Nadwrażliwość zębów – nie ignoruj tych objawów!

Ponad 35% Polaków cierpi na nadwrażliwość zębów. To nieprzyjemna dolegliwość, która m.in. uprzykrza jedzenie ulubionych potraw. Ból pojawiający się przy spożywaniu gorących lub bardzo zimnych produktów jest intensywny, ale krótki. Ze względu na to problem nadwrażliwości często pozostaje bagatelizowany, a Pacjenci przez lata żyją z dyskomfortem. To duży błąd, ponieważ nadwrażliwość może być objawem groźnych chorób jamy ustnej i często prowadzi do poważniejszych konsekwencji.

Co może być przyczyną nadwrażliwości zębów?

Ząb zbudowany jest z tkanki zwanej zębiną, na powierzchni której znajdują się kanaliki zębinowe. W przypadku zdrowych zębów kanaliki są zamknięte szkliwem – najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Jeśli zostaną odsłonięte – wrażliwa zębina będzie narażona na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim bodźce termiczne. Przyczyny otwarcia kanalików zębinowych mogą być różne: chemiczne, mechaniczne lub związane z niedoborem minerałów.

Częstym powodem pojawienia się nadwrażliwości zębów jest mechaniczne uszkodzenie szkliwa, które może wystąpić np. w wyniku używania nieodpowiedniej szczoteczki do zębów lub stosowania niewłaściwej techniki szczotkowania. Zbyt twarde włosie, za mocny nacisk na zęby lub zbyt intensywne ruchy podczas szczotkowania mogą ścierać szkliwo odsłaniając wrażliwą zębinę. Dobór odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ rodzaj pasty oraz twardość włosia szczoteczki powinny być dostosowane do indywidualnych uwarunkowań konkretnego Pacjenta. Najlepszym sposobem, aby zapobiec uszkodzeniom podczas codziennego mycia zębów jest udanie się na wizytę profilaktyczną do gabinetu stomatologicznego, podczas której dyplomowana higienistka stomatologiczna zaprezentuje prawidłową technikę szczotkowania oraz zaleci odpowiednie preparaty i przybory.

Nadwrażliwość zębów a choroba okluzyjna

Uszkodzenia mogą pojawić się również wskutek mechanicznego tarcia zębów. Bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami, pojawiające się najczęściej w nocy, to choroba, która powoduje bardzo silne ścieranie się szkliwa i wymaga specjalistycznej terapii. Ze względu na to, że objawy najczęściej pojawiają się w trakcie snu – Pacjenci często nie zauważąją problemu. Jednym z pierwszych objawów, które powinny wzbudzić niepokój jest właśnie nadwrażliwość, ale także poranne bóle głowy i napięcie mięśni twarzy i szyi. Często zaburzenie to powiązane jest z chorobą okluzyjną, czyli nieprawidłowym stykaniem się zębów górnych z dolnymi. Jej ostateczną konsekwencją może być utrata zębów spowodowana silnymi przeciążeniami, dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty. W tym przypadku najważniejszym elementem jest kompleksowa diagnostyka, która pozwala wykryć m.in. zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli dotyczy Cię problem nadwrażliwości – udaj się na konsultację do dentysty. Pamiętaj, że dolegliwość ta może wskazywać na niebezpieczne choroby narządu żucia. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym łatwiej i szybciej powrócisz do zdrowia. Nie ryzykuj, już dziś umów się na pierwszą wizytę, dzwoniąc pod numer +48 697 909 022 lub wysyłając formularz.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00