Diastema – pokochać czy usunąć?

Estetika - czy warto usunąć diastemę?

Przez jednych uważana za uroczą cechę, podkreślającą urodę, przez innych – za nieatrakcyjny defekt, zaburzający estetykę uśmiechu. Mowa o diastemie, czyli szczelinie pomiędzy górnymi jedynkami. Jeśli masz diastemę, masz dwie możliwości – pokochać ją lub… pozbyć się jej!

Kontrowersje dotyczące diastemy

Przerwa pomiędzy przednimi zębami jest kojarzona z celebrytami, którzy uczynili z niej swój znak rozpoznawczy. Modelki takie jak Georgia May Jagger, Lara Stone, Lindsey Wixson są dumnymi posiadaczkami diastemy, którą chętnie pokazują w szerokim uśmiechu i eksponują na fotografiach. To bardzo charakterystyczna i przykuwająca uwagę cecha, która pozwala gwiazdom wyróżnić się i zostać zapamiętanymi. Taki wizerunek spotyka się zarówno z uznaniem rzeszy fanów, jak i ostrymi słowami krytyki. Szczelina między zębami nie przez wszystkich jest postrzegana jako atrakcyjna i nie pasuje do każdego typu urody. Dlatego jeśli uważasz, że Twój uśmiech prezentowałby się lepiej bez diastemy – nic nie stoi na przeszkodzie, by ją zlikwidować.

Jak można usunąć szparę między zębami?

Stomatologia estetyczna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, których dotyczy problem diastemy. Najłagodniejszą formą jej wizualnego zamaskowania jest tzw. bonding, czyli uzupełnienie luki za pomocą kompozytu. Na zęby nakłada się warstwy materiału kompozytowego (podobnie jak przy zakładaniu plomby), a następnie kształtuje się je w estetyczny sposób. Zdecydowanie trwalszą metodą korygowania diastemy jest założenie licówek. Są to porcelanowe płatki, wykonywane w pracowni protetycznej na podstawie wycisku uzębienia Pacjenta. Zostają trwale przyklejone na przednią część jedynek, nadając idealny kształt i barwę. Są bardzo cienkie (ok. 0,5 mm), co zapewnia maksymalną estetykę wykonania. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu pozbędziesz się diastemy na długie lata.

 

Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 42 634 00 03. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

 

Weź pod uwagę uwarunkowania zdrowotne

Diastema to nie tylko problem natury estetycznej. Może mieć także wpływ na stan całej jamy ustnej. Tego typu ukształtowanie uzębienia może być powodem nieprawidłowej wymowy (przede wszystkim seplenienia), wad zgryzu, a także chorób przyzębia. Dlatego nawet jeżeli uważasz swoją diastemę za atrakcyjny atut Twojego uśmiechu – skontaktuj się ze specjalistą, by dowiedzieć się, czy nie ma ona wpływu na stan zdrowia Twoich zębów. Czasami może okazać się konieczne bardziej złożone leczenie. W przypadku tzw. diastemy rzekomej, która jest wynikiem braków zębowych lub posiadania zębów nadliczbowych – najlepszym rozwiązaniem jest leczenie implantologiczne, które zapobiega konsekwencjom braków w uzębieniu, takim jak wady zgryzu, rozchwianie zębów czy zanikanie kości.

Co możesz teraz zrobić?

Diastema nie musi powodować kompleksów. Wiele znanych osób swoim wizerunkiem udowadnia, że z luką pomiędzy zębami można wyglądać doskonale. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że celebryci zawsze są pod kontrolą wysokiej klasy stomatologów, a diastema nie jest w ich przypadku efektem zaniedbań, lecz świadomą decyzją. Jeżeli chcesz zachować takie ukształtowanie swoich zębów – kontroluj regularnie stan swojego uzębienia u dentysty. Specjalista dokładnie zbada dziąsła i zęby oraz wykluczy ewentualne nieprawidłowości. W razie problemów zaleci odpowiednie zabiegi higienizacyjne lub leczenie. Profilaktyka i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą Ci uniknąć potencjalnych powikłań i cieszyć się pięknym i oryginalnym uśmiechem.

Jeśli natomiast pragniesz zlikwidować diastemę – nic prostszego! Wystarczy, że zgłosisz się do gabinetu stomatologicznego i opowiesz specjaliście o Twoim problemie. Usunięcie diastemy jest możliwe już podczas pierwszej wizyty, a jeśli zdecydujesz się na licówki – pozbędziesz się problemu na wiele lat.

Już teraz zacznij świadomie dbać o zdrowie Twoich zębów, umawiając się na bezpłatną konsultację. W tym celu wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 42 634 00 03.

 

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na bezpłatną konsultację

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek
9:00-20:00