Przyjdź z dzieckiem do dentysty jak najszybciej!

Rodzice często zgłaszają się do nas z pytaniem – kiedy należy zjawić się z dzieckiem u dentysty po raz pierwszy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Im szybciej, tym lepiej. Chociaż na współpracę dziecka z dentystą możemy liczyć najwcześniej około 3 roku życia, to warto przyjść do gabinetu na wizytę znacznie wcześniej.

 

Jak najszybciej to znaczy kiedy?

Odpowiednim momentem na pierwszą wizytę u dentysty jest okres w którym Twojemu dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki. Dentysta może zbadać wtedy jamę ustną młodego Pacjenta oraz poinstruować Cię, jak należy o nią dbać. Taka wizyta ma w dużej mierze charakter edukacyjny. Dowiesz się na niej wielu istotnych rzeczy na temat prawidłowej higieny jamy ustnej oraz konsekwencji zaniedbań w pierwszych latach życia dziecka.

 

Dbaj o zęby mleczne swojego dziecka.

Kiedyś panowało błędne przekonanie, że o zęby mleczne nie należy dbać, ponieważ „i tak wypadną.” Nic bardziej mylnego. Są co najmniej dwa powody dla których o zęby mleczne należy dbać równie starannie, jak o zęby stałe. Po pierwsze zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych powoduje przesuwanie się zębów sąsiadujących w stronę powstałej luki. To z kolei często skutkuje wadami zgryzu, które mogą wymagać leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Po drugie zaniedbanie higieny jamy ustnej może przyczynić się do powstania próchnicy. Może ona skutkować koniecznością odbywania wizyt bólowych z dzieckiem, a w efekcie może ono nabawić się traumy, która znacznie utrudni mu odbywanie wizyt u stomatologa w przyszłości. Dodatkowo należy pamiętać, że próchnica przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe i nie wypadnie razem z mleczakami.

 

Nie dopuść, aby dentysta kojarzył się dziecku z bólem.

Pierwsze wrażenie zostaje z nami na długo. Podobnie jest z dziećmi. Pierwsza wizyta u stomatologa i doświadczenia z nią związane mają duży wpływ na chęć odbywania kolejnych w przyszłości. To właśnie dlatego nie należy dopuszczać do sytuacji w której pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest bólowa np. ze względu na nie leczone mleczaki.

Nie należy również dzielić się swoimi doświadczeniami z przeszłości z małym Pacjentem oraz straszyć go dentystą – „nie jedz słodyczy, bo będziemy musieli iść do dentysty.” Te nieprzyjemne skojarzenia, mogą w przyszłości znacznie utrudnić małemu Pacjentowi podjęcie leczenia stomatologicznego.

 

Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

Szczególnie w pierwszych latach życia dzieci “przejmują” nawyki od rodziców. Jeśli będziesz przy dziecku okazywać strach przed wizytą – możesz mieć pewiność, że przejdzie on na Twoje dziecko. Zamiast tego wytłumacz dziecku, jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty. Uświadom małemu Pacjentowi, jakie korzyści przynosi zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli Twoje dziecko zrozumie dlaczego należy chodzić do dentysty, to z pewnością szanse na zdrowy i piękny uśmiech w przyszłości znacznie wzrosną.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa? Możesz pobawić się z nim w dentystę, policzcie i wyleczcie wspólnie ząbki misiom. Policzcie też sobie zęby nawzajem, ucz dziecka stopniowej współpracy z dentystą w domu. Po wizycie w gabinecie stomatologicznym idź z małym Pacjentem na lody, ale nie w nagrodę, a w ramach wzmacniania pozytywnych skojarzeń.

Przy wyborze gabinetu wybierz taki, który oferuje wizyty adaptacyjne. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala zapoznać się dziecku z gabinetem stomatologicznym, lekarzem i narzędziami, których używa. Taka wizyta ma edukować, bawić i przyzwyczajać dziecko do współpracy ze stomatologiem.

 

Spraw dziecku piękny uśmiech.

Pamiętaj, że zdrowe zęby Twojego dziecka to Wasz wspólny sukces. Bez Ciebie nie jest możliwe, aby młody Pacjent przekonał się do dentysty. Stosując się do powyższych wskazówek, a przyczynisz się do pięknego i zdrowego uśmiechu swojego dziecka.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00