Przebarwienia zębów

Pacjenci jako przyczynę niesatysfakcjonującego uśmiechu najczęściej wymieniają nieatrakcyjny kolor zębów. To kwestia estetyczna, która ma olbrzymi wpływ na to, jak prezentuje się uzębienie w szerokim uśmiechu. Na szczęście w zakres nowoczesnej stomatologii estetycznej wchodzą zabiegi, które pozwalają zwalczyć wszystkiego rodzaju przebarwienia. Jakie zatem są przyczyny przebarwień i jak można je zlikwidować?

Przyczyny przebarwień zębów

Zmiana koloru zębów jest naturalną konsekwencją m.in. spożywania produktów zawierających naturalne i syntetyczne barwniki. Należą do nich tak popularne produkty jak kawa, herbata, czerwone wino, soki czy owoce. Nie sposób więc wyeliminować ich w pełni ze swojej diety. Są to tak zwane przebarwienia zewnątrzpochodne, które są wywołane kontaktem zębów z barwnikami. Można je skutecznie usunąć za pomocą wybielania gabinetowego przy użyciu nowoczesnych żeli i lamp. Procedura trwa ok. 45 minut i może zostać wykonana w całości w gabinecie stomatologicznym, a jej efekty utrzymują się nawet do 2 lat.

Do pogorszenia barwy zębów może ponadto przyczynić się palenie papierosów, które wzmaga odkładanie się nieestetycznego kamienia nazębnego. Złogi na zębach powstają także w wyniku nieprawidłowej higieny zębów. Zalegające osady i kamień sprawiają, że zęby wydają się ciemniejsze. Efekt świeżości może przynieść profesjonalna higienizacja zębów, która ponadto ma duże znaczenie profilaktyczne. Zabieg powinien być przeprowadzany średnio co 6 miesięcy, niezależnie od stanu jamy ustnej. Całość trwa do 1,5 godziny, a procedura jest całkowicie bezbolesna.

Czasem zdarza się, że pojawiające się przebarwienia lub plamy na zębach znajdują się głęboko w strukturze zęba i nie można usunąć ich za pomocą wybielania. Objawia się to najczęściej w postaci szarych, brunatnych lub białawych plam. Powodem takiego stanu jest nieleczona zaawansowana próchnica, nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe (endodontyczne) w przeszłości, nieszczelna plomba, przyjmowanie niektórych leków, niedobory minerałów lub uraz zęba. To tak zwane przebarwienia wewnątrzpochodne. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie licówek kompozytowych lub porcelanowych. Metoda ta polega na pokryciu powierzchni przednich zębów materiałem kompozytowym lub specjalnymi płatkami porcelany wykonanymi w pracowni protetycznej. W ten sposób zamaskowane zostają wszelkie przebarwienia, a dodatkowo możemy zmodyfikować kształt zębów. Efekty leczenia są trwałe i mogą spełniać swoją funkcję estetyczną przez wiele lat.

 

Leczenie estetyczne w Klinice Estetika

W Estetika ponad 20 letnie doświadczenie pozwala nam na dokładne zdiagnozowanie przyczyny i dobranie najlepszej metody leczenia do potrzeb i oczekiwań Pacjenta. W naszej Klinice zawsze rozpoczynamy od bezpłatnej konsultacji. Pierwsza darmowa wizyta nie zobowiązuje Cię do niczego, a jest doskonałym sposobem na zweryfikowanie swoich potrzeb i oczekiwań. Dodatkowo podczas pierwszej, bezpłatnej wizyty lekarz dokładnie zweryfikuje stan Twojego uzębienia i dobierze indywidualną metodę leczenia do Twoich potrzeb. W jej trakcie otrzymasz również wstępny plan leczenia i kosztorys, dzięki czemu będziesz wiedzieć, jak długo będzie trwało Twoje leczenie oraz ile będzie kosztowało.

Aby zapisać się na konsultację, wyślij formularz z tej strony lub zadzwoń pod numer telefonu +48 697 909 022. Nasze recepcjonistki pozwolą dobrać dogodny termin wizyty.

 

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek
9:00-20:00