Czym jest podcięcie wędzidełka?

Dziecko mówi niewyraźnie? A może obawiasz się, że u dziecka pojawi się diastema, czyli niewielka szpara między jedynkami? Bez wątpienia każdy rodzice martwi się o stan zdrowia swojej pociechy. Nie czekaj więc, aż pojawią się poważne zmiany w jamie ustnej Twojego dziecka. Już dziś możesz skutecznie rozwiązać problem nieodpowiedniej długości wędzidełka!

Czym właściwie jest wędzidełko?

Wędzidełko, czyli błona śluzowa, dzieli się na dwa rodzaje: wargowe oraz podjęzykowe. Pierwsze z nich umiejscowione jest poniżej jedynek po wewnętrznej stronie wargi. Z kolei drugi rodzaj znajduje się pod językiem, gdzie łączy go z dnem jamy ustnej. Odpowiednia długość wędzidełka umożliwia prawidłowy zakres ruchowy języka, a tym samym sprawia, że nie pojawia się problem błędnej artykulacji.

Konsekwencje nieodpowiedniej długości wędzidełka

Głoska ,,r” jest niezwykle trudna do wymowy. Jej prawidłowa artykulacja pojawia się na stosunkowo późnym etapie rozwoju dziecka, bo dopiero około 6 roku życia. Rodzice mogą zacząć się niepokoić, kiedy pociecha w wieku 7 lat dalej nie potrafi odpowiednio wypowiedzieć głoskę ,,r”. Prowadzi to w konsekwencji do sytuacji, w której dziecko mówi niewyraźnie, przez co jest negatywnie postrzegane przez środowisko, głównie w szkole. Ma to oczywiście niekorzystny wpływ na komfort psychiczny pociechy. Okazuje się, że przyczyną tego wszystkiego może być nieodpowiednia długość wędzidełka podjęzykowego. Jeżeli jest ono za krótkie, ogranicza ruchliwość języka, przez co niemożliwe jest prawidłowego wyartykułowanie głoski ,,r”. W takim wypadku konieczna jest wizyta u logopedy, który najprawdopodobniej zleci bezbolesny zabieg podcięcia wędzidełka u stomatologa.

Oczywiście wady wymowy są najczęstszą konsekwencją nieodpowiedniej długości wędzidełka, ale nie jedyną. I tak zbyt blisko znajdująca się zębów błona śluzowa może być przyczyną pojawienia się diastemy. Czasem jest ona tylko nieestetyczną przerwą, lecz w niektórych przypadkach może prowadzić do różnych powikłań ortodontycznych. Warto więc zadbać o to, aby problem nieodpowiedniej długości wędzidełka nie spowodował w konsekwencji poważnych zmian wymagających długotrwałego leczenia.

Nieprawidłowości w obszarze wędzidełka wargowego zwiększają również szansę pojawienia się chorób przyzębia. Warto wiedzieć, że należy do nich paradontoza, która jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania zębów. Jeżeli w porę problem wędzidełka zostanie rozpoznany, można w ten sposób zapobiec poważniejszemu leczeniu w przyszłości.

Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

  Jak leczymy?

  Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem niezwykle prostym. Do jego przeprowadzenia stosuje się laser stomatologiczny, który sprawia, że zabieg jest niezwykle mało inwazyjny. Możliwe jest to przez fakt, że urządzenie to charakteryzuje się niezwykłą precyzją. Ponadto działanie lasera jest antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Nie ma też konieczności zakładania szwów, ponieważ niemal natychmiast naczynia krwionośne zamykają się. Okazuje się więc, że zabieg ten jest całkowicie komfortowy dla dziecka. Jednak co najważniejsze, podcięcie wędzidełka sprawia, że usunięte zostają problemy związane z wadą wymowy, a także zapobiega pojawieniu poważnych zmian w jamie ustnej. W ten sposób pociecha może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez bardzo długi czas!

  Co możesz teraz zrobić?

  Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem niemal całkowicie nieinwazyjny, mimo to dającym niezwykle wiele korzyści. To właśnie przeprowadzenie tego krótkie leczenia sprawia, że dziecko może odpowiednio artykułować wszystkie głoski i cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 697 909 022 .

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek
  9:00-20:00