Próchnica jest najczęstszą chorobą zębów. Styczność z nią miał praktycznie każdy. Niestety często jest lekceważona, ponieważ przez dłuższy czas może nie dawać objawów. Jest jednak niebezpieczna, ponieważ błyskawicznie przechodzi z jednego zęba na kolejne i może doprowadzić nawet do ich wypadania.
Czym jest próchnica?
Próchnica to choroba bakteryjna, która prowadzi do zniszczenia tkanek zęba i ich demineralizację. Najczęściej jest efektem zaniedbań higienizacyjnych. Próchnicę zębów można w początkowym stadium szybko wyleczyć. Jednak zbyt długie zwlekanie z wizytą u dentysty może prowadzić do konieczności przeprowadzenia leczenia endodontycznego (kanałowego), a nawet do poważniejszych problemów z zębami.
Próchnica powstaje w wyniku działań bakterii, które żywią się pożywieniem zalegającym na powierzchni zębów – przede wszystkim węglowodanami i słodzonymi napojami. Bakterie przetwarzają cukier i resztki pożywienia w kwasy szkodliwe dla zębów. W efekcie powstaje płytka nazębna, która przylega do zębów, a w sytuacji kiedy nie jest ona usuwana każdego dnia, bakterie zaczynają atakować szkliwo zębów.
Zła higiena najczęstszą przyczyną powstania problemu.
Próchnica powstaje zazwyczaj na skutek zaniedbań lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Choć szczotkowanie zębów jest z pozoru łatwą czynnością, to tylko prawidłowa technika mycia zębów połączona z używaniem nici dentystycznych i płukanek do ust, oczyszcza je dokładnie.
Zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. W zależności od rodzaju szczoteczki włosie należy układać pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów, wykonując przy tym ruchy wymiatające. Dla osób, które nie są pewne swojej techniki szczotkowania zębów, rozwiązaniem może być szczoteczka elektryczna lub soniczna, która nie wymaga odpowiedniego sposobu mycia zębów.
Po umyciu zębów, należy użyć nici dentystycznej, aby pozbyć się resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych oraz płukanki do ust.
Inne przyczyny powstawania próchnicy:
- nieprawidłowe odżywianie – oprócz ograniczenia cukrów i napojów gazowanych, które mają wpływ na utrzymanie zdrowia w jamie ustnej, równie ważny jest… czas w którym jesz posiłki. Nieregularne spożywanie pokarmów oraz podjadanie między posiłkami, po którym nie zawsze masz możliwość umycia zębów może przyczynić się do powstania bakterii,
- zaniedbanie wizyt u dentysty – warunkiem utrzymania zdrowia zębów jest odbywanie regularnych wizyt kontrolnych i higienizacyjnych u dentysty. Podczas higienizacji, higienistka stomatologiczna dokładnie oczyszcza zęby Pacjenta usuwając przebarwienia i kamień nazębny z powierzchni zębów. Dentysta z kolei weryfikuje stan zdrowia jamy ustnej.
Jeśli masz wątpliwości czy prawidłowo myjesz zęby, poproś podczas najbliższej wizyty higienistkę stomatologiczną, aby poinstruowała Cię, jak szczotkować zęby.
Próchnica może objawiać się w następujący sposób:
- nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe pokarmy,
- wrażliwość zębów na szczotkowanie zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- ból zębów,
- widoczne ubytki w zębach,
- przebarwienia na zębach.
Jak wyleczyć próchnicę?
Przede wszystkim należy zgłosić się do dentysty. Jeśli próchnica nie jest rozległa, czasami wystarczy przeprowadzenie drobnego leczenia czy wymiana wypełnień zębów. Takie leczenie może zakończyć się jeszcze na tej samej wizycie. Jeśli ubytki są większe być może będzie konieczne podjęcie leczenia kanałowego lub usunięcie zainfekowanych zębów i zastąpienie ich innym rozwiązaniem.
Rozpoczynamy od bezpłatnej konsultacji. Podczas pierwszej wizyty lekarz weryfikuje stan zdrowia jamy ustnej Pacjenta i dobiera najlepszą metodę leczenia. Podczas bezpłatnej konsultacji powstaje również wstępny plan leczenia i kosztorys.
Co możesz teraz zrobić?
Zapisz się na bezpłatną konsultację. Możesz to zrobić wysyłając formularz kontaktowy z naszej strony lub dzwoniąc pod nr tel.: +48 697 909 022.