Mity na temat zębów cz.2

Błędne przekonania dotyczące stomatologii mogą być naprawdę opłakane w skutkach. Nie poparte badaniami naukowymi i najnowszą wiedzą informacje mogą wyrządzić dużo krzywdy komuś, kto w nie uwierzy nie weryfikując ich w rzetelnym źródle. Dlatego zebraliśmy kolejne mity na temat profilaktyki i leczenia zębów, z którymi można spotkać się do dzisiaj. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego zdrowia lub dbania o higienę jamy ustnej – nie polegaj na opiniach znalezionych w internecie, ale zapytaj o radę swojego stomatologa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dbasz o swoje zęby w najlepszy możliwy sposób.

1. “Zębów mlecznych nie trzeba leczyć”

Przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć jest jednym z najbardziej szkodliwych mitów na temat stomatologii, które pokutują po dziś dzień. Wiele osób sądzi, że zabiegi na “mleczakach” nie mają sensu, ponieważ ząbki i tak wypadną. W rzeczywistości zaniedbanie pierwszych zębów może poważnie odbić się na kondycji zębów stałych. Po pierwsze – próchnica zębów mlecznych może przenieść się na wyrzynające się zęby stałe (należy pamiętać, że jest to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie!), dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych ubytków konieczne jest podjęcie leczenia zachowawczego. Poza tym próchnica może doprowadzić do przedwczesnej utraty mleczaków, które pełnią także ważną funkcję w procesie rozwoju zgryzu. Jeśli wypadną zbyt wcześnie – może to skutkować przesunięciami zębów i negatywnymi zmianami w obrębie zgryzu, wymagającymi w przyszłości podjęcia leczenia ortodontycznego. To jednak nie koniec argumentów, które przemawiają za tym, by uczęszczać do dentysty z małym dzieckiem i podejmować wszystkie niezbędne zabiegi. Także leczenie ortodontyczne przeprowadzone na zębach mlecznych może przynieść doskonałe rezultaty. U dzieci najczęściej stosuje się aparat ruchomy – to prosty i wygodny sposób, aby poprawnie ukształtować rozwijający się zgryz. Jeśli zaniedbamy tego typu leczenie, w przyszłości nasza pociecha może mieć poważne wady zgryzu, których wyleczenie będzie o wiele bardziej złożone i czasochłonne.

2. “Wybielanie niszczy zęby”

W internecie można spotkać się z licznymi poradami dotyczącymi wybielania zębów. Można zetknąć się z takimi metodami jak wybielanie sodą oczyszczoną, skórką banana czy węglem. Proponowane są też produkty dostępne w drogeriach, takie jak uniwersalne paski wybielające. Tego typu nieprofesjonalne metody faktycznie mogą bardzo zaszkodzić zębom, ponieważ nie oddziałują na nie chemicznie, ale mechanicznie. Ścierając powierzchnię mogą uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Uszkodzone szkliwo jest bardziej narażone na próchnicę i działanie kwasów. Efekt rozjaśnienia zębów może się pojawić, jednak będzie krótkotrwały, ponieważ szkliwo po tego typu działaniu bardziej absorbuje barwniki znajdujące się w pożywieniu.

Dlaczego więc twierdzimy, że przekonanie o szkodliwości wybielania zębów jest błędne? Ponieważ profesjonalny zabieg wybielania przeprowadzony pod kontrolą stomatologa jest w pełni bezpieczny dla zdrowia zębów, a co więcej – może nawet przyczynić się do poprawy ich stanu. Przed zabiegiem w gabinecie dentystycznym zawsze wykonywana jest higienizacja zębów, polegająca na usunięciu kamienia i oczyszczeniu ich powierzchni z osadów. Procedura to zarówno podnosi estetykę uśmiechu, jak i działa profilaktycznie, chroniąc zęby przed szkodliwym działaniem kamienia. Samo wybielanie polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, aktywowanego pod wpływem światła specjalnej lampy, która nie emituje ciepła i promieniowania UV. Dzięki temu przebarwienia znikają, ale szkliwo nie pozostaje naruszone; nie występuje także uczucie nadwrażliwości zębów po zabiegu. Mity głoszące, że wybielanie zębów osłabia szkliwo prawdopodobnie są oparte na efektach stosowania domowych sposobów, opisanych powyżej. Nie mają jednak nic wspólnego z profesjonalnymi zabiegami, wykonywanymi przy użyciu nowoczesnych technologii.

Aby zapisać się na wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

    Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

    My też nie lubimy spamu

    Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

    3. “Należy szczotkować zęby ruchem okrężnym”

    Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że zęby należy szczotkować ruchem okrężnym. W rzeczywistości jest to błędna technika. Ruch podczas mycia zębów szczoteczką manualną powinien być wymiatający: od dziąseł w kierunku korony zęba. W ten sposób wymiatane są bakterie z okolic szyjki, a dziąsłą są naciągane na ząb, co zapobiega ich cofaniu się. Taki ruch nie podrażnia delikatnej struktury błony śluzowej i nie naraża na pogłębienie się rowka dziąsłowego.

    Dobrym sposobem, aby nauczyć się prawidłowej metody szczotkowania zębów jest udanie się do gabinetu dentystycznego na wizytę o charakterze profilaktycznym, podczas której lekarz lub higienistka stomatologiczna wykonają pełny instruktaż. To także doskonała okazja, aby skonsultować ze specjalistą wybór szczoteczki i pasty do zębów. Tego typu przybory powinny być bowiem dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem uwarunkowań anatomicznych konkretnego Pacjenta. Warto również wdrożyć do codziennej higieny jamy ustnej inne czynności, takie jak płukanie ust płynem lub nitkowanie zębów.

    Zadbaj o swoje zęby w racjonalny sposób

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej higienie jamy ustnej i nowoczesnych metodach leczenia zębów – umów się na wizytę do specjalisty. Racjonalna profilaktyka chorób jamy ustnej oraz regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne to elementy, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowia zębów na długie lata. Wystarczy, że wypełnisz formularz lub zadzwonisz pod numer 697 909 022, by rozpocząć swoją drogę do skutecznego i świadomego dbania o Twoje uzębienie.

     

    Najnowsze wpisy

    Archiwum wpisów

    Godziny otwarcia

    poniedziałek, środa
    9:00-20:00
    wtorek, czwartek, piątek
    9:00-15:00