Mity na temat zębów cz.1

Na temat zdrowia i higieny zębów oraz czynników, które wpływają na ich kondycję krąży bardzo wiele mitów. Niektóre wynikają z braku najnowszej wiedzy z zakresu stomatologii – inne są konsekwencją tego, jak leczenie zębów wyglądało jeszcze kilkanaście lat temu. Należy jednak wiedzieć, że w ciągu ostatnich kilku dekad stomatologia zrobiła ogromny krok naprzód. Postęp w tej dziedzinie medycyny w istotny sposób poprawił komfort Pacjentów i skuteczność leczenia. Warto wiedzieć, jak wygląda współczesne leczenie stomatologiczne. Dlatego wybraliśmy mity na temat zębów, które mogą prowadzić do groźnych konsekwencji i obalaliśmy je, aby walczyć z błędnymi i szkodliwymi przekonaniami.

1. Pasty do zębów mogą wyleczyć paradontozę i nadwrażliwość”

Wbrew temu, co można usłyszeć w reklamach popularnych przyborów i preparatów do higieny jamy ustnej – produkty dostępne w drogeriach nie są w stanie wyleczyć choroby! Stosowanie odpowiednich preparatów może mieć charakter profilaktyczny, ale nie jest w stanie cofnąć zniszczeń wywołanych przez erozję szkliwa czy zapalenie przyzębia. Tego typu dolegliwości należy koniecznie zgłosić lekarzowi, ponieważ niezbędne mogą okazać się specjalistyczne zabiegi stomatologiczne. Na przykład w przypadku paradontozy kluczowym elementem leczenia jest usunięcie kamienia nazębnego, a tego nie jesteśmy w stanie zrobić za pomocą domowej higieny jamy ustnej. Z kolei nadwrażliwość może być spowodowana uszkodzeniem szkliwa, a wtedy ratunkiem jest wykonanie wypełnienia lub odbudowy z materiału kompozytowego. Jeśli natomiast jej przyczyną jest niedobór fluoru – lekarz może zalecić profesjonalną fluoryzację zębów.

Substancje zawarte w pastach i płynach do płukania ust faktycznie mogą wspierać zdrowie zębów i wzmacniać szkliwo, jednak ich dobór także powinniśmy skonsultować ze stomatologiem. Nie dla każdego np. pasta o zwiększonej zawartości fluoru jest odpowiednia – należy pamiętać, że przedawkowanie tego minerału także może negatywnie odbić się na kondycji naszych zębów.

2. “Guma do żucia niszczy zęby”

Takie przekonanie może wynikać z faktu, że dawniej gumy do żucia zawierały cukier. Rzecz jasna – tego typu smakołyki były bardzo szkodliwe, ponieważ cukier jest czynnikiem, bez którego nie może rozwinąć się próchnica w jamie ustnej. Żucie gumy zawierającej sacharozę dostarcza stopniowo jej znaczne ilości bezpośrednio na powierzchnię zębów, gdzie mogą rozwijać się bakterie próchnicy. Należy jednak pamiętać, że współcześnie większość dostępnych na rynku gum do żucia nie zawiera cukru! Nowoczesne produkty zawdzięczają swój słodki smak substancjom słodzącym. W związku z tym żucie gumy nie jest szkodliwe. Co więcej, stosowanie bezcukrowej gumy przez ok. 15 minut dziennie po posiłku ma korzystne działanie dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ usuwa płytkę nazębną, neutralizuje pH w ustach i oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmu. W ten sposób żucie gumy wspiera higienę jamy ustnej i zapobiega powstawaniu groźnego kamienia nazębnego. Nigdy jednak nie może zastąpić regularnego szczotkowania zębów minimum 2 razy dziennie!

Aby zapisać się na wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

    Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

    My też nie lubimy spamu

    Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

    3.“Lepiej usunąć ząb niż leczyć go kanałowo”

    Ten mit może wynikać z przykrych doświadczeń niektórych osób związanych z leczeniem kanałowym. Dawniej stosowano metodę kilkuetapowego leczenia, które polegało na “zatruciu zęba”. Do właściwego zabiegu polegającego na oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów można było przejść dopiero po ok. tygodniu od zaaplikowania do zęba specjalnego preparatu, który doprowadzał do obumarcia miazgi. Obecnie te metody nie powinny być już stosowane. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych leczenie kanałowe przeprowadza się w ciągu jednej wizyty w sposób skuteczny i w pełni komfortowy dla Pacjenta. Taki postęp w endodoncji zawdzięczamy zaawansowanym technologiom, takim jak: mikroskopy stomatologiczne podnoszące precyzję leczenia; znieczulenia komputerowe, które czynią zabiegi bezbolesnymi czy narzędzia diagnostyczne, które umożliwiają dokładne zbadanie struktury każdego zęba.

    W obliczu nowoczesnych metod oczywistym wydaje się stwierdzenie, że lepiej wyleczyć kanałowo ząb niż go usunąć. Zabieg endodontyczny to obecnie krótka i bezbolesna procedura, która sprawia, że ząb jeszcze wiele lat może służyć Pacjentowi, spełniając wszystkie swoje funkcje. Usunięcie zęba wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla całej jamy ustnej i jest wykonywane w ostateczności. W takim przypadku powstały brak powinien być jak najszybciej uzupełniony np. przy użyciu implantu dentystycznego. Aby uniknąć skomplikowanego i długotrwałego leczenia – warto zdecydować się na leczenie kanałowe – to może być ostatnia deska ratunku dla zębów!

    Podejdź świadomie do profilaktyki i leczenia zębów

    Mając świadomość tego, jakie są możliwości nowoczesnej stomatologii, nie wahaj się przed udaniem się na wizytę do dentysty. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest uczęszczanie na kontrolę i higienizację regularnie co pół roku. W ten sposób zachowasz zdrowie zębów, a jeśli pojawią się problemy – stomatolog będzie mógł szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Śmiało dbaj również o swoje zęby w domowym zaciszu. Nie wierz mitom, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – skonsultuj się ze specjalistą, by uzyskać profesjonalną poradę. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 697 909 022.

     

    Najnowsze wpisy

    Archiwum wpisów

    Godziny otwarcia

    poniedziałek, środa
    9:00-20:00
    wtorek, czwartek, piątek
    9:00-15:00