Jak zadbać o higienę jamy ustnej w domowym zaciszu?

W zdrowym ciele zdrowy duch! Fraza ta znana już od starożytności nic nie straciła na aktualności. Dzisiaj szczególnie dbamy o swój wygląd, który ma być oznaką naszych sił witalnych. O naszym dobrym samopoczuciu bez wątpienia świadczą zdrowe zęby. Ale czy rzeczywiście należycie o nie dbamy? Przyjrzyjmy się kilku metodom, które sprawią, że wszystkich zachwycimy naszym uśmiechem.

Podstawa to szczotkowanie

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów szczotek, dlatego warto znać ich podstawowe cechy. Najważniejszym elementem pozostaje włosie, które występuje w czterech podstawowych stopniach twardości: twarde, średnio twarde, miękkie oraz specjalistyczne. Najbardziej uniwersalnymi szczoteczkami są te o średnio twardym włosie. Z jednej strony nie podrażniają dziąseł, z drugiej – świetnie radzą sobie z czyszczeniem naszego uzębienia. Należy jednak pamiętać, że ostateczny wybór szczoteczki zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb. Pojawić się może również pytanie: manualna, czyli tradycyjna czy elektryczna? Szczoteczki elektryczne, a w szczególności sensoryczne, wykonują ogromną liczbę ruchów obrotowych dochodzących nawet do 62 000 na minutę. Czy jednak skreśla to wersję tradycyjną? Otóż nie! Okazuje się, że najważniejsza jest technika. Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do szyjek zębów. Następnie wykonujemy ruchy wibrujące. Nie należy zapominać, że zęby powinniśmy myć co najmniej dwa razy dziennie nie krócej niż przez dwie minuty.

 
Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


   

  Do pomocy zaangażuj nić dentystyczną

  Nić dentystyczna służy nam do usuwania resztek pożywienia z przestrzeni między zębami, do których nie są w stanie dotrzeć szczoteczki. Regularne korzystanie z nici umożliwia nam skuteczną ochronę przed próchnicą i paradontozą. Zapobiega ona także pojawieniu się przebarwieniom. Podobnie jak przy szczotkowaniu najważniejsza jest technika. Aby skutecznie wyczyścić zęby, będziemy potrzebować około 50 cm kawałka nici dentystycznej, który owijamy na palcach wskazujących. Napiętą nić umieszczamy między zębami, a następnie wykonujemy ruch od dziąsła aż do górnej części zęba. Pamiętaj, aby za każdym razem stosować świeży fragment nici.

  Wypróbuj płukankę do ust

  Płukanka do ust pozwala jeszcze dokładniej oczyścić naszą jamę ustną ze wszelkich pozostałości po jedzeniu oraz piciu. Na rynku znajdziemy wiele gotowych płynów, które możemy wykorzystywać w naszej codziennej higienie jamy ustnej. Możemy jednak się pokusić o stworzenie własnej płukanki. Idealnym rozwiązaniem na kamień nazębny będzie napar z szałwii, którym płuczemy jamę ustną przez co najmniej trzy minuty. Dobrze również sprawdzi się napar z rumianku.

  Kontroluj

  Nie zapominajmy o kontroli zębów, na którą przynajmniej dwa razy w roku należy się udać do stomatologa. Stan naszego uzębienia możemy również sami weryfikować. Wszelkiego rodzaju opuchnięcia, przebarwienia oraz inne niepokojące symptomy, które dostrzeżemy powinny być skontrolowane przez dentystę. Warto dodać, że jeżeli uprawiasz sport, dobrze pomyśleć o ochraniaczach na zęby. Zabezpieczą one Twoje uzębienie przed niebezpiecznymi urazami.

  Co możesz teraz zrobić?

  Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące zmiany w jamie ustnej, koniecznie udaj się do stomatologa. Wizyta będzie też okazją do uzyskania pomocy przy wyborze akcesoriów służących do higieny jamy ustnej. Aby zapisać się na konsultację, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 697 909 022.