Próchnica i paradontoza – w jaki sposób niszczą nasze zęby?

Próchnica i paradontoza to dwie najczęściej występujące choroby jamy ustnej i jednocześnie – najczęstsze przyczyny utraty uzębienia. Jednak jeśli zauważysz u siebie pierwsze oznaki którejś z nich – nie oznacza to, że musisz być gotowy na najczarniejszy scenariusz. Możesz uratować swoje naturalne zęby, jeżeli szybko podejmiesz odpowiednie działania.

Jak wcześnie rozpoznać chorobę jamy ustnej?

Najczęstsze choroby jamy ustnej są początkowo niepozorne. Wczesne objawy paradontozy to obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, natomiast próchnica w początkowym stadium nie musi sprawiać dolegliwości bólowych. Właśnie dlatego niezmiernie istotne jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne. Podczas standardowego przeglądu jamy ustnej stomatolog jest w stanie stwierdzić pierwsze oznaki chorób, których Pacjent nie mógłby zauważyć gołym okiem. Niestety Pacjenci bardzo często zgłaszają się do dentysty dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać ból, co może skutkować koniecznością wykonania bardziej złożonego leczenia.

 

Jakie są konsekwencje nieleczonych chorób jamy ustnej?

Paradontoza jest podstępną chorobą, która nieleczona rozwija się bardzo szybko, prowadząc do niebezpiecznych konsekwencji. Stan zapalny obejmuje przyzębie, a więc tkanki miękkie, które otaczają ząb i odpowiadają za jego stabilne utrzymywanie się w jamie ustnej. Zapalenie wywołane jest przez bakterie, które intensywnie rozwijają się w nagromadzonym kamieniu nazębnym. Usunięcie siedliska bakterii podczas zabiegu skalingu lub kiretażu może powstrzymać rozwój paradontozy, jednak jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte – choroba będzie postępowała, wyniszczając kolejne tkanki. Powoduje to odsłanianie się szyjek zębowych, co często wiąże się z dotkliwym bólem. Jeśli zęby stracą swoje naturalne oparcie, wówczas stają się rozchwiane, co ostatecznie skutkuje ich utratą.

Nie mniej groźna jest próchnica – to choroba zakaźna, która przenosi się z jednego zęba na kolejne. Jeśli więc nie chcemy, aby zajęła większą część zębów, musimy natychmiast podjąć leczenie zachowawcze. Pierwszym objawem pojawienia się próchnicy w jamie ustnej jest powstanie się tzw. plamki próchnicowej, którą trudno jest zaobserwować samodzielnie – tę początkową zmianę może wykryć lekarz stomatolog podczas przeglądu jamy ustnej. Następnym etapem jest ubytek w szkliwie, który może powodować ból zębów podczas nagryzania czy jedzenia słodyczy – to bardzo niepokojący objaw, z którym niezwłocznie powinniśmy udać się do dentysty. Przy problemach związanych z próchnicą bardzo istotne jest wykonanie diagnostyki RTG, która pozwoli ocenić, jak głęboko sięgają zmiany próchnicowe. Jeśli bowiem bakterie dostaną się do głębszych warstw zęba – wtedy konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego. Zaniedbanie tego zabiegu może natomiast skutkować utratą zęba.

 

Nigdy nie jest za późno na leczenie stomatologiczne!

Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na leczenie. Nawet po wielu latach zaniedbań, odpowiednie zabiegi stomatologiczne są w stanie przywrócić Ci komfort codziennego funkcjonowania. Nowoczesna stomatologia znajduje doskonałe rozwiązania także w przypadku utraty niektórych zębów lub całkowitego bezzębia. Dlaczego więc tak ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dentysty? Otóż im szybciej podejmiesz działania – tym mniej kosztowne i krótsze leczenie przywróci Ci zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli chcesz zadbać o swoje zęby już teraz – zapisz się na wizytę. Rozwiążemy Twój problem niezależnie od tego, jak bardzo jest zaawansowany. W naszej klinice nikt nie będzie Cię oceniał – jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 697 909 022 lub wypełnij formularz.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00