Jak radzić sobie z bólem zęba?

Ból zęba może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Dolegliwość ta może być odpowiedzialna za zepsucie wypoczynku wakacyjnego. Ból zęba powoduje również, że niemożliwe jest skupienie się na wykonywanych obowiązkach. Oznaczać to może, że przygotowanie do ważnego spotkania będzie znacznie utrudnione. Dlatego niezwykle istotne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem.

Jakie są powody bólu zęba?

Pojawienie się jakiegokolwiek bólu jest znakiem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Za pojawienie się tej dolegliwości w obszarze zębów najczęściej odpowiedzialne są ubytki próchnicowe, które doprowadzają do odsłonięcia miazgi zęba. Podczas spożywania pokarmów lub picia dochodzi do jej podrażniania, co powoduje dokuczliwy ból. Jego zbagatelizowanie może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, co wymaga w konsekwencji przeprowadzenie leczenia kanałowego. Współcześnie jest ono komfortowe, w czym duża zasługa nowoczesnych mikroskopów oraz skutecznych znieczuleń. Można jednak zapobiec konieczności przeprowadzenia zabiegu endodontycznego i podjąć szybką reakcję, kiedy pojawią się pierwsze objawy zmian próchnicowych.

Dolegliwości bólowe mogą się również pojawić w trakcie spożywania zimnych lub gorących pokarmów oraz napojów. Oznacza to, że problemem jest nadwrażliwość, która spowodowana może być starciem szkliwa. Ból w takich przypadkach jest krótki i przeszywający. Jest on również znakiem, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest konieczna, ponieważ tylko tam mogą zostać zastosowane skuteczne rozwiązania.

Jak ujarzmić ból zęba w domu?

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest zastosowanie leków przeciwbólowych. Warto jednak zastąpić je goździkami, które należy żuć. Mają one właściwości uśmierzające ból, a także sprawiają, że oddech zostaje odświeżony. Możesz również skorzystać z płukanek z szałwii i rumianku, które również są skutecznym rozwiązaniem mogącym znacznie ograniczyć występujące dolegliwości. Ponadto dobrym pomysłem jest skorzystanie z mięty. Dlaczego? Działa ona przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk, a także może spowodować, że ból nie będzie już tak dokuczliwy.

Warto jednak podkreślić, że przedstawione metody są rozwiązaniami wyłącznie doraźnymi, co oznacza, iż nigdy nie powinny zastąpić wizyty w klinice stomatologicznej. Dlatego jeżeli odczuwasz jakikolwiek ból zęba, nie zwlekaj – zapisz się koniecznie na wizytę. W gabinecie lekarz oceni stan zdrowia Twojego uzębienia, a także zaproponuje skuteczne rozwiązania, dzięki którym zlikwidowane zostanie źródło dolegliwości bólowych. Podejmując szybką reakcję, możesz skutecznie zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów w przyszłości, a tym samym uniknąć konieczności przeprowadzenia bardziej skomplikowanego leczenia.

Co możesz teraz zrobić?

Nigdy nie lekceważ bólu zęba! Szybka reakcja pozwoli skutecznie rozwiązać pojawiający się problem, a także zapobiec wystąpieniu poważniejszych zmian. Nie rezygnuj również z wizyty w gabinecie, jeżeli ból zostanie uśmierzony, ponieważ zmiany chorobowe mogą ciągle się rozwijać, co będzie wymagało w przyszłości zastosowania bardziej skomplikowanych metod, aby przywrócić pełnię zdrowia w jamie ustnej.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek
9:00-20:00