Jak radzić sobie z zanikiem kości?

Od lat borykasz się z problem bezzębia? Korzystasz z tradycyjnych rozwiązań protetycznych? A może ostatnio zdarzył Ci się wypadek, w wyniku którego straciłeś zęba? Być może nie wiesz, że pojawienie się któregokolwiek z tych problemów niesie ze sobą kolejne poważne konsekwencje. Jednym z nich jest zanik kości. Problem ten niezwykle negatywnie może wpłynąć na jakość Twojego życia! Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać zanikowi kości.

Zanik kości a pojedyncza luka

Niektórzy Pacjenci bagatelizują pojawienie się pojedynczej luki. ,,Po co nią się zajmować, tym bardziej skoro nie pojawiła się w widocznym miejscu?”. Nie można jednak zapominać, że brak nawet pojedynczego zęba to zaburzenie naturalnej sytuacji w jamie ustnej, co wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na ogólny stan zdrowia. Okazuje się bowiem, iż jednym z zadań uzębienia jest odpowiednie obciążanie kości. W ten sposób zachowana jest naturalna sytuacja w jamie ustnej. Problem pojawia się w momencie, kiedy ząb wypadnie. Kość nie jest wtedy odpowiednio obciążona, co prowadzi do jej stopniowego zaniku.

Warto również wspomnieć o sytuacji, w której Pacjent borykający się z problem bezzębia zdecydował się na zastosowanie tradycyjnej ruchomej protezy. Jej działanie sprawia, że siły podczas żucia nie są właściwie przenoszone na kość, przez co dochodzi do jej stopniowego zaniku. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim Pacjenci, którzy już od bardzo długiego czasu korzystają z tradycyjnych protez.

Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   
   

  Dlaczego tak niepożądany jest zaniki kości?

  Każdy Pacjent bez wątpienia marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Zanik kości jest procesem, który skutecznie przeciwdziała tym dążeniom. Jak to możliwe? W przypadku całkowitego bezzębia najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest zamocowanie protezy na implantach, czyli małych śrubkach, które wszczepiane są w miejsce po utraconym korzeniu. Kiedy jednak u Pacjenta zdiagnozowano problem z niedostateczną ilością tkanki kostnej, nie jest możliwe przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Ratunkiem w takim przypadku bardzo często jest wykonanie dodatkowego zabiegu, który ma na celu rekonstrukcję kości.

  Zanik kości wpływa również na pogorszenie estetyki twarzy. Okazuje się bowiem, że kiedy Pacjent boryka się z problem niedostatecznej ilości tkanki kostnej, może pojawić się większa liczba głębokich zmarszczek. Ma to oczywiście wpływ na pogorszenie estetyki twarzy, co tym samym negatywnie oddziałuje na komfort psychiczny. W ten sposób może dojść do sytuacji, w której Pacjent będzie rezygnował ze spotkań towarzyskich ze względu na odczuwany wstyd. Warto również wspomnieć, że zanik kości wpływa także na utratę pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Oznacza to, iż znacząco utrudnione jest spożywanie wszystkich pokarmów. W ten sposób Pacjent traci całą radość z życia. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do zaniku kości.

   

  Jak radzić sobie z zanikiem kości?

  Przede wszystkim należy zapobiegać możliwości wystąpienia problemu zaniku kości. Dlatego w przypadku pojawienia się pojedynczej luki, Pacjent powinien koniecznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Tam zaproponowane zostanie leczenie implantologiczne, którego celem jest zastąpienie utraconego korzenia przez tytanowy element. Na nim zamocowana zostanie odbudowa protetyczna. W ten sposób rekonstruowana jest naturalna sytuacja w jamie ustnej, która zapobiega zanikowi kości. W przypadku pojawienia się większych ubytków zębowych, konieczne jest zastosowanie większej ilości implantów, na których mocowane mogą być mosty protetyczne (kilka braków występujących obok siebie) lub protezy (w przypadku bezzębia).

  Co jednak w sytuacji kiedy zanik kości jest poważny? W takim przypadku z ratunkiem przychodzi chirurgia stomatologiczna. W jej ramach wykonywane są dwa zabiegi: sterowana regeneracja kości albo podniesienie dna zatoki szczękowej. Celem obu jest zrekonstruowanie utraconej tkanki kostnej przy wykorzystaniu specjalnych materiałów biokompatybilnych. Sprawiają one, że zabiegi te są całkowicie bezpieczne. Warto również podkreślić, że ich wykonanie jest bezbolesne, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego komputerowego znieczulenia The Wand. W ten sposób leczenie jest komfortowe dla Pacjenta jak nigdy dotąd!

  Co możesz teraz zrobić?

  Nie bagatelizuj nigdy pojawienia się jakiejkolwiek luki w Twoim uzębienie. Powinien być to dla Ciebie znak, że należy wtedy udać się do gabinetu stomatologicznego. W ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie zanikowi kości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, jak radzić sobie z tym problem, odwiedź nasz gabinet stomatologiczny w Łodzi. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 697 909 022 .

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek
  9:00-20:00