Piękny uśmiech zmienia wszystko, ułatwia nawiązywanie nowych relacji i poprawia komfort codziennego funkcjonowania. Jednak, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem należy przede wszystkim prawidłowo dbać o zęby. Konieczne jest nie tylko mycie zębów (przynajmniej po większych posiłkach), ale również regularne odbywanie wizyt higienizacyjnych i kontrolnych u stomatologa.
Po pierwsze. Regularnie myj zęby.
Statystyki nie świadczą o Polakach najlepiej. Według nich ponad 3 miliony Polaków nie myje regularnie zębów, a 800 tysięcy nie posiada nawet szczoteczki do zębów. To właśnie regularne mycie zębów jest pierwszym (i najważniejszym) krokiem w kierunku utrzymania zdrowych zębów na lata. Szczotkowanie rano i wieczorem to absolutne minimum, choć warto myć zęby również po każdym większym posiłku.
Bardzo ważne jest używanie odpowiedniej szczoteczki, która będzie prawidłowo dobrana do Twoich indywidualnych uwarunkowań. Włosie szczoteczki nie może być zbyt twarde, aby nie ranić dziąseł, ale nie może być też zbyt miękkie, aby wystarczająco dokładnie usuwać resztki jedzenia z powierzchni zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów warto skonsultować ze stomatologiem. Ponadto, dentysta doradzi, jaka pasta do zębów będzie najlepsza.
Po umyciu zębów wypłucz je niewielką ilością wody, ponieważ dzięki temu fluor zostanie dłużej na powierzchni zębów i tym samym zwiększy się czas jego działania. Do codziennej higieny jamy ustnej warto również włączyć nić dentystyczną oraz płukanki do jamy ustnej.
Odpowiednia dieta i witamina D.
To jak się żywisz, ma ogromny wpływ na stan Twojego uzębienia. Dlatego warto do swojej diety włączyć produktem bogate w wapń i witaminę D, które pomagają w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.
Włącz do swojej diety:
- ryby – dostarczają wapń, fosfor i witaminę D, czyli 3 składniki potrzebne dla utrzymania zdrowych zębów. To dzięki nim zęby są twarde i mocne oraz mniej narażone na bakterie,
- jogurty – są podstawowym źródłem wapnia, który jest budulcem zębów i wpływa na ich twardość. Dodatkowo jogurty działają korzystnie na florę jamy ustnej. Pamiętaj, aby wybierać jogurty naturalne bez dodatku cukru,
- sery – zwłaszcza żółte. Zawierają dużo wapnia i mają pozytywny wpływ na szkliwo. Zapobiegają także tworzeniu się płytki nazębnej,
- zieloną herbatę – zawiera związki polifenolowe, które hamują rozwój bakterii i chronią błonę śluzową. Ponadto zielona herbata dostarcza zębom fluor, który wzmacnia szkliwo i utrudnia tworzenie się płytki nazębnej.
Pozbądź się ze swojej diety:
- twarde cukierki i landrynki – zawarty w nich cukier przyczynia się do rozwoju bakterii, które powodują próchnicę. Twarde cukierki i landrynki musimy długo ssać, co ma także negatywny wpływ na szkliwo,
- słodkie i gazowane napoje – są bogate w najbardziej szkodliwe dla zębów kwasy i cukry. W dodatku przez swoją płynną konsystencję wnikają i osiadają w trudno dostępnych do wyczyszczenia miejscach,
- papierosy i alkohol – poza ogólną szkodliwością tych używek, papierosy ponadto przyczyniają się do zmiany koloru zębów, a alkohol powoduje zmniejszenie wydzielania śliny, która jest pierwszą linią obrony przed próchnicowymi bakteriami.
Guma do żucia.
Nie masz przy sobie pasty i szczoteczki do zębów? Użyj gumy do żucia, dzięki niej pozbędziesz się resztek pokarmu z jamy ustnej. Jeśli nie masz przy sobie gumy do żucia, przepłucz po posiłku usta wodą.
Pamiętaj, aby odwiedzać dentystę.
Przede wszystkim pamiętaj o regularnych wizytach higienizacyjnych i kontrolnych. Należy je odbywać co 6 miesięcy. Podczas takich wizyt higienistka stomatologiczna dokładnie oczyszcza zęby pacjenta, a lekarz weryfikuje stan zdrowia jamy ustnej.