Jak radzić sobie z paradontozą?

Luki zębowe są niezwykle przykrą konsekwencją, która może być spowodowana zaniedbaniami związanymi z higieną jamy ustnej. To właśnie bagatelizowanie zabiegów profilaktycznych może doprowadzić do pojawienia się problemu paradontozy w jamie ustnej, będącej jedną z najczęstszych przyczyn wypadnięcia zębów. Czym jest i jak sobie z nią radzić? Spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z paradontozą i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Parodontoza…

… to stan zapalny przyzębia, który wywoływany jest przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Za jej rozwój odpowiedzialny jest kamień nazębny, który może zostać usunięty wyłącznie podczas profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym. Paradontoza prowadzi do stopniowej utraty tkanek miękkich, co w konsekwencji powoduje recesję, czyli cofnięcie się, dziąseł. W ten sposób odsłaniana jest szyjka zębowa, co jest wyraźnym znakiem, że wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym jest konieczna. To właśnie cofnięcie się dziąseł powoduje pojawienie się nadwrażliwości uzębienia na temperaturę. Na tym jednak nie koniec… Postępująca paradontoza prowadzi do rozchwiania się zębów, czego ostateczną i najpoważniejszą konsekwencja jest wypadnięcie zębów.

 

Przede wszystkim zapobiegaj!

Pewnie zgodzisz się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego nigdy nie rezygnuj z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym co pół roku. To właśnie podczas nich lekarz będzie mógł dokładnie zbadać stan Twoje uzębienia i ewentualnie zaproponować najlepsze metody leczenia. Jest to też idealny moment na przeprowadzenie gabinetowych zabiegów profilaktycznych. Dlaczego są one tak ważne? Po każdym posiłku na naszych zębach pojawia się płytka nazębna. Jej zlikwidowanie jest niezwykle proste i wymaga wyłącznie zastosowania prostych zabiegów profilaktycznych w domu. Jeżeli jednak zaniechasz tej czynności, po pewnym czasie płytka nazębna zmineralizuje się i powstanie kamień nazębny. To właśnie on jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii negatywnych bakterii w jamie ustnej. Jest to bezpośrednia przyczyna pojawienia się problemu paradontozy. Aby usunąć kamień nazębny konieczne jest skorzystanie z gabinetowych zabiegów profilaktycznych, między innym skalingu oraz piaskowania. Nie zaniedbuj zdrowia Twojej jamy ustnej i koniecznie udaj się do naszego gabinetu stomatologicznego.

Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Jakie są objawy paradontozy?

  Stan zapalny przyzębia daje różne sygnały, które powinny być znakiem do tego, aby udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Widocznymi objawami jest cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych. Ponadto podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych będziesz mógł zaobserwować krwawienie, a także zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł. Pojawić się może również nieprzyjemny zapach z ust, który nazywany jest halitozą. Jednym z objawów paradontozy jest także rozchwianie uzębienia. Wszystkie te znaki są poważnymi sygnałami, które wskazują, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest konieczna.

   

  Jak możemy Ci pomóc?

  Przy leczeniu paradontozy najważniejszy jest czas. To właśnie od szybkiej reakcji zależy, czy będzie możliwe uratowanie uzębienia przed wypadnięciem. Celem podczas leczenia stanu zapalnego przyzębia jest usunięcie przyczyny pojawienia się paradontozy, czyli kamienia nazębnego. W tym celu wykonuje się zabiegi z zakresu profilaktyki, czyli między innymi skaling. Kamień nazębny może jednak również odkładać się poniżej linii dziąseł. W takim wypadku stosuje się skaling poddziąsłowy, który skutecznie i bezboleśnie usuwa przyczynę problemu. W zaawansowanej paradontozie konieczne może być również wykonanie kiretażu. Jest to zabieg, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego z korzenia oraz kieszeni dziąsłowej. Całe leczenie periodontologiczne jest bezbolesne i pozwala skutecznie uporać się z problem paradontozy. Przekonaj się sam i odwiedź nasz gabinet stomatologiczny.

   

  Co możesz teraz zrobić?

  Nie bagatelizuj nawet najmniejszych objawów pojawienia się paradontozy. To właśnie szybka reakcja może zapobiec pojawieniu się poważnych problemów w Twojej jamie ustnej. Nie rezygnuj również z regularnych zabiegów higienizacyjnych, ponieważ to właśnie one pozwalają zapobiec wystąpieniu zmian chorobowych uzębienia. Nie zwlekaj dłużej i koniecznie udaj się do naszego gabinetu stomatologicznego. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 697 909 022.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek
  9:00-20:00