym wypadku konieczne jest oszlifowanie dwóch naturalnych zębów sąsiadujących z luką. Umożliwia to stabilne przytwierdzenie mostu protetycznego. Kiedy Pacjent nie posiada zdrowych własnych zębów, alternatywą jest zamocowanie odbudowy protetycznej na dwóch implantach. Leczenie to pozwala zrekonstruować pełną funkcjonalność jamy ustnej. Pacjent może w końcu opuścić naszą klinikę z niezwykle estetycznym uśmiechem!