Periodontologia

Estetika - periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia. Zapalenie przyzębia, w tym paradontoza, jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów i zaraz po próchnicy najczęściej występującą chorobą jamy ustnej. Konsekwencje tego schorzenia mogą być groźne, jednak skuteczna profilaktyka jest w stanie zapobiec chorobom przyzębia, a odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie może powstrzymać rozwój stanu zapalnego. Dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy – zgłoś się do dentysty.

Objawy paradontozy

Pierwsze symptomy zapalenia przyzębia są możliwe do zaobserwowania samodzielnie w domu podczas codziennej higieny jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy zestaw dolegliwości, które powinny Cię zaniepokoić:

  • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania,
  • nadwrażliwość zębów na gorące i zimne pokarmy,
  • obrzęk lub zaczerwienienie dziąseł,
  • odsłanianie się szyjek zębowych,
  • halitoza (nieprzyjemny zapach z ust).

 

Przyczyny parodontozy

Parodontoza jest chorobą, którą wywołują drobnoustroje, żyjące w nagromadzonym kamieniu nazębnym. W przestrzeniach międzyzębowych pojawiają się osady, powstałe z resztek jedzenia, które są doskonałą pożywką dla bakterii. W ten sposób powstaje płytka nazębna, która ulega mineralizacji, zmieniając się w twardy, trudny do usunięcia kamień. Jeśli jest on zlokalizowany pod linią dziąseł, może doprowadzić do zapalenia przyzębia, czyli tkanek, otaczających ząb. Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się chorób przyzębia:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • palenie papierosów,
  • choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
  • nieprawidłowe wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

Leczenie paradontozy

Pamiętaj, że odpowiednio szybka reakcja może uchronić Cię przed poważnymi skutkami paradontozy. Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może w łatwy i mało inwazyjny sposób przywrócić równowagę w Twojej jamie ustnej. Zapalenie przyzębia w początkowym etapie powinny skutecznie powstrzymać zabiegi periodontologiczne, polegające na oczyszczeniu powierzchni zębów i przestrzeni poddziąsłowych z kamienia nazębnego, który jest główną przyczyną choroby.

Zabiegi periodontologiczne w leczeniu paradontozy:

skaling naddziąsłowy – jest to bezbolesny zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu kamienia z koron zębowych; specjalne urządzenie zwane skalerem emituje ultradźwięki, które rozbijają kamień i pozwalają dokładnie oczyścić zęby;

skaling poddziąsłowy – zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, osadu i bakterii, nagromadzonych pod powierzchnią dziąseł,

kiretaż zamknięty – to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu kamienia z korzenia oraz kieszeni dziąsłowych; stosuje się go, gdy kamień dostał się do głębokich warstw pod powierzchnią dziąseł; zwykle jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Przyzębie to tkanki otaczające ząb, które utrzymują go w odpowiednim miejscu. Jeśli nieleczony stan zapalany doprowadzi do ich wyniszczenia, zęby będą rozchwiane, a w konsekwencji mogą wypaść. W takich okolicznościach konieczne będzie wdrożenie bardziej złożonego i inwazyjnego leczenia, m.in. z zakresu implantologii i protetyki. Nie dopuść do takiej sytuacji i jak najszybciej zgłoś się do stomatologa. Pamiętaj, że odpowiednio realizowana profilaktyka może uchronić Cię przed chorobami przyzębia. Regularne uczęszczanie na profesjonalną higienizację zębów w gabinecie stomatologicznym skutecznie zapobiegnie stanom zapalnym. Rozpocznij ją już dzisiaj, umawiając się na pierwszą, bezpłatna konsultację. Wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer: 42 634 00 03.

 

Aby zapisać się na wizytę wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 42 634 00 03. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

 

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na bezpłatną konsultację

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek
9:00-20:00