System Prof. Gerbera

Stomatologia nie polega wyłącznie na leczeniu samych zębów. Należy pamiętać, że uzębienie jest częścią większego układu – narządu żucia, na który składają się kości szczęki i żuchwy, mięśnie oraz stawy. Zaburzenia w ich obrębie często nie są widoczne gołym okiem, ale mogą wpływać na funkcjonowanie całego narządu oraz na estetykę uśmiechu. Dlatego do leczenia należy podchodzić w sposób holistyczny, biorąc pod uwagę wszystkie elementy oraz ich wzajemne relacje. W klinice Estetika do kompleksowego badania narządu żucia stosujemy specjalistyczny system prof. Gerbera. To filozofia leczenia, która zakłada, że najpierw należy doprowadzić do prawidłowego ułożenia stawu skroniowo-żuchwowego, a dopiero potem przejść do leczenia zębów.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Nieprawidłowy układ stawu często jest przyczyną choroby okluzyjnej, czyli niewłaściwego stykania się zębów górnych z dolnymi. Taki stan może powodować szereg dolegliwości: bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami (szczególnie w nocy), ścieranie się zębów i związana z tym nadwrażliwość, nienaturalne zaciskanie szczęk, napięcie mięśni twarzy i szyi, poranne bóle głowy i karku. Niestety objawy te są niespecyficzne, w związku z czym często zostają przypisywane innym chorobom, a właściwa przyczyna pozostaje nierozpoznana. W klinice Estetika mamy jednak niezawodny sposób na zweryfikowanie układu stawu skroniowo-żuchwowego – badanie profesora Gerbera. To specjalistyczna procedura, która pozwala odkryć prawdziwe źródło problemu i skutecznie przeprowadzić leczenie – eliminując przyczynę, a nie tylko maskując objawy.

 

Holistyczne podejście do Pacjenta

Jeśli występują zaburzenia w obrębie stawu – korekcja samego uzębienia nie przyniesie pożądanych rezultatów, ponieważ przyczyna dolegliwości tkwi głębiej. Leczenie implantoprotetyczne lub ortodontyczne bez uprzedniego wyleczenia stawu skroniowo-żuchwowego nie zwalczyłoby uciążliwych objawów, takich jak napięcie mięśni czy bóle głowy. Zęby nadal byłyby przeciążone i ulegałyby tarciu, a zamocowane prace protetyczne narażone byłyby na starcia i pękanie. Takie podejście nie dociera bowiem do źródła problemu. Dlatego właśnie kluczem do przeprowadzenia skutecznego leczenia jest badanie stawu skroniowo-żuchwowego. Tylko holistyczne podejście do leczenia narządu żucia daje pozytywne rezultaty i gwarantuje satysfakcjonujące efekty funkcjonalne oraz pełną trwałość prac protetycznych.

 

Jak wygląda badanie prof. Gerbera?

System prof Gerbera wykorzystywany jest do szerokiej diagnostyki zaburzeń narządu żucia. Metoda umożliwia zweryfikowanie ułożenia stawu skroniowo-żuchwowego oraz zbadanie relacji pomiędzy szczęką i żuchwą oraz zębami górnymi i dolnymi. Z perspektywy Pacjenta jest to trwające ok. 45 minut całkowicie bezbolesne i bezpieczne badanie, podczas którego nie jest narażony na żaden dyskomfort. Polega na pobraniu wycisku uzębienia i wykonaniu modeli szczęk wraz z zębami, które następnie umieszcza się w specjalnym symulatorze (tzw. kondylatorze), który prezentuje poprawne ruchy stawu skroniowo-żuchwowego. W ten sposób lekarz może sprawdzić, jak są ustawione względem siebie zęby, gdy staw znajduje się w prawidłowej pozycji. To umożliwia stworzenie planu leczenia, w którym punktem wyjścia będzie wyleczenie zaburzeń stawu, czyli rzeczywistej przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości Pacjenta. Efektem tak zaplanowanego leczenia jest znaczna poprawa funkcjonalności narządu żucia, ale także podniesienie estetyki uśmiechu. Ustawienie stawu ma bowiem wpływ na linię przebiegu zębów, a nawet na kształt i proporcje twarzy. Ponadto tego typu diagnostyka daje pewność, że założone implanty lub protezy zostaną zamocowane w prawidłowej pozycji i nie będą narażone na przeciążenia, co znacznie poprawi ich żywotność.

Estetika - diagnostyka Gerber

Współpraca z laboratorium protetycznym

Leczenie w oparciu o filozofię prof. Gerbera wymaga współpracy z doświadczonym w tym systemie laboratorium protetycznym. Klinika Estetika współpracuje z renomowaną pracownią Agnieszki Jasek – Dental Union Laboratory z Warszawy. Jej właścicielka jest ambasadorem systemu prof. Gerbera w Polsce, dzięki czemu realizacja każdej pracy przebiega zgodnie z założeniami tej filozofii leczenia. 25 lat doświadczenia i wysoko wykwalifikowany zespół ekspertów to gwarancja doskonale zrealizowanych prac protetycznych, które nie tylko charakteryzują się wyjątkową estetyką, ale także doskonałą funkcjonalnością i perfekcyjnym dopasowaniem do warunków anatomicznych konkretnego Pacjenta.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

   

  Co możesz teraz zrobić?

  Jeśli dotyka Cię problem zgrzytania zębami, starcia koron czy notorycznych bólów głowy niewiadomego pochodzenia – warto podjąć diagnostykę metodą prof. Gerbera, dzięki której przekonasz się, czy przyczyną są zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. W klinice Estetika wykonujemy tego typu badanie przed leczeniem implantologicznym, protetycznym, chirurgicznym, podczas kompleksowej rekonstrukcji uzębienia oraz w diagnostyce choroby okluzyjnej. Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej diagnostyki w naszym gabinecie, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 697 909 022.