Protezy zębów

Leczenie protetyczne w Estetika

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się rekonstrukcją uzębienia. Nowoczesne metody umożliwiają wykonanie kompleksowego leczenia w każdym przypadku, niezależnie od rozległości ubytków: od braku pojedynczego zęba po bezzębie. Rozwiązania protetyczne, które oferujemy w klinice Estetika zapewniają Pacjentom znaczną poprawę jakości życia i pozwalają im wrócić do prawidłowego funkcjonowania.

 

Protezy zębowe całkowite – rozwiązania w leczeniu bezzębia

W przypadku braku wszystkich zębów stosuje się protezy całkowite. Mogą to być tradycyjne protezy akrylowe, zwane potocznie “sztuczną szczęką”. To doraźny sposób leczenia, który przywraca jamie ustnej podstawową funkcję żucia oraz zapewnia estetyczny uśmiech. Tego typu proteza utrzymuje się w jamie ustnej, przylegając do błony śluzowej, w związku z czym może poruszać się, a nawet wypadać, a jedzenie twardszych produktów może być utrudnione. Dla Pacjentów, którzy nie są w pełni zadowoleni z użytkowania swojej protezy ze względu na niską stabilizację, doskonałą alternatywą jest proteza stała na implantach. Jest to pełna odbudowa zębów, którą trwale mocuje się w jamie ustnej na uprzednio wszczepionych implantach dentystycznych, czyli niewielkich tytanowych elementach, które integrują się z tkankami organizmu. Proteza stała jest znacznie bardziej komfortowa i wytrzymała niż tradycyjne rozwiązania protetyczne. Praktycznie pod każdym względem funkcjonuje w jamie ustnej tak jak naturalne zęby. Nie przemieszcza się, zapewnia odpowiednie rozłożenie sił żucia i zapobiega negatywnym zmianom w obrębie kości szczęki i żuchwy. Dzięki tej metodzie Pacjent zyskuje zupełnie nowy, piękny uśmiech oraz możliwość powrotu do dawnego stylu życia.

Bezpłatna konsultacja w Estetika

Protezy częściowe – komfort i stabilizacja

Inne rozwiązania wykorzystuje się w sytuacji, gdy Pacjent posiada część własnych zachowanych zębów. Jeśli są odpowiednio zlokalizowane i ich stan to umożliwia, mogą służyć (podobnie jak implanty) jako filary do zamocowania pracy protetycznej. Protezę można zacementować na stałe, aby funkcjonowała podobnie jak naturalne zęby i zapewniała odpowiednie rozłożenie sił żucia w jamie ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia doskonały komfort i świetną estetykę. Alternatywą są prace ruchome, czyli takie, które Pacjent może samodzielnie wyjąć z ust, wyposażone w specjalne elementy retencyjne, służące do zamocowania pracy na pozostałych w jamie ustnej zębach. Zatrzaski, zaczepy lub metalowe szkielety opierają się o zęby stałe, stabilizując zamocowaną pracę i dając satysfakcjonujące rezultaty.

Którą protezę wybrać?

Dobór odpowiedniej metody leczenia protetycznego zależy od wielu czynników, m.in. warunków anatomicznych Pacjenta, ilości zachowanych zębów własnych, indywidualnych oczekiwań i preferencji czy możliwości finansowych. W klinice Estetika decyzja o sposobie leczenia zawsze jest podejmowana po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki, włącznie z wykonaniem badania prof. Gerbera, które pozwala zweryfikować ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego. Po dokładnej analizie Pacjent otrzymuje wstępny plan leczenia wraz z możliwymi opcjami i alternatywami. Zawsze rekomendujemy rozwiązania, które zagwarantują Pacjentom najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne i będą służyły przez wiele lat.

Jeśli Twoim problemem są pojedyncze braki w uzębieniu, oferujemy także inne rozwiązania protetyczne, które przywrócą Ci piękny uśmiech:

  • korona protetyczna – rekonstrukcja pojedynczego zęba, którą można zamocować na stałe na implancie, uzupełniając brak zębowy lub na własnym, mocno uszkodzonym zębie w celu jego odbudowy, wzmocnienia i poprawienia jego estetyki,
  • most protetyczny – praca protetyczna przypominająca wyglądem kilka połączonych ze sobą koron, która umożliwia uzupełnienie większej luki w uzębieniu (do 3 sąsiadujących ze sobą zębów), mocuje się go trwale na dwóch implantach lub dwóch zębach znajdujących się na krańcach luki,
  • wkłady i nakłady (inlay, onlay) – nowoczesne wypełnienia zębów, znacznie trwalsze niż tradycyjne plomby i przygotowywane indywidualnie dla Pacjenta przez laboratorium protetyczne.

Bezpłatne konsultacje w Estetika

Przebieg leczenia protetycznego krok po kroku:

1. Rozpoczynamy od bezpłatnej konsultacji, podczas której wykonujemy pełną diagnostykę. W trakcie pierwszej, bezpłatnej wizyty lekarz rozmawia z Pacjentem o jego potrzebach i oczekiwaniach. Następnie bada stan jego uzębienia. W naszym gabinecie podczas leczenia protetycznego dbamy przede wszystkim o ustalenie prawidłowych funkcji narządu żucia. W tym celu wykonujemy badanie prof. Gerbera, które pozwala zweryfikować ustawienie stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki temu możemy przygotować plan leczenia i dobrać najlepszą możliwą metodę odbudowy uzębienia. Pacjent otrzymuje gotowy plan leczenia, wraz z przewidywanym czasem trwania i kosztorysem.

2. Podczas kolejnej wizyty pobierane są wyciski szczęki i/lub żuchwy. Na ich podstawie technicy dentystyczni w laboratorium protetycznym przygotowują indywidualnie dla Pacjenta pracę protetyczną z uwzględnieniem kształtu i koloru zębów. Szczególnie ważne jest wykonanie protezy tak, aby finalnie spełniała nie tylko oczekiwania estetyczne, ale również funkcjonalne. To pozwoli Pacjentom na komfortowe użytkowanie pracy protetycznej przez wiele lat.

3. Gdy proteza jest już gotowa, Pacjent przymierza ją pod okiem specjalisty, który dokonuje jej oceny. Na tym etapie możliwe jest wprowadzenie ostatnich korekt w laboratorium protetycznym.

4. Jeśli proteza została zaakceptowana przez Pacjenta i lekarza, może zostać oddana do użytkowania. W przypadku protez stałych – lekarz mocuje ją trwale na uprzednio wszczepionych implantach dentystycznych. Od tej pory Pacjent może cieszyć się nowymi zębami. Należy jednak pamiętać, by regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne.

 

Dlaczego warto jak najszybciej wyleczyć braki w uzębieniu?

  • brak pojedynczego zęba może pociągać za sobą utratę kolejnych – utrata jednego zęba może sprawdzić, że zęby sąsiadujące przesuwają się w stronę powstałej luki, a przeciwstawne – tracą naturalne podparcie i zaczynają się wychylać. To może prowadzić do ich rozchwiania, a w ostateczności – nawet utraty zębów.
  • brak zębów wpływa na stan całego organizmu – każdy brak w uzębieniu utrudnia przeżuwanie pożywienia, a źle pogryzione cząstki jedzenia gorzej się trawią, obciążając układ pokarmowy.
  • braki w uzębieniu zaburzają estetykę twarzy – ubytki w uzębieniu obniżają estetykę uśmiechu, a ponadto są powodem zmian w obrębie kości, które negatywnie wpływają na rysy twarzy, m.in. zmienia się naturalny owal twarzy, powstają zmarszczki.
  • ubytki w uzębieniu są powodem wad zgryzu i zaburzeń okluzji – zanik tkanki kostnej, który jest spowodowany utratą naturalnego obciążenia kości w postaci zęba, prowadzi do przesunięć w uzębieniu. Te negatywne zmiany pogłębiają się z czasem, często skutkując nieprawidłowym ukształtowaniem zgryzu lub tzw. chorobą okluzyjną, która objawia się m.in. nawracającymi bólami głowy.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli cierpisz z powodu braków w uzębieniu, nie pozwól, by ich negatywne konsekwencje utrudniały Ci codzienne funkcjonowanie. By zweryfikować swoje potrzeby i oczekiwania, zapisz się na bezpłatną konsultację, wypełniając poniższy formularz lub dzwoniąc pod numer: 42 227 20 14.

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

 

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na bezpłatną konsultację

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek
9:00-20:00