Witamina D3 utrzymuje kości w prawidłowym stanie, wspomaga układ immunologiczny oraz odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu krążenia. Badania wykazują, że ponad 90% Polaków cierpi na jej niedobór. W jaki sposób można dostarczyć organizmowi odpowiednich dawek tej pożytecznej substancji i jaki ma ona wpływ na zęby?
Witamina D3 a zdrowie zębów
Niedobór witaminy D3 może skutkować zaburzeniami mineralizacji kości. Gęstość kości staje się zmniejszona, a tym samym zwiększa się ich kruchość. To osłabia je, obniża wytrzymałość i sprawia, że są bardziej podatne na złamania. U dorosłych może to prowadzić do osteoporozy natomiast u dzieci – do krzywicy. Zbyt niski poziom witaminy D3 wpływa na cały układ kostny – także na tkanki twarde zębów. Procesy, które na skutek niedoboru zachodzą w uzębieniu, są analogiczne do tego, co dzieje się z kośćmi. Zęby stają się słabsze i wzrasta ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych. Są też bardziej podatne na próchnicę. Tkanki kostne otaczające korzeń zęba (tzw. tkanki okołowierzchołkowe) także ulegają osłabieniu, co może stać się przyczyną powstawania stanów zapalnych przyzębia, rozchwiania zębów, a w skrajnych przypadkach – nawet ich utraty.
Gdzie występuje witamina D3?
Największe ilości witaminy D3 znajdują się w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, dorsz czy śledź, a także w wątróbce i jajkach. Jednak to nie pożywienie jest głównym źródłem, z którego czerpiemy ten cenny składnik. Organizm może bowiem samodzielnie wytwarzać witaminę D3 pod wpływem słońca. Wystarczy spędzić kwadrans w ciągu dnia, eksponując skórę działanie promieni ultrafioletowych, by dostarczyć sobie niezbędnej dawki tej witaminy. W związku z tym okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym jesteśmy wyjątkowo narażeni na niedobory. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli występują objawy, takie jak trudności z zasypianiem, brak apetytu czy bóle kostno-stawowe. Specjalista może zalecić odpowiednie badania lub zaproponować suplementację.
Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.
Pozytywny wpływ na przyswajanie witaminy D3 ma jednoczesne przyjmowanie witaminy K2. Mikroelementy współdziałają ze sobą i stosowane razem przynoszą najlepsze rezultaty, m.in. znacznie przyczyniając się do zwiększenia mineralnej gęstości kości. Istotny jest też fakt, że witamina D3 jest rozpuszczalna w tłuszczach. W trosce o odpowiednie przyswajanie warto więc spożywać ją w towarzystwie obfitych w tłuszcze pokarmów.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy – bóle mięśni, skurcze, bezsenność, przemęczenie, dolegliwości ze strony układu kostnego – może to wskazywać na niedobór witaminy D3 w Twoim organizmie. W takiej sytuacji skontaktuj się ze specjalistą, by zweryfikować, jaka jest przyczyna Twojego złego samopoczucia. Jeżeli zauważysz, że Twoje zęby także stały się słabsze, są rozchwiane, nadwrażliwe na temperaturę lub pojawiły się w nich ubytki – czym prędzej udaj się do stomatologa, który wyleczy skutki niedoborów witaminy D3 i zaproponuje odpowiednią zmianę diety lub suplementację. Możesz umówić się na wizytę, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer: 697 909 022.