Tajemnice naszych zębów

Nasz organizm skrywa wiele tajemnic, które naukowcy ciągle starają się rozwikłać. Niektórzy jednak sądzą, że wszystko już wiadomo o zębach. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, iż są pewne fakty, o których być może jeszcze nie słyszałeś. Dzisiaj spróbujemy ujawnić kilka tajemnic o uzębieniu po to, by jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się z naszym pięknym uśmiechem.

 

Wszczepianie implantów liczy sobie już ponad 5 tysięcy lat!

Wydać się to może wręcz niemożliwe, lecz okazuje się, że pierwszy, w pełni funkcjonalny implant został wszczepiony ponad 5 tysięcy lat temu! Wyjątkowe odkrycie miało miejsce w małej miejscowości Le Chêne, gdzie znaleziono grobowiec, a w nim zwłoki 30-letniej kobiety. W jej szczęce znajdował się swojego rodzaju implant zrobiony z żelaznego trzpienia, który zastępował utracony korzeń. Najprawdopodobniej do niego przymocowana była korona wykonana z drewna, przez co kobiecie przywrócono funkcjonalność w jamie ustnej. Wyjątkowość odkrycia polega na tym, iż ten prymitywny implant został wszczepiony jeszcze za życia kobiety, w przeciwieństwie do tych odnajdywanych między innymi w Egipcie, które miały za zadanie przywrócenie estetyki uśmiechu u zmarłego. Znalezisko we Francji jest najprawdopodobniej najstarszym tego typu odkryciem w Europie.

 

Zęby głupoty

Pozostając w tematyce historii, warto przyjrzeć się tzw. zębom głupoty. Czy wiesz, że u niektórych osób wyrastają poza ósemkami również dziewiątki? Potocznie nazywane są one właśnie zębami głupoty, które są pozostałościami po naszych przodkach. Okazuje się bowiem, że nasi antenaci posiadali znacznie szersze szczęki, a w nich znajdowało się więcej zębów. Taka budowa jamy ustnej była uwarunkowana trybem życia przodków. Dodatkowe zęby pomagały radzić sobie z twardymi pokarmami, które nie były obrabiane. Dziewiątki są więc stosunkowo rzadkim spadkiem po naszych przodkach.
 
 
Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   
   

  Niczym granit!

  Czy wiesz o tym, że szkliwo jest najtwardsza tkanką w organizmie ludzkim? Okazuje się bowiem, że jest ono w 98% zbudowane z hydroksyapatytów, czyli niezwykle twardych minerałów. Sprawia to, iż pod tym względem szkliwo jest niemal identyczne z granitem. Co jednak ważne, nie oznacza to w żaden sposób, że można zaniedbać codzienną higienę jamy ustnej. Zrezygnowanie z codziennego szczotkowania w krótkim czasie prowadzi do powstania próchnicy i konieczności przeprowadzenia leczenia stomatologicznego! O czym warto również wspomnieć, choroba ta w bardzo łatwy sposób może przenosić się nie tylko na resztę własnego uzębienia, ale również drugiej osoby. Może do tego dojść poprzez np. pocałunek. Więc dbałość o zdrowie swojego uzębienia to podstawa!

   

  Niczym linie papilarne

  Ułożenie uzębienia w szczęce, ich kształt i rozmiar są zawsze wyjątkowe. Sprawia to, że zęby są tak samo unikalne jak linie papilarne. Fakt ten wykorzystywany jest w sądzie jako obciążający dowód, a także dzięki temu możliwe jest rozpoznanie ofiary. Właśnie w taki sposób udowodniono winę seryjnemu mordercy Tedemu Bundy’emu.

  Co możesz teraz zrobić?

  Ciało ludzkie skrywa wiele tajemnic, których część udało się nam już poznać. To właśnie dzięki poszerzaniu wiedzy możemy coraz świadomiej podejmować decyzje o leczeniu stomatologicznym i dbać o swoje zęby. Być może pomoc jest potrzebna w Twoim wypadku? Nie wahaj się, chętnie Ci pomożemy. Aby umówić się na bezpłatną wizytę konsultacyjną, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 697 909 022.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek
  9:00-20:00