Ścieram zęby

Ścieranie zębów to dolegliwość, którą trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Może mieć natomiast destrukcyjny wpływ na zdrowie zębów pacjenta.

Czym jest ścieranie zębów?

Ścieranie zębów jest objawem istniejących zaburzeń w układzie narządu żucia. Często dostrzegane jest dopiero wówczas, kiedy dotyczy już zębów przednich. Jego główną przyczyną jest utrata zębów bocznych (trzonowców i przedtrzonowców).

Z racji tego, że początkowo objawy ścierania zębów są często niewidoczne, warto zwrócić uwagę na to, czy nie zgrzytamy zębami. Dobrze jest zapytać o to osoby z Twojego otoczenia. Jeśli one zwracają uwagę na pojawiający się problem, koniecznie udaj się dentysty.

Niejednokrotnie problemy ze ścieraniem, zaciskaniem i zgrzytaniem zębów mogą pojawiać się w tym samym czasie.

Przyczyny ścierania zębów.

Przyczynami ścierania zębów mogą być np. braki zębowe, wady zgryzu czy problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Ze względu na prowadzony tryb życia ścieranie może też pojawiać się między innymi na skutek stresu lub nieprawidłowego odżywiania.

Chociaż pierwsze objawy ścierania zębów są zazwyczaj niewidoczne, to z czasem problem może się nasilić i doprowadzić do poważniejszych problemów z zębami.

Leczenie

Istnieją środki mające mogące pomóc doraźne. Możemy skorzystać między innymi z szyn zgryzowych, które zapobiegają niszczeniu zębów.

Innym rozwiązaniem są również relaksacyjne płytki podjęzykowe, które utrudniają występowanie problemu nadmiernie aktywnych mięśni.

Metody te jednak nie zastąpią w pełni wizyty u dentysty, pełnej diagnostyki i analizy oraz podjęcia kompleksowego leczenia stomatologicznego.

Badanie prof. Gerbera.

W Estetika leczenie rozpoczynamy od konsultacji oraz następnie od przeprowadzenia badania prof. Gerbera, które pozwala na wnikliwą analizę jamy ustnej i stawów skorniowo-żuchwowych pacjenta.

Dzięki temu możemy kompleksowo podejść do pacjenta i rozwiązać nie tylko pojedynczy problem, ale zająć się jego źródłem.