Zgrzytam zębami

Wiemy, jak uciążliwy może być problem zgrzytania zębów. Ta dolegliwość nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale jest również uciążliwa dla otoczenia. Ponadto, zgrzytanie zębami w konsekwencji może doprowadzić do takich problemów z zębami, które wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. Dlatego, tak ważna jest szybka reakcja i odpowiednia diagnostyka.

W wielu przypadkach pierwszym zauważalnym przez pacjenta objawem problemów zwarciowych jest właśnie zgrzytanie zębów. Może być spowodowane różnymi przyczynami. Dlatego w pierwszej kolejności musimy skupić się na zdiagnozowaniu źródła dolegliwości, które pozwoli nam na podjąć leczenia.

Kiedy i dlaczego występuje problem zgrzytania zębów?

Zazwyczaj zgrzytanie zębów pojawia się w nocy, jednak w niektórych przypadkach może również występować w trakcie dnia. Pojawia się kiedy mięśnie żujące wykazują nadmierną aktywność na skutek różnych przyczyn.

Jednak, należy pamiętać, że powodów może być wiele, dlatego kluczowa jest dokładna diagnoza przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym i wykonanie badania stawów skorniowo-żuchwowych, których nieprawidłowe funkcjonowanie może być przyczyną powstających nieprawidłowości w jamie ustnej i w efekcie zgrzytania, ścierania zębów, bólów głowy czy napięcia mięśni twarzy.

Sposoby leczenia.

Pomoc doraźną przy zgrzytaniu zębami uzyskamy stosując specjalne nakładki na zęby, które zapobiegają ścieraniu się szkliwa. Znane są jako szyny relaksacyjne, nakładane najczęściej na górne zęby i zapobiegają ich ścieraniu. To rozwiązanie ma jednak charakter tymczasowy, a docelowo należy podjąć kompleksowe leczenie stomatologiczne poprzedzone odpowiednią diagnostyką.​

Należy pamiętać, że takie podejście nie rozwiązuje pojedynczego problemu, a pozwala na pozbycie się źródła jego powstawania. Dzięki kompleksowemu podejściu do problemu, pacjent może być pewien, że jego problem został prawidłowo rozwiązany.