Dlaczego nie należy ignorować ubytków w uzębieniu?

Pojedyncze ubytki w uzębieniu bywają bagatelizowane, szczególnie wtedy, gdy utracony ząb znajdował się w mniej widocznym miejscu. Takie zaniedbanie to duży błąd, który może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Brak nawet jednego zęba może negatywnie wpływać nie tylko na stan zdrowia jamy ustnej, ale również na funkcjonowanie całego organizmu.

Przyczyny powstawania braków w uzębieniu

Nie powinien dziwić fakt, że najczęstszą przyczyną utraty jednego lub kilku zębów są zaniedbania higieniczne. Nieregularne lub nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz unikanie wizyt kontrolnych może mieć poważne skutki dla stanu zdrowia uzębienia. Dzieje się tak, ponieważ w niedoczyszczonych miejscach w jamie ustnej rozwijają się bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Jeżeli nie zostanie ona w porę usunięta, ulega mineralizacji. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który jest przyczyną chorób przyzębia, paradontozy, a ta z kolei, jeśli nie jest leczona – skutkuje utratą zębów. Właśnie dlatego dentyści tak często podkreślają, że wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty warto skonsultować ze specjalistą, a na wizyty o charakterze profilaktycznym należy przychodzić co najmniej raz na 6 miesięcy. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog może w porę rozpoznać chorobę i rozpocząć leczenie odpowiednio szybko, by zapobiec jej dalszemu rozwojowi.

Przyczyną utraty zębów mogą być także urazy mechaniczne. Tego typu wypadki zdarzają się szczególnie sportowcom lub osobom prowadzącym aktywny tryb życia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przyjść do dentysty. Konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki, która pozwoli przekonać się, jak rozległe są urazy i umożliwi wybór optymalnych metod leczenia.

Pamiętaj, że jeśli wypadł Ci ząb, to odpowiednio szybka interwencja stomatologa przywróci pełną równowagę Twojej jamie ustnej i pozwoli Ci powrócić do normalnego funkcjonowania. Im wcześniej zostanie podjęta decyzja o leczeniu – tym krótszy i mniej inwazyjny będzie jego przebieg.

Nowoczesna stomatologia oferuje możliwość przeprowadzenia bezbolesnego leczenia przy wykorzystaniu komputerowego znieczulenia The Wand czy gazu rozweselającego.

Do czego mogą prowadzić pojedyncze braki w uzębieniu?

Bardzo powszechnym zjawiskiem po utracie jednego zęba jest tzw. ”efekt domina”. Polega on na podświadomym bagatelizowaniu następujących po sobie problemów z uzębieniem, co może niespostrzeżenie doprowadzić do wypadania kolejnych zębów. Musisz pamiętać, że choroby zakaźne, takie jak próchnica, bardzo szybko przenoszą się z jednego zęba na kolejne, dlatego bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do ich rozwoju i rozpocząć leczenie jak najszybciej.

Dodatkowym problemem, który wynika z utraty zęba jest zanik kości. Następuje w miejscu powstałego braku zębowego, w chwili utraty zęba. Kość ze względu na brak obciążenia przez naturalny ząb pacjenta zaczyna stopniowo zanikać. W efekcie, jeśli pacjent będzie chciał podjąć leczenie implantologiczne w przyszłości, może być to znacznie utrudnione ze względu na zbyt małą ilość kości. W niej miałby być zamieszczony implant zęba. Jeśli pacjent nie ma wystarczającej ilości kości, przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego konieczne jest przeprowadzenie odbudowy kości, co znacznie wydłuża przebieg leczenia.

Po powstaniu braku zębowego, sąsiadujące zęby zaczynają się stopniowo przesuwać w kierunku powstałej luki. To naturalny proces, który może powodować wady zgryzu lub nieprawidłowości okluzji.

Podczas jedzenia możesz odczuwać ból, a w związku z tym pogryzienie niektórych produktów staje się utrudnione. Niedokładne przeżuwanie pokarmów może obciążać z kolei układ trawienny. Dodatkowo, rozległe braki w uzębieniu są widoczne, w związku z tym pokazywanie zębów w szerokim uśmiechu może stać się kłopotliwe. W takiej sytuacji najczęściej spada pewność siebie, a życie towarzyskie ulega pogorszeniu.

Jeśli nie uzupełnisz odpowiednio szybko pojedynczego braku zębowego i pozwolisz na pojawienie się kolejnych negatywnych konsekwencji – powrót do pełnej funkcjonalności jamy ustnej będzie wymagał dużo więcej czasu i będzie wiązał się w większymi kosztami. Gdy utracona zostanie większa ilość zębów, konieczne może okazać się założenie mostu lub całościowej protezy zębowej, a to rozwiązania, które wymagają podjęcia bardziej złożonych działań.

Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: +48 42 227 20 10. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

    Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

    My też nie lubimy spamu

    Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


     

    Jakie leczenie jest przeprowadzane najczęściej w jakim wieku?

    Nie ma ściśle określonego wieku, w jakim wykonuje się konkretne leczenie uzupełniające ubytki w uzębieniu. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, jednak skutki zaniedbań pojedynczych braków zębowych najczęściej przebiegają według następującego schematu:

    • 25-40 lat – w tym wieku mogą pojawić się pierwsze braki w uzębieniu,
    • 41-55 lat – zaniedbania powodują utratę kolejnych kilku zębów,
    • powyżej 55 – brak wcześniejszej interwencji może spowodować całkowite bezzębie.

    Najlepiej zgłosić się do dentysty i podjąć leczenie już wtedy, gdy brakuje tylko jednego zęba. Rozwiązaniem, które przyniesie w takiej sytuacji najlepsze efekty, jest korona na implantach. Metoda ta pozwoli zrekonstruować ząb z uwzględnieniem jego naturalnej anatomii, a w związku z tym przywróci pełną funkcjonalność jamy ustnej na długie lata.

    Jeśli natomiast braków w uzębieniu jest więcej, ale znajdują się obok siebie – idealnym rozwiązaniem może okazać się most protetyczny, który pozwala na odbudowę nawet trzech sąsiadujących ze sobą ubytków. Gdy braki są już rozległe, konieczne może okazać się założenie protezy całościowej. W takim przypadku najwyższy komfort zapewni proteza mocowana na implantach. Jest to rozwiązanie stałe, które trwale rekonstruuje uzębienie i funkcjonuje zupełnie tak jak naturalne zęby. Metoda ta pozwoli powrócić do dawnego stylu życia Pacjentom borykającym się z całkowitym bezzębiem.

    Przyjdź do dentysty

    Jeśli masz braki w uzębieniu (nawet jeśli znajdują się w miejscach niewidocznych i nie sprawiają Ci dużego dyskomfortu) koniecznie przyjdź do dentysty jak najszybciej. Stomatolog nie tylko będzie miał możliwość zweryfikowania stanu zdrowia Twojej jamy ustnej, ale także wytłumaczy Ci, jakie leczenie jest najlepsze w Twoim przypadku. Pamiętaj, że współczesna stomatologia może skutecznie i trwale przywrócić Ci zdrowy i piękny uśmiech; natomiast unikanie dentysty będzie prowadzić do dalszych negatywnych konsekwencji, które będą wiązały się z bardziej złożonym i kosztownym leczeniem.

     

    Najnowsze wpisy

    Archiwum wpisów

    Godziny otwarcia

    poniedziałek, środa
    9:00-20:00
    wtorek, czwartek, piątek
    9:00-15:00