Leczenie zębów w ciąży – fakty i mity

W społeczeństwie krąży wiele mitów na temat leczenia zębów w okresie ciąży. To wyjątkowy czas dla każdej kobiety, w trakcie którego najważniejsze dla niej jest zdrowie jej dziecka. W związku z tym przyszłe mamy często boją się podjąć leczenie stomatologiczne, obawiając się, że może ono w jakiś sposób zagrozić dziecku. W rzeczywistości leczenie zębów jest niezbędne także w okresie ciąży, choć faktycznie istnieje kilka bardzo istotnych zasad, których ciężarne kobiety powinny przestrzegać dla zachowania pełnego bezpieczeństwa. Stworzyliśmy przegląd najczęściej powielanych przekonań dotyczących leczenia stomatologicznego w czasie ciąży i wyjaśniamy, czy są to fakty czy mity.

W ciąży nie można leczyć zębów – MIT

Nic bardziej mylnego! W okresie ciąży trzeba uczęszczać na kontrole do stomatologa, a jeśli istnieje konieczność wykonania leczenia – należy je podjąć. Wbrew powszechnej opinii – to nie zabiegi stomatologiczne, ale właśnie nieleczone choroby zębów mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Absolutnie nie należy zwlekać z leczeniem próchnicy, zapalenia miazgi zęba czy paradontozy, ponieważ rozwijające się bakterie mogą zaatakować także inne organy, prowadząc do niebezpiecznych stanów zapalnych. Stan zapalny we wnętrzu zęba i bakterie rozwijające się w zainfekowanym zębie stanowią duże zagrożenie dla całego organizmu, dlatego kobieta w ciąży powinna niezwłocznie podjąć leczenie, jeśli jest ono konieczne.

W ciąży nie należy stosować znieczuleń – MIT

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby w okresie ciąży korzystać ze znieczulenia miejscowego. Pacjentka powinna jednak poinformować dentystę, w którym tygodniu ciąży jest, aby lekarz mógł dobrać właściwy rodzaj środka znieczulającego oraz jego odpowiednią ilość. Bezpieczne środki znieczulające nie oddziałują w żaden sposób na dziecko, a jednocześnie ograniczają stres matki, który, jak wiemy – jest w ciąży bardzo niewskazany. Warto jednak wiedzieć, że w ciąży nie powinno się natomiast stosować sedacji wziewnej, ponieważ może to zwiększyć ryzyko poronienia.

W ciąży nie należy wykonywać zdjęcia RTG  – FAKT/MIT

Nowoczesne urządzenia do cyfrowej diagnostyki obrazowej emitują minimalną dawkę promieniowania, która nie powinna wpłynąć na zdrowie nienarodzonego dziecka. Wykonanie punktowego zdjęcia RTG zęba może być bezpieczne przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, m.in. zastosowania specjalnego fartucha i osłon oraz korzystania z dobrej jakości sprzętu, który pozwala w optymalnym czasie wykonać zdjęcie bez nadmiernego narażania Pacjenta na działanie promieni RTG. Należy jednak pamiętać, że wszystkie badania wymagające prześwietlenia powinny być w ciąży przeprowadzane w ostateczności, tylko jeśli istnieje taka konieczność. Jeżeli sytuacja tego wymaga, najlepiej jest wykonać zdjęcie w II lub III trymestrze ciąży.

Osoby w ciąży nie powinny wykonywać higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym – MIT

Wiele osób obawia się, że przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych w ciąży może wiązać się z ryzykiem. Największe obawy wzbudza tzw. skaling ultradźwiękowy, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą bardzo intensywnych drgań, które rozbijają kamień i pozwalają na oczyszczenie zębów. W rzeczywistości zabieg tego typu jest całkowicie niegroźny i nieinwazyjny, a usunięcie niebezpiecznych bakterii z jamy ustnej przyczynia się do zachowania zdrowia matki i jej dziecka.

Podsumowanie

Jak się okazuje, zęby w ciąży nie tylko można, ale trzeba leczyć! Konsekwencje nieleczonych chorób jamy ustnej mogą być dla zdrowia matki i dziecka znacznie poważniejsze niż podjęcie leczenia. Nowoczesne metody i zaawansowane technologie umożliwiają przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych w maksymalnie bezpieczny sposób. Warto jednak wybrać gabinet, który posiada doświadczenie w leczeniu kobiet w ciąży. Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnych usług kliniki Estetika, zapraszamy na konsultację. Wystarczy, że wypełnisz formularz lub zadzwonisz pod numer +48 697 909 022.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00