Przekonaj dziecko do wizyty u dentysty

Czy wiesz, że stan zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka zależy przede wszystkim od Ciebie? Twoja postawa ma wpływ również na decyzje, które Twoja pociecha będzie podejmowała w przyszłości. Odpowiedni stosunek i pozytywne nastawienie rodzica do dentysty to kluczowe elementy, które pozwolą skutecznie przekonać dziecko do dbania o swoje zęby. Bardzo istotne może okazać się odpowiednie nastawienie i zmotywowanie małego Pacjenta do wizyty. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • dlaczego Twój stosunek do dentysty jest bardzo ważny,
 • w jaki sposób przekonać dziecko do dbania o zdrowie ząbków,
 • na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu,
 • dlaczego pierwsze wrażenia związane z dentystą są tak ważne.

  

Nie lekceważ zębów mlecznych!

Na początek przestroga. Zaniedbanie wizyt u stomatologa w pierwszych latach życia może prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. Próchnicę ma aż 70% przedszkolaków. Pamiętaj, że próchnica może szybko przenieść się na zęby stałe, ponieważ jest chorobą zakaźną. Ponadto przedwczesna utrata “mleczaków” może powodować wady zgryzu, które będą wymagały założenia aparatu ortodontycznego w przyszłości.

Uczęszczanie na wizyty od najmłodszych lat zazwyczaj pozwala zachować zdrowy i piękny uśmiech, którym Twoje dziecko będzie cieszyć się w przez długie lata. Właśnie dlatego warto przekonać swoją pociechę, dlaczego tak ważne jest, aby przychodzić do dentysty regularnie.

 

Dziecko dostrzeże Twoje obawy

Dzieci, jak nikt inny, potrafią wyczuwać emocje. Dlatego Twoja pociecha natychmiast zorientuje się, że odczuwasz obawę lub strach przed dentystą. To zrozumiałe, że stresujesz się pierwszą wizytą Twojego dziecka u stomatologa – postaraj się jednak tego nie pokazywać, ponieważ może to wywołać u niego niepokój. Dzieci poznają świat i tworzą swój światopogląd, obserwując zachowania dorosłych. Jest więc bardzo prawdopodobne, że Twoja pociecha ustosunkuje się do dentysty tak samo jak Ty, gdy zobaczy Twoją postawę. Dlatego jeśli będziesz pozytywnie wypowiadał się o wizytach w gabinecie dentystycznym – w ten sposób zaszczepisz w swoim dziecku przychylny i otwarty stosunek wobec stomatologa. Pamiętaj jednak, że to działa w dwie strony – również Twoje negatywne skojarzenia mają wpływ nie tylko na Ciebie, ale także na najważniejsze dla Ciebie osoby. Dlatego to szczególnie ważne, aby nie dzielić się swoimi negatywnymi doświadczeniami z małym pacjentem.

Pamiętaj, aby nie straszyć dziecka dentystą. Zwróć szczególną uwagę na to, by stomatolog nie wywoływał u dziecka negatywnych skojarzeń.

 

Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Edukacja to podstawa

  Bardzo ważne jest, aby odpowiednio wytłumaczyć dziecku, jak ważne jest uczęszczanie na wizyty u dentysty. Możesz to zrobić korzystając z wizyt adaptacyjnych. Podczas ich trwania nie jest podejmowane leczenie stomatologiczne. Dziecko na pierwszej wizycie zapoznaje się z dentystą, narzędziami i gabinetem stomatologicznym. Pierwsza wizyta bez podejmowania leczenia jest doskonałym sposobem, aby przekonać małego pacjenta do podjęcia leczenia w przyszłości. Dodatkowo mały Pacjent biorąc udział w wizytach adaptacyjnych przekonuje się, że wizyta u dentysty może być czymś przyjemnym.

  Pamiętaj, że mali Pacjenci sami nie dowiedzą się, jak ważne jest, aby dbać o zdrowie jamy ustnej. To Ty musisz cierpliwie i starannie wyjaśnić dlaczego należy to robić. Staraj się tłumaczyć wszystko szczegółowo i racjonalnie.

  Przygotowując się do wizyty u dentysty pobaw się  z dzieckiem w liczenie ząbków misiom i policzcie sobie zęby nawzajem. Baw się z małym pacjentem i spraw, aby współpraca ze stomatologiem stała się naturalna. W edukacji małego pacjenta, najważniejsze jest przekazywanie pozytywnych emocji, by codzienna higiena ząbków stała się wesołą zabawa, a nie przykrym obowiązkiem. Dobrą metodą będzie edukacja przez zabawę.

   

  Starannie wybierz dentystę dla swojego dziecka

  Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Szczególnie gdy chodzi o tak delikatną sprawę, jaką jest wizyta u dentysty. Śmiało możemy uznać, że pierwsza wizyta ma kluczowe znaczenie dla stosunku młodego człowieka do dbania o zdrowie zębów. Będzie miała także duży wpływ na dalsze postępowanie w dorosłym życiu.

  Negatywne doświadczenia w dzieciństwie często powodują traumę na całe życie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać stomatologa, który zapewni Twojemu dziecku maksymalny komfort podczas wizyty. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat gabinetu dentystycznego. Warto poszukać na jego temat opinii, a także dowiedzieć się, czy oferuje Pacjentom takie udogodnienia jak:

  • wizyta adaptacyjna – to doskonała okazja, aby poznać gabinet stomatologiczny i personel. Tego typu wizyta bawi i edukuje, pozwala dziecku zaadaptować się w nowej sytuacji i przyzwyczaić się do obecności dentysty, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie mu podjąć leczenie,
  • gaz rozweselający – to jedna z najpopularniejszych metod znieczulających wśród małych Pacjentów. Sedacja wziewna (gaz rozweselający) wprowadza dziecko w stan maksymalnego rozluźnienia, dzięki czemu każdy zabieg może odbyć się w bezstresowej i przyjemnej atmosferze. Gaz rozweselający jest całkowicie bezpieczny,
  • zabawki – dziecko znacznie chętniej przyjdzie do gabinetu, w którym podczas oczekiwania na wizytę będzie mogło się pobawić. Bezczynne siedzenie w poczekalni może wzmagać stres i sprawiać, że mały Pacjent zacznie się niecierpliwić. Dzięki zabawie natomiast będzie mógł się zrelaksować i poczuć się prawie jak w domu.

   

  Uśmiech Twojego dziecka będzie dla Ciebie nagrodą

  Jeśli przekonasz dziecko do wizyty u dentysty w skuteczny i pozytywny sposób, w przyszłości będziesz cieszyć się pięknym, zdrowym, spontanicznym uśmiechem Twojej pociechy. To chyba najlepsza nagroda dla każdego rodzica.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek, środa
  9:00-20:00
  wtorek, czwartek, piątek
  9:00-15:00