Halitoza, czyli przykry zapach z ust, to dolegliwość, która dotyka nawet 25% społeczeństwa. Warto skonsultować ten problem z lekarzem, ponieważ jego przyczyny mogą być różne i tylko profesjonalna diagnostyka umożliwia dotarcie do źródła problemu. To bardzo ważne, ponieważ przypadłość ta może wiązać się także z innymi, poważniejszymi chorobami. Dlatego w przypadku halitozy należy stosować leczenie przyczynowe, a nie tylko maskować objawy.
Przyczyny halitozy
Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są lotne związki siarki, wywoływane przez bakterie. Najczęściej rozwijają się one w jamie ustnej na skutek nieprawidłowej higieny, nieodpowiedniej diety i nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego. Jednak powodem halitozy mogą być również choroby i stany zapalne uszu, zatok czy oskrzeli. Przykry zapach z ust może być także jednym z objawów cukrzycy, marskości wątroby, refluksu czy zakażenia Helicobacter pylori.
Przyczyna 90% przypadków halitozy jest zlokalizowana w obrębie jamy ustnej. Zaniedbywanie codziennej higieny zębów i unikanie wizyt higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym skutkuje odkładaniem się dużych ilości kamienia nazębnego. Jest to zmineralizowana płytka nazębna, stworzona z osadu pozostałego po jedzeniu. Stanowi więc doskonałe środowisku do rozwoju bakterii, które powodują nie tylko halitozę, ale również próchnicę i paradontozę- najczęściej występujące choroby jamy ustnej.
Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, także może objawiać się nieprzyjemnym zapachem z ust. Jest on wywołany stanem zapalnym, który pojawia się w obrębie tkanek otaczających ząb i prowadzi do ich stopniowej utraty. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej podjąć leczenie – w początkowym stadium zabiegi profilaktyczne, takie jak usunięcie kamienia nazębnego, mogą przywrócić równowagę jamy ustnej, ale zaawansowana choroba wymaga przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów chirurgicznych.
Powodem halitozy może być także niedopasowana proteza dentystyczna. Jeśli jest zbyt luźna – osad z jedzenia może gromadzić się pod nią, powodując nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy proteza nie jest wyciągana z ust na noc lub jest czyszczona w nieprawidłowy sposób. Odpowiednią technikę mycia protezy i dobór właściwych środków warto skonsultować z lekarzem stomatologiem. Użytkownicy protez ruchomych mogą także rozważyć alternatywę w postaci leczenia implantologicznego. Proteza na implantach jest doskonale dopasowana do anatomicznej budowy jamy ustnej Pacjenta i odtwarza naturalną strukturę zębów, całkowicie zapobiegając przedostawaniu się resztek pokarmu pod protezę.
Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku stosowania stałych aparatów ortodontycznych. Czyszczenie zębów w czasie leczenia ortodontycznego może być utrudnione, dlatego należy przykładać do niego szczególną uwagę. Warto wprowadzić także płukanki do ust, które ułatwią usunięcie resztek z trudno dostępnych miejsc.
Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.
Halitoza to nie temat tabu!
Wielu Pacjentów wstydzi się nieświeżego oddechu i próbuje ukryć swój problem. Tymczasem może to być ważny sygnał od naszego organizmu, wskazujący na inne choroby lub stany zapalne. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie traktować halitozy jako tematu tabu i poinformować stomatologa o tej przypadłości. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka pozwoli wykryć przyczynę problemu i skutecznie ją wyeliminować, jednocześnie przywracając Pacjentowi komfort codziennego funkcjonowania.
Należy pamiętać, że nieprzyjemny zapach może być spowodowany także innymi czynnikami, np. nadmiernym spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, czy spożywaniem zbyt dużych ilości cukru. Nawet jeśli nie stanowią one głównej przyczyny halitozy, mogą potęgować tę dolegliwość. Dlatego osoby cierpiące z powodu przykrego zapachu z ust w pierwszej kolejności powinny ograniczyć te używki lub całkowicie je wyeliminować. Jeśli to nie poskutkuje, specjalistyczna diagnostyka stomatologiczna, laryngologiczna lub gastrologiczna pozwoli ustalić przyczynę problemu.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli jesteś jedną z osób, które dotyka problem halitozy – nie pozwól, aby ta dolegliwość obniżała jakość Twojego życia towarzyskiego czy zawodowego. Skonsultuj się ze specjalistą. Ze względu na to, że większość przypadków halitozy jest związana z zaburzeniami w obrębie jamy ustnej – w pierwszej kolejności udaj się do stomatologa, który zweryfikuje stan Twojego uzębienia. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 697 909 022 lub wypełnij formularz.