Brakuje Ci jednego lub kilku zębów? Odczuwasz duży dyskomfort przybywając pośród znajomych i w trakcie spotkań towarzyskich? Zasłaniasz usta ręką w trakcie śmiechu? Doskonałym rozwiązaniem, które może przywrócić Ci piękny uśmiech i pełną funkcjonalność jamy ustnej są korony i mosty protetyczne.
Czym są korony i mosty?
Zasadniczo ząb składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest korzeń, który jest podstawą pod widoczną część zęba. Drugą jest korona, czyli biała część zęba widoczna ponad linią dziąseł. W przypadku kiedy na skutek wybicia, wypadku lub zaniedbania Pacjent traci ząb, jednym z dostępnych możliwości odbudowy uzębienia są korony (pojedyncze braki zębowe) i mosty (większe braki zębowe).
Korony i mosty zębowe to rozwiązania protetyczne wykonywane indywidualnie dla Pacjenta w laboratorium protetycznym. Podstawową różnicą pomiędzy koroną, a mostem jest ilość zębów jakie możesz uzupełnić za pomocą obu rozwiązań. Korona protetyczna pozwala na odbudowę tylko jednego zęba. Z kolei most protetyczny jest przeznaczony do uzupełnienia kilku braków zębowych znajdujących się obok siebie.
Mosty można osadzić wykorzystując do tego zęby własne Pacjenta. Sąsiednie zęby pełnią rolę filarów podtrzymujących most zębowy. Alternatywą jest osadzenie mostu zębowego na implantach (małe tytanowe śruby wszczepiane w kość pacjenta), które pełnią rolę korzenia zęba.
Drugie rozwiązanie jest znacznie stabilniejsze niż tradycyjne wsparcie mostu zębowego na sąsiadujących zębach. Dodatkowo korona lub most osadzony na implantach może pełnić takie same funkcje, jak stałe zęby Pacjenta.
Główne zalety mostów i koron protetycznych.
- korony i mosty to rozwiązania stałe – oznacza to, że nie musisz ich wyjmować na czas snu, jak ma to miejsce w przypadku protez ruchomych,
- to długotrwałe rozwiązanie – jeśli będziesz prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych, korony mogą Ci służyć nawet 20 lat,
- przywracają pełną funkcjonalność – korony i mosty pozwalają z powrotem cieszyć się zdrowym uśmiechem. Problem ze spożywaniem ulubionych posiłków zniknie,
- doskonała estetyka – korony i mosty pozwalają poprawić kształt, kolor, a nawet wielkość uszkodzonego zęba. Po założeniu korony lub mostu, możesz z powrotem cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Etapy zakładania koron.
Po wcześniejszym wykonaniu kompleksowej diagnostyki i przeprowadzeniu wizyty kontrolnej oraz zakwalifikowaniu Pacjenta do leczenia przy wykorzystaniu koron i mostów zębów, proces leczenia można podzielić na 4 etapy.
1. Oszlifowanie zęba – pierwszym etapem jest oszlifowanie zęba, który został uszkodzony i przygotowanie go do założenia korony. Uszkodzony ząb pełni rolę filaru na którym opiera się nowy ząb Pacjenta. W przypadku jeśli ząb nie nadaje się do użycia, pozostaje osadzenie korony na implantach zębowych (tytanowa śruba pełniąca rolę korzenia zęba).
Cały zabieg szlifowania wykonywany jest w komputerowym znieczuleniu, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny.
2. Pobranie wycisku – z oszlifowanego zęba jest pobierany wycisk, który zostaje wysłany do laboratorium protetycznego. Tam na jego podstawie technicy wykonują indywidualną koronę protetyczną dla Pacjenta.
3. Pacjent przymierza koronę – na kolejnej wizycie przygotowana wcześniej korona jest przymierzana przez Pacjenta, a lekarz weryfikuje jej kształt, kolor oraz funkcjonalność. Na tej podstawie laboratorium protetyczne dokonuje niezbędnych poprawek, aby maksymalnie zwiększyć komfort i funkcjonalność Pacjenta.
4. Zacementowanie korony na stałe – jeśli korona spełnia oczekiwania lekarza i Pacjenta, zostaje na stałe zamocowana w jamie ustnej, a Pacjent pojawia się tylko na wizytach kontrolnych i higienizacyjnych.
Etapy zakładania mostów.
1. Oszlifowanie zębów – podobnie jak w przypadku zakładania koron, po wizycie konsultacyjnej i diagnostyce, pierwszym etapem leczenia jest oszlifowanie zębów, które mają pełnić rolę filarów podtrzymujących most protetyczny. Następnie stomatolog pobiera wycisk i wysyła go do laboratorium protetycznego. Na jego podstawie technik tworzy indywidualny dla Pacjenta most protetyczny.
2. Wykonanie uzupełnień tymczasowych – drugim etapem jest wykonanie mostu tymczasowego oraz dopasowanie koloru zębów do przygotowywania mostu stałego. Proces ten zazwyczaj odbywa się na tej samej wizycie, podczas której zęby zostają oszlifowane.
3. Pacjent przymierza przygotowany most – na kolejnej wizycie Pacjent przymierza przygotowany w laboratorium protetycznym most, a lekarz ocenia go i wysyła uwagi do laboratorium protetycznego, które na stałej pracy Pacjenta nanosi technik.
4. Zacementowanie mostu na stałe – ostatni etap to końcowa przymiarka i zacementowanie mostu protetycznego na stałe. Następnie Pacjent pojawia się już tylko na wizytach kontrolnych i higienizacyjnych.
Jak dbać o korony i mosty?
Zarówno o korony, jak i mosty należy dbać identycznie, jak o naturalne zęby. Należy je szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku, pastą z fluorem. Bardzo ważne są również wizyty kontrolne i higienizacyjne, podczas których dentysta może zbadać stan jamy ustnej Pacjenta, a higienistka stomatologiczna dokładnie oczyszcza zęby Pacjenta.
Wskazania i przeciwwskazania.
Korony są zalecane Pacjentom borykającymi się z dużymi problemami z naturalną koroną zęba. Mogę być one spowodowane próchnicą lub urazem mechanicznym. Korony mogą być też uzupełnieniem po leczeniu implantologicznym lub kanałowym. Przeciwwskazaniem do założenia korony mogą być choroby przyzębia, niewyleczone zęby lub zbyt mała wysokość zwarcia. W takim przypadku, najpierw należy ją odpowiednio odbudować.
Natomiast mosty protetyczne są wskazane Pacjentom, którzy chcą odzyskać prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił żucia. Mosty mogą pomóc uniknąć zanikowi kości oraz przemieszczaniu się zębów w przypadku wyraźnych luk w uzębieniu. Podobnie jak w przypadku koron, przeciwwskazaniem do zabiegu mogą okazać się choroby przyzębia, niewyleczone zęby oraz zbyt mała wysokość zwarcia.
Co możesz teraz zrobić?
Zapisz się na bezpłatną konsultację. Podczas pierwszej bezpłatnej wizyty stomatolog zweryfikuje stan zdrowia Twojej jamy ustnej i dobierze najlepszą metodę leczenia. Możesz się zapisać na wizytę dzwoniąc pod nr tel.: +48 697 909 022 lub wysyłając formularz z tej strony.