Dlaczego proteza na implantach jest lepsza od ruchomej?

Wybór sposobu rekonstrukcji uzębienia jest niezwykle ważną decyzją dla Pacjentów cierpiących z powodu bezzębia. Specjalnie dla osób, które zmagają się z tym problemem, przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie dwóch metod: tradycyjnych protez wyjmowanych oraz nowoczesnych protez stałych mocowanych na implantach. Analizujemy wszystkie czynniki, które najbardziej interesują Pacjentów w trakcie wyboru najodpowiedniejszego rozwiązania.

Stabilizacja

Brak stabilizacji jest najczęstszym powodem, dla którego Pacjenci decydują się na zmianę protezy ruchomej. Protezy wyjmowane nie zapobiegają zanikowi kości, w związku z czym po kilku latach stają się niedopasowane, co jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Grozi to przemieszczeniem się protezy lub jej wypadnięciem z ust w niespodziewanym momencie, co naraża Pacjenta na znaczny stres. Użytkownicy protez ruchomych często podkreślają, że nie są w stanie poczuć się w pełni swobodnie w towarzystwie i unikają głośnego rozmawiania, śmiechu czy nawet uśmiechania się. Doraźnym rozwiązaniem, które jednak nie przynosi pełnego komfortu, jest stosowanie kremów i klejów do mocowania protez.

W przeciwieństwie do rozwiązań ruchomych, odbudowa zębów na implantach jest umieszczona w jamie ustnej na stałe, nie ma więc możliwości, aby nowe zęby uległy przemieszczeniu. Praca protetyczna jest przykręcona do implantów, trwale połączonych z kością, dzięki czemu Pacjenci traktują ją tak jak swoje własne zęby. Odbudowy protetycznej nie można samodzielnie wyjąć z ust, co zapewnia także wysoki komfort codziennego funkcjonowania.

Codzienne funkcjonowanie

Pacjenci użytkujący protezę ruchomą często są zmuszeni do wprowadzenie pewnych ograniczeń dietetycznych. Powinni unikać m.in. bardzo twardych produktów, takich jak orzechy, ponieważ mogłyby one uszkodzić pracę protetyczną. Dodatkowo siła żucia w przypadku stosowania takiej protezy jest znacznie niższa niż u zdrowego człowieka, w związku z czym nie są w stanie dokładnie przeżuć niektórych rodzajów pokarmów. Unikać należy także lepkich lub klejących produktów, które mogą przylgnąć do protezy, co utrudni jej czyszczenie. Podczas codziennych czynności higienicznych protezę należy wyjąć z ust i umyć specjalnym preparatem i szczotką z miękkim włosiem.

W przypadku protez mocowanych na implantach siły żucia są prawie identyczne z tymi, jakie wytwarzają szczęki zdrowego człowieka. Dzięki temu Pacjenci mogą spożywać wszystkie rodzaje produktów. Nie muszą też obawiać się przemieszczenia protezy, w związku z czym mogą jeść cukierki, żelki, ciągutki czy karmelki. Czyszczenie zębów także jest dużo łatwiejsze i praktycznie niczym nie różni się od standardowej higieny jamy ustnej u zdrowej osoby: należy szczotkować zęby min. 2 razy dziennie oraz używać nici dentystycznej. Słowem – codzienne czynności można wykonywać dokładnie tak jak przy posiadaniu własnych, zdrowych zębów.

Zdrowie kości

Czynnikiem, który sprawia, że protezy wyjmowane z biegiem czasu stają się coraz mniej dopasowane do jamy ustnej Pacjenta jest tzw. zanik kości. To proces, który następuje po utracie zębów, gdy kości szczęki i żuchwy tracą swoje naturalne obciążenie. W takim przypadku przestają ona brać pełen udział w procesie przeżuwania pokarmu, a siły żucia nie oddziałują na nie w prawidłowy sposób. W związku z tym kość, jak każdy nieużywany narząd, zaczyna stopniowo zanikać. W efekcie prowadzi to do zmiany kształtu twarzy, wizualnego postarzenia, a także może powodować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, a nawet bóle głowy i kręgosłupa. Protezy ruchome nie zapobiegają zanikowi kości, dlatego po kilku latach trzeba wymieniać je na nowe. Rozwiązaniem, które jest w stanie zminimalizować to zjawisko są natomiast protezy na implantach, które przenoszą siłę żucia na kość, stymulując ją do rozwoju. Należy jednak pamiętać, że aby wszczepić implant, ilość tkanki kostnej musi być odpowiednia. W przypadku wieloletniego noszenia protezy ruchomej implantację należy czasem poprzedzić zabiegiem odbudowy kości.

Podsumowanie

Cecha Protezy na implantach Protezy ruchome
Stabilizacja Doskonała stabilizacja – proteza mocowana na stałe Słaba stabilizacja, która obniża się z czasem, często występuje konieczność stosowania klejów do protez
Siła żucia Siła żucia porównywalna z posiadaniem zdrowych zębów Siła żucia ok. 20% niższa niż w przypadku zdrowych zębów
Higiena jamy ustnej Tak samo jak w przypadku posiadania własnego uzębienia Protezę należy czyścić przy pomocy specjalnych przyborów, wyciągając ją uprzednio z ust
Dieta Brak ograniczeń dietetycznych Należy unikać twardych lub lepkich pokarmów
Komfort psychiczny Pacjenci często podkreślają, że traktują protezę na implantach jak swoje własne zęby i czują się w pełni swobodnie Często pojawia się obawa, że proteza wypadnie, co naraża Pacjenta na stres
Zdrowie kości Minimalizuje proces zaniku kości Nie zapobiega zanikowi kości
Trwałość Dożywotnie rozwiązanie Konieczność wymiany co ok. 5 lat

Co możesz teraz zrobić?

Zadzwoń pod numer +48 697 909 022 lub wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na konsultację podczas której przedstawimy Ci plan leczenia oraz dowiesz się jaka jest jego przewidywana cena. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na konsultację podczas której przedstawimy Ci plan leczenia oraz dowiesz się jaka jest jego przewidywana cena. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek, środa
  9:00-20:00
  wtorek, czwartek, piątek
  9:00-15:00