Widoczne plomby

Bardzo często na skutek starzenia się wypełnień zębów, stają się one widoczne i nieestetyczne. Poza kwestiami estetycznymi, niewymieniane wypełnienia mogą również prowadzić do powstawania dyskomfortu fizycznego.

Dlaczego plomby są widoczne?

Najczęściej wypełnienia stają się widoczne z racji swojego wieku. Plomby, zwłaszcza te stosowane wiele lat temu były wykonane z gorszej jakości materiałów niż współczesne. W takim przypadku najlepiej jest wypełnić starsze uzupełnienia, zastępując je nowszymi i trwalszymi rozwiązaniami.

Poza wiekiem wypełnień zębowych, przyczyną widoczności plomby mogą być także choroby zębów i stany zapalne przyzębia. Niezależnie od tego, jeśli zauważymy u siebie przebarwienia na zębach, należy zgłosić się do dentysty.

Sposoby rozwiązania problemu.

Podczas wizyty dentysta musi przede wszystkim ocenić, czy w okolicy plomby pojawiła się próchnica. Jeżeli tak, to prawdopodobnie konieczna będzie zmiana wypełnienia na nowe. Jeśli natomiast ząb jest zdrowy, wystarczyć mogą zabiegi profilaktyczne i pokrycie zęba nową elastyczną warstwą.

W niektórych przypadkach na wizytę do dentysty warto udać się nawet gdy plomba nie jest widoczna. Praktyka pokazuje, że wypełnienia szczególnie z zewnątrz wyglądają znacznie lepiej niż od wewnątrz. Pod spodem może występować próchnica, która w niedługim czasie może sprawić, że plomba stanie się widoczna.