Do niedawna złamanie narzędzia w trakcie leczenia kanałowego było wyrokiem .Tylko w rzadkich przypadkach można było zaryzykować i pozostawić takiego zęba w jamie ustnej, najczęściej kończyło się to ekstrakcją czyli usunięciem. Obecnie dzięki specjalistycznym mikroskopom oraz zaawansowanym narzędziom i technikom udaje się wyciągnąć większość takich narzędzi, oczywiście jest to procedura znacznie bardziej trudna niż samo leczenie kanałowe i wymaga dużego doświadczenia jednak wszyscy lekarze pracujący w Estetice takie posiadają.
Tematy powiązane
Reendo ponowne leczenie kanałowe
Powtórne leczenie kanałowe różni się znacznie od pierwotnego. Po pierwsze zmieniona zostaje anatomia przebiegu kanałów zębowych, po drugie usuwanie starego wypełnienia kanału jest trudniejsze niż nawet martwej miazgi, po trzecie flora bakteryjna jest bardziej zjadliwa i nietypowa co dodatkowo utrudnia pozbycie się grzybów i bakterii. Jest to leczenie trudniejsze bardziej czasochłonne i o mniejszej procentowo skuteczności niż leczenie pierwotne. Co zrobić aby do niego nie dopuścić? Porządnie wyleczyć za pierwszym razem oraz szczelnie i trwale zamknąć zęba wkładem lub koroną. Jest to niezwykle ważne gdyż utrata szczelności wypełnienia stoi na pierwszym miejscu jako powód wtórnych infekcji kanałów. Trzeba pamiętać że tradycyjna plomba w zębie leczonym kanałowo z dużą dziurą da nam jedynie (w najlepszym) razie kilka lat szczelności i jeśli zapomnimy ją na czas wymienić skazani będziemy na powtórne leczenie kanałowe.
Ratowanie zębów
Często zniszczenie zęba jest tak duże że przyjmując standardowe wskazania należy go usunąć. Jeśli jednak pacjent chce za wszelką cenę ratować takiego zęba i jest świadomy związanych z tym ograniczeń podejmujemy się takich procedur. Bywa że z wyśmienitym skutkiem, pamiętać należy jednak że to czy jest sens ratować mocno zniszczonego zęba ocenia lekarz biorąc pod uwagę wszystkie istniejące okoliczności często nie związane bezpośrednio z samym zębem ale mające wpływ np. na siły które mogą na zęba działać tj. charakter pracy czy stres obecny w życiu pacjenta.
Profilaktyka pierwszych zębów stałych
Tuż po pojawieniu się pierwszych stałych zębów nadchodzi najwłaściwszy czas na zajęcie się nimi. Błędem jest czekanie na pierwsze oznaki próchnicy. Należy jej zapobiegać a nie nastawiać się na leczenie.
Jedną ze skuteczniejszych metod profilaktyki jest lakowanie i fluorowanie kontaktowe. Lakowanie polega na uszczelnieniu bruzd nowych zębów stałych – tylko trzonowce i przedtrzonowce, fluorowanie zaś na pokryciu specjalnym lakierem całego szkliwa zębów. Jony fluoru w hydroksyapatytach szkliwa podmieniają jony wapnia i tworzą fluoroapatyty, Fluoroapatyty są znacznie odporniejsze na działanie kwasów w jamie ustnej (bakteryjnych i z pokarmów) przez co szkliwo jest wzmocnione i bardziej odporne fizycznie.
Duże znaczenie w profilaktyce mają również techniki i sprzęt do czyszczenia zębów, warto wysłuchać praktycznych porad.
I nie mniej ważna sprawa – dieta. Wiele osób uważa obecnie że ważniejsza od samego czyszczenia zębów.
Jeśli zaopiekujemy się stałymi zębami od samego początku z pewnością będą nam służyły długo.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Jest to zagadnienie do którego podchodzimy z wielką uwagą. Pierwsza wizyta często decyduje o tym czy mały pacjent będzie się leczył czy też będzie panicznie bał się dentysty do końca życia. To w jakim stanie do nas trafia ma duże znaczenie, jeśli z bólem zęba wówczas jet to wielkie wyzwanie aby skłonić go do współpracy. Nie dość że go boli, trafia do obcych sobie osób, z dziwnymi sprzętami i o których tyle niedobrego słyszał od dorosłych. Czy należy się dziwić że najczęściej reakcją jest panika, strach i wrzask?
Proszę pamiętać że racjonalne wyjaśnienia na dzieci nie działają i przekonywanie „otwórz buzię bo cię w domu będzie boleć jeszcze bardziej” nie przyniesie rezultatu. Bywa że już na pierwszej wizycie po rozmowie z lekarzem dziecko daje sobie coś zrobić ale zależy to od tego jak wielki jest jego strach i jak głęboko siedzi.
Dużo lepsze rezultaty osiąga się gdy dziecko przychodzi do nas kiedy jeszcze nie potrzebuje żadnych zabiegów, poznajemy się wzajemnie, pokazujemy co robimy, czasem wykonujemy zabieg smarowania dziąseł czy zębów. Kiedy otoczenie i osoby są znane znacznie łatwiej przekonać małego pacjenta do leczenia. Nie straszne są dziecku opowieści o dentystach gdyż samo zna ich z własnego doświadczenia. Efekty widać na fotelu gdzie dziecko samo w gabinecie jest leczone i nie potrzebuje obecności mamy czy taty, no ale jeśli czuje się tu bezpiecznie to czy jest to takie dziwne?
Periodontologia – leczenie chorób przyzębia
Jest wiele przyczyn które wpływają na stan naszych dziąseł, część z nich daje się stosunkowo łatwo zdiagnozować i opanować inne są od nas niezależne. To że kamień nazębny i nieczyszczone zęby mogą potęgować zapalenie przyzębia wiedzą wszyscy. Jednak już mniej osób zdaje sobie sprawę że nieszczelne wypełnienia i niedokładnie wykonane korony i mosty mogą powodować to samo. Co więcej, jeśli istnieją braki zębowe to zęby które pozostały poddawane są znacznym przeciążeniom i powodują zaburzenia w ukrwieniu ozębnej a co za tym idzie ulega ona stanowi zapalnemu. Przy dłuższym trwaniu tego stanu dochodzi do jej trwałego uszkodzenia wraz z następstwami:
– zanik kości,
– rozchwianie zębów.
Diagnostyka i leczenie chorób przyzębia nie jest ani proste ani szybkie jednak daje znakomite rezultaty w większości przypadków. Jak zawsze zasada im wcześniej tym lepiej i tu obowiązuje w całej rozciągłości.
Odnajdywanie dodatkowych kanałów
Anatomia kanałów zębowych nie jest prosta i schematyczna, oczywiście mniej więcej wiemy ilu należy spodziewać się kanałów w danym zębie ale występują liczne odstępstwa od normy.
Najczęstszym problem jest istnienie dodatkowych kanałów zębowych i co za tym idzie istnienie dodatkowych odnóg miazgi, jeśli nie zostaną wykryte i przeleczone wówczas tak leczony ząb odezwie się wkrótce (choć bywa że po latach) i sprawi poważne problemy. Jeśli na zębie zostało wykonane wypełnienie wówczas wystarczy je usunąć i przeleczyć ząb dokładniej, jeśli zaś jest złożony np most to już większy kłopot bo właściwie należałoby go usunąć, przeleczyć zęba i wykonać ponownie. Stąd odnalezienie wszystkich dodatkowych kanałów jest tak istotne.
Dzięki doświadczeniu i używaniu mikroskopu właściwie wszystkie dodatkowe kanały udaje się nam odnaleźć i wyleczyć.
Licówki porcelanowe
Licówki są niezwykle trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem protetycznym. Mechanizm ich montażu sprawia że nie w każdym przypadku mogą zostać użyte.
Licówka jest cienkim laminatem porcelanowym który nakleja się na własnego zęba po uprzednim lekkim jego zeszlifowaniu lub też bez tego. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. W przeciwieństwie do korony gdzie szlifuje się zęba dookoła tutaj ma to miejsce tylko z przedniej strony zęba.Na tak przygotowanego zęba wykonuje się w laboratorium cienki płatek porcelany który zostaje specjalną techniką przyklejony do zęba tworząc z nim jedną całość. Siła połączenia jest tak duża że w przypadku zdjęcia takiej licówki nie można jej odłupać tylko należy milimetr po milimetrze zeszlifować. Nawet popękana potrafi licówka bardzo mocno trzymać się zęba.
Ze względu na swoją budowę zapewnia doskonały rezultat kosmetyczny(brak podbudowy metalowej)
Lakowanie bruzd zębów stałych
Lakowanie bruzd zębów jest metodą o wielkiej skuteczności profilaktycznej, jeśli weźmiemy pod uwagę że jest niezwykle ekonomiczna i niekłopotliwa dla małych pacjentów to właściwie powinna być stosowana u wszystkich dzieci. Polega na wyczyszczeniu zęba odpowiednią szczoteczką, aplikacji żelu przygotowującego powierzchnię zęba, spłukaniu tego żelu i wlaniu w bruzdy specjalnego uszczelniacza który jest utwardzany lampą polimeryzacyjną
Korony pełnoceramiczne
Jeszcze do niedawna aby uzyskać ładną i trwałą koronę należało wykonać koronę porcelanową na metalu. Konstrukcja jej oparta jest na przykryciu oszlifowanego zęba cienką warstwą odlewanego metalu a następnie wykonaniu na nim porcelanowego maskowania. Dlaczego nie można było wykonać korony z samej porcelany bez metalu? Ano dlatego że tak wykonana korona pokruszyłaby się w ustach, sama bez metalowej podbudowy była bowiem bardzo delikatna. Wraz z rozwojem technologicznym udało się wyprodukować na tyle twardą porcelanę że można obecnie bez ryzyka wykonywać z niej niezwykle trwałe korony. Istnieje obecnie kilka rodzajów porcelan stosowanych do wyrobu koron, różnią się wyglądem jak i wytrzymałością. Dobór właściwej jest niezwykle istotny i właściwie jest kluczowy dla uzyskania optymalnego efektu.
Indywidualne ochraniacze na zęby
Coraz większą popularność zdobywają w Polsce wykonywane indywidualnie ochraniacze na zęby. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą z nich korzystać w trakcie wszelkiej aktywności fizycznej np. jazda na rowerze, na nartach, na desce, pływając na wind czy kite surfingu, uprawiając gry zespołowe (koszykówka, piłka nożna) czy też wszelkie sztuki walki.
Diagnostyka endodontyczna
Współczesna endodoncja czyli leczenie kanałowe wygląda zupełnie inaczej niż kilka czy kilkanaście lat temu. Dostęp do najnowszych urządzeń i środków leczniczych umożliwia osiąganie doskonałych rezultatów. Należy nadmienić że poziom polskiej endodoncji należy do najwyższych na świecie. W Estetice znamy i wdrażamy najwyższe dostępne w tym zakresie standardy. Leczenie kanałowe w mikroskopie przeprowadzamy już od 2006 roku, elektronicznych urządzeń do pomiaru długości kanałów używamy od kilkunastu lat, standardem są wykonywane przy każdym leczeniu cyfrowe zdjęcia rtg. Jesteśmy referencyjnym gabinetem firmy Cerkamed – producenta chemii i rozwiązań do endodoncji. W związku z tym mamy bezpośredni dostęp do technologi w tym zakresie często jako pierwsi w Polsce. Wykonujemy pełen zakres leczenia endodontycznego, pierwotne, powtórne, usuwanie złamanych narzędzi z kanałów, reperacje sperforowanych kanałów, odnajdywanie i opracowanie zobliterowanych kanałów i inne. Zakres możliwości wciąż ulega poszerzeniu ze względu na postęp w tej dziedzinie.
Chirurgia plastyczna dziąseł
Nie zawsze kształt i wielkość dziąseł jakimi obdarzyła nas natura jest zadowalający, często by uzyskać odpowiedni efekt estetyczny nowych zębów konieczny jest zabieg korygujący obecne braki. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy brakuje nam dziąseł np.po ekstrakcji sprzed wielu lat jak też gdy jest ich za dużo. Specjalne zabiegi na tkankach miękkich pozwalają nam uzyskać doskonałe rezultaty.
Chirurgia endodontyczna
W niektórych przypadkach samo leczenie endodontyczne nie daje już efektów, wówczas by ratować zęba przed usunięciem wykonuje się bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne. W ich efekcie następuje usunięcie tylko niewielkiego fragmentu korzenia zęba (wierzchołka) i umożliwia dalsze wieloletnie funkcjonowanie zęba.
Bóle głowy
Bóle głowy często mają swoją przyczynę stomatologiczną. Dobrze wiemy że chory i zepsuty ząb może stać się przyczyną wielkich dolegliwości bólowych. Nie wszyscy jednak uświadamiają sobie że istnieją również inne przyczyny tej dolegliwości. Zaburzenia zwarcia są po zębach najczęstszym powodem (stomatologicznym ) bólu głowy. Jest to bardzo pojemne pojęcie i możemy tu znaleźć np. braki zębów, starte zęby, nieprawidłowy zgryz, zaburzenia w stawie skroniowo żuchwowym, zaburzenia pracy mięśni żujących.
Występujące w ich przebiegu dolegliwości bólowe mogą mieć bardzo szerokie spektrum od bólu ściśle umiejscowionego i niewielkim zakresie do bólu uogólnionego promieniującego nawet na inne części ciała.
Bezbolesne leczenie próchnicy
Podobnie jak w przypadku leczenia kanałowego leczenie próchnicy odbywa się u nas w znieczuleniu miejscowym i faktycznie jest bezbolesne. Wiemy że niektórzy pacjenci znieczulają się nieco trudniej, jednak i oni nie mają się czego obawiać, w zależności od potrzeb dostają większe znieczulenie i więcej czasu na jego zadziałanie, oczywiście bez dodatkowych opłat. Bezbolesne leczenie jest naszym priorytetem stąd tak duże znaczenie przykładamy do rzeczywistego znieczulenia pacjenta a nie tylko do jednorazowego podania środka znieczulającego. Każdy nasz pacjent jest pytany również w trakcie zabiegu czy nie czuje bólu. Oprócz tradycyjnego znieczulenia mamy do dyspozycji znieczulenie komputerowe The Wand.
Bezbolesne leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe wielu pacjentom kojarzy się z bólem, jednak standardem w Estetice jest leczenie w znieczuleniu co sprawia że jedyną dolegliwością jest nieco dłuższe niż w przypadku wykonania plomby leżenie z otwartymi ustami. Możliwe jest to do przeprowadzenia dzięki posiadaniu odpowiedniej klasy urządzeń diagnostycznych, tu pacjent nie musi informować lekarza że „boli” czyli że narzędzia są na końcu leczonego kanału. Wiemy że ta stara metoda jest wciąż wykonywana w wielu gabinetach, jednak bezbolesne leczenie endodontyczne jest u nas praktykowane już od wielu lat. Co należy podkreślić dzięki niemu jest możliwe przeprowadzenie zabiegów ze znacznie większą precyzją.
Atraumatyczne usuwanie zębów
Usunięcie zęba zawsze jest stresującym przeżyciem, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wprowadzeniu techniki atraumatycznego usuwania sprawiamy, że zabieg ten jest doskonale znoszony przez pacjentów. Najczęściej zadają zdziwieni pytanie „To już?”
Ponadto wszystkie zabiegi usunięcia zębów są wykonywane w technice maksymalnej ochrony kości co ma wielkie znaczenie gdy planujemy w miejsce braku zęba wszczepiać implant. Dzięki skutecznemu znieczuleniu pacjent nie odczuwa bólu, zmniejsza to stres i poprawia gojenie rany.
Gdzie jesteśmy?
Estetikaal. Piłsudskiego 9
90-368 Łódź
Zadzwoń lub napisz:
tel.: 697 909 022
estetika@interia.pl
Godziny otwarcia
poniedziałek, środa9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00