Skaling i piaskowanie – duet, który pokona kamień nazębny

Między zębami pojawił się twardy osad, którego nie jesteś w stanie usunąć przy pomocy codziennych zabiegów higienizacyjnych? To kamień nazębny. Tylko profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym może go wyeliminować. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ nie jest to tylko kwestia estetyki, ale poważne zagrożenie dla Twoich zębów.

Jak powstaje kamień nazębny?

Proces powstawania kamienia nazębnego następuje stopniowo. Zaczyna się niepozornie – od resztek jedzenia, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania zębów. Gdy trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe nie zostaną dokładnie oczyszczone, gromadzi się w nich miękki, przylegający do zęba osad, zwany płytką bakteryjną. Za sprawą zawartych w ślinie fosforanów oraz sacharozy dostarczanej z pożywieniem, płytka nazębna przechodzi proces mineralizacji. W ten sposób powstaje twardy kamień nazębny, który jest niemożliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki lub nici dentystycznej.

 

Do jakich konsekwencji prowadzi kamień nazębny?

Zalegający kamień nazębny zaczyna być widoczny i zaburza estetykę uśmiechu, ale nie jest to najpoważniejsza z konsekwencji, do których może on prowadzić. Zmineralizowana płytka nazębna stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, dlatego jest źródłem chorób takich jak próchnica czy paradontoza. Ponadto zawarte w niej kwasy mogą negatywnie oddziaływać na szkliwo, powodując pojawianie się ubytków. Kamień może również wywoływać stany zapalne tkanek miękkich otaczających ząb. Prowadzi to do przesunięcia dziąseł i w konsekwencji – odsłaniania się szyjek zębowych. Taka sytuacja wiąże się z nadwrażliwością zębów i dyskomfortem podczas spożywania gorących lub zimnych potraw. Ostatecznie zęby stają się rozchwiane i, jeśli nie zostanie podjęte leczenie – grozi to nawet ich utratą.

 

Aby zapisać się na wizytę wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Jak uporać się z kamieniem?

  Wyeliminowanie kamienia nazębnego jest niezwykle proste – by skutecznie pozbyć się tego problemu, wystarczy jedna krótka sesja w gabinecie stomatologicznym, składająca się z nieinwazyjnych i prostych zabiegów: skalingu i piaskowania. Pierwszy z nich polega na rozbiciu i usunięciu kamienia. Cel ten może być osiągnięty za pomocą różnych metod (mechaniczna, chemiczna, laserowa), jednak najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną techniką jest odkamienianie za pomocą urządzenia zwanego skalerem ultradźwiękowym. Jego końcówka pod wpływem silnych drgań wysyła ultradźwięki, które powodują rozbicie kamienia i sprawiają, że odrywa się on od powierzchni zęba. Standardowe odkamienianie polega na oczyszczeniu tej części zęba, która znajduje się ponad linią dziąseł. W niektórych przypadkach, szczególnie w początkowych stadiach zapalenia przyzębia, konieczne jest również przeprowadzenie skalingu poddziąsłowego, który polega na usunięciu kamienia zalegającego w kieszonkach dziąsłowych. Odpowiednio wczesne wykonanie tego zabiegu jest w stanie powstrzymać rozwój groźnych chorób, takich jak paradontoza.

  Druga procedura, wchodząca w skład profesjonalnej higienizacji, to piaskowanie. Stanowi ono doskonałe uzupełnienie dla odkamieniania, ponieważ usuwa wszystkie pozostałe złogi z powierzchni zębów – również miękki osad, który potencjalnie mógłby utworzyć w przyszłości kamień nazębny. Piaskowanie jest przeprowadzane za pomocą specjalnej piaskarki, czyli urządzenia, które rozpyla w kierunku zębów bardzo drobny piasek, dostający się do wszelkich trudno dostępnych miejsc, do których nie można dotrzeć za pomocą szczoteczki. Dzięki temu skaling i piaskowanie stanowią doskonały duet, umożliwiający perfekcyjne oczyszczenie zębów, zarówno z kamienia nazębnego, jak i z płytki bakteryjnej i pozostałych osadów. Ze względu na to w trakcie profesjonalnej higienizacji wykonuje się najczęściej kolejno oba zabiegi. Często zostają uzupełnione także polerowaniem zębów, które wygładza ich powierzchnię, utrudniając ponowne pojawienie się kamienia. Dzięki temu odzyskają dawny połysk i blask.

   

  Co możesz teraz zrobić?

  Wizyta higienizacyjna to seria krótkich, prostych i przyjemnych zabiegów, które skutecznie zapobiegają chorobom jamy ustnej oraz przywracają zębom estetyczny i świeży wygląd. By profilaktyka była najskuteczniejsza, warto przeprowadzać je raz na pół roku. Dlatego już dziś zdecyduj się na profesjonalne oczyszczanie zębów za pomocą skalingu i piaskowania. Umów się na higienizację, dzwoniąc pod numer 697 909 022 i ciesz się nieskazitelną czystością swoich zębów.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek, środa
  9:00-20:00
  wtorek, czwartek, piątek
  9:00-15:00