To, co jemy oddziałuje na cały nasz organizm: kondycję, samopoczucie, odpowiedni poziom energii. Warto wiedzieć, że nasza dieta ma wpływ również na stan zdrowia zębów. By działania z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej przynosiły najbardziej satysfakcjonujące rezultaty, warto zastanowić się nad wprowadzeniem pozytywnych nawyków także w sferze żywieniowej.
Na które produkty należy zwrócić szczególną uwagę?
W kwestii żywieniowej największym wrogiem zębów jest cukier. Czarną listę produktów otwierają zatem: cukierki, żelki czy czekoladki. Cukry pochodzące ze słodyczy w jamie ustnej poddawane są rozkładowi, czego wynikiem jest groźny dla zębów kwas, odpowiedzialny za demineralizację szkliwa. Do najbardziej szkodliwych produktów należą również gazowane, słodzone napoje. W tym przypadku nie tylko cukier, ale również substancje chemiczne działają drażniąco na zęby, prowadząc nawet do erozji szkliwa. Ponadto po spożyciu tego typu napojów zostaje podniesione pH w ustach. To wszystko zwiększa podatność zębów na próchnicę.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy produkty, które spożywamy zawierają sztuczne barwniki. Ich oddziaływanie na zęby może powodować przebarwienia, które znacznie obniżają estetykę uśmiechu.
Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.
Czy radykalna zmiana diety jest konieczna?
Dbanie o zdrowe zęby nie wymaga radykalnych zmian w diecie. Ograniczenie słodyczy i gazowanych napojów oraz skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej powinno znacznie przyczynić się do zachowania zdrowia zębów. Pamiętaj, że cukier to nie tylko sacharoza. Także w owocach znajdują się cukry proste, zwane fruktozą. Są to produkty, z których nie należy rezygnować ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów.
Ponadto dieta wspierająca zdrowie zębów to nie tylko eliminowanie szkodliwych produktów, ale również wprowadzanie takiej żywności, która pozytywnie oddziałuje na szkliwo. Dentyści przygotowali listę produktów zalecanych w profilaktyce próchnicy. Okazuje się, że dobroczynne działanie wykazują twarde sery, również pleśniowe. Ich jedzenie stymuluje wydzielanie śliny i zwiększa stężenie wapnia w jamie ustnej. Natomiast rośliny strączkowe i kasze skutecznie pomagają w walce ze szkodliwymi bakteriami, rozwijającymi się w ustach. Również guma do żucia może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia zębów. Wybieraj takie, które zawierają: sorbitol, ksylitol lub fluorek. Żucie gumy to dobre rozwiązanie w sytuacjach, w których nie masz możliwości umycia zębów bezpośrednio po posiłku.
Zestaw do walki z próchnicą
Niezależnie od tego, co jemy, podstawowym elementem profilaktyki jamy ustnej jest mycie zębów po każdym posiłku. Tradycyjne szczotkowanie warto uzupełnić o dodatkowe zabiegi higieniczne, które można przeprowadzić samodzielnie w domu. Wprowadzenie takich przyrządów jak nici dentystyczne czy irygatory pomoże skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Pozytywnym nawykiem jest również stosowanie płukanek, które w szybki i prosty sposób pozwalają usunąć resztki jedzenia z miejsc, do których nie dociera szczoteczka. Perfekcyjny zestaw czynności higienicznych prezentuje się następująco: oczyszczenie zębów szczoteczką i pastą, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i na koniec wypłukanie ust specjalnym płynem. Wprowadź ten rytuał do swojego codziennego planu dnia, by efektywnie dbać o zdrowie jamy ustnej. Dobór odpowiednich przyborów i środków higienicznych skonsultuj ze stomatologiem. Specjalista dobierze właściwą pastę i szczoteczkę, dostosowane do potrzeb Twoich zębów, by zachować ich zdrowie na długie lata.