Jak dbać o protezę?

Brak wszystkich zębów jest poważnym problemem, który współcześnie może zostać skutecznie rozwiązany. W takich przypadkach stosuje się estetyczne protezy umożliwiające przywrócenie również pełnej funkcjonalności w jamie ustnej. Być może jednak zastanawiasz się, jak prawidłowo dbać o odbudowy protetyczne, co pozwoli Ci długo cieszyć się ,,trzecimi zębami”. Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

 

Szczotkowanie protezy to podstawa!

Protezy, podobnie jak naturalne zęby, wymagają regularnego czyszczenia. Odbudowę protetyczną powinno czyścić się co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Pamiętaj jednak, aby nie stosować pasty przeznaczonej do naturalnych zębów, ponieważ zawiera ona w sobie składniki, które mogą doprowadzić do zniszczenia protezy. Warto więc skorzystać z pomocy wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej – pomoże ona w dobrze odpowiednich przyborów do higieny jamy ustnej. Przeprowadzi również instruktaż szczotkowania, dzięki czemu będziesz miał pewność, że prawidłowo oczyszczasz protezę.

Korzystanie z szczoteczki i pasty przeznaczonej do protez pozwala znacznie podnieść higienę jamy ustnej, przez co dłużej będziesz mógł cieszyć się odbudową protetyczną. Pamiętaj również, że przy korzystaniu z ruchomej protezy, na czas jej czyszczenia, należy ją wyjąć z jamy ustnej.

 

Przybory do codziennej higieny jamy ustnej

Warto pamiętać, że samo szczotkowanie nie pozwala w pełni zadbać o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które nie zawierają w sobie alkoholu. Preparaty te pozwalają skutecznie usunąć osady z trudno dostępnych przestrzeni. Warto również zaopatrzyć się w szczoteczkę międzyzębową oraz specjalną nić dentystyczną. To właśnie dzięki nim z łatwością będziesz mógł zadbać o higienę jamy ustnej. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest irygator, czyli specjalne urządzenie, które emituje strumień wody pod ciśnieniem umożliwiający usunięcie wszelkich osadów z jamy ustnej. Przy wyborze przyborów do codziennej higieny jamy ustnej warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna.

 

Czy należy na noc umieszczać protezę ruchomą w szklance z wodą?

Niemal każdy zna scenę z filmów komediowych, w której jedna z postaci umieszcza protezę zębową w szklance z wodą. Jest to jednak poważny błąd! Okazuje się bowiem, że protezy zbudowane są z materiałów, które charakteryzują się dużą wchłanialnością wody, co oznacza, iż powstaje idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. To z kolei może spowodować pojawienie się różnego rodzaju zmian chorobowych w jamie ustnej. Ponadto pozostawienie protezy w szklance z wodą może doprowadzić do jej uszkodzenie, dlatego tak ważne jest, aby odbudowę protetyczną pozostawiać na noc w suchym i czystym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć ,,trzecimi zębami” przez długie lata!

 

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek
9:00-20:00