Czy alkohol szkodzi zębom?

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jaki wpływ na nasze zęby ma cukier. Dużo także słyszymy o konieczności przeprowadzenia specjalnych zabiegów higienizacji jamy ustnej. Jednak bardzo często tematem pomijanym jest wpływ alkoholu na stan uzębienia. Czy jest to wyśmienity medykament? A może niszczyciel zębów? Sprawdźmy, jaki wpływ ma alkohol na stan zdrowia jamy ustnej.

Pogromca zębów?

Jednym z czynników, który negatywnie wpływa na stan uzębienia, jest kwas zawarty w różnych produktach. Znajduje się on także w alkoholach. Kwasy te z jednej strony powodują erozję szkliwa, przez co powstają nieestetyczne ubytki. Z drugiej – odpowiadają za demineralizację, czyli wypłukiwanie z organizmu przede wszystkim magnezu oraz wapnia. Prowadzi to do osłabienia szkliwa, a tym samym do większej wrażliwości zębów na ciepło i zimno. Występowanie kwasów w alkoholu ostatecznie wpływa również na powstanie kwaśnego pH w jamie ustnej. Jest to idealne środowisko dla różnego rodzaju bakterii, które są odpowiedzialne m.in. za próchnicę. W konsekwencji w uzębieniu mogą pojawić się znaczne ubytki.

Niektóre alkohole charakteryzują się stosunkowo wysoką ilością występowania cukrów. Jak łatwo się domyślić, mają one również negatywny wpływ na stan naszego uzębienia. To właśnie przede wszystkim cukry są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy, która wymaga leczenia stomatologicznego. Dlatego warto ograniczyć spożywanie alkoholi o dużej zawartości cukru, takich jak cydr czy likiery.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że alkohol zatrzymuje produkcję śliny. Jak się okazuje, ślina ma za zadanie oczyszczanie jamy ustnej oraz zębów. Zapobiega to rozwojowi chorób uzębienia. Ponadto jej obecność pozwala uniknąć pojawienia się infekcji oraz stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzać do sytuacji wysuszania błony śluzowej w jamie ustnej w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu.

Wysokoprocentowe alkohole mogą prowadzić do mechanicznych podrażnień. Jakie to ma dla nas znaczenie? W takiej sytuacji mogą powstawać różnego rodzaju stany zapalne, nadżerki oraz przekrwienia. W konsekwencji wzrasta ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej.

 
Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


   


  Czy w takim razie abstynencja jest koniecznością

  Z powyższych rozważań można by dojść do wniosku, że jedynym wyjściem jest całkowita abstynencja. Oczywiście, nie da się zaprzeczyć, iż taka decyzja wpłynie pozytywnie na ogólny stan zdrowia. Jednak nie jest to jedyne wyjście. Przy spożywaniu alkoholu warto zachować zdroworozsądkowy umiar. Ważne jest również, aby picie wina lub piwa było uzupełnione posiłkiem. Warto zwrócić uwagę, aby jedzenie było bogate w wapń. Dzięki temu neutralizowane są negatywne skutki picia alkoholu. Po jego spożyciu należy także zadbać o higienę jamy ustnej. Podkreślić trzeba jednak, iż nie powinno się szczotkować zębów od razu po jedzeniu lub piciu. Najlepiej odczekać około 30 minut, dzięki czemu mamy pewność, że w żaden sposób nie zaszkodzimy naszemu uzębieniu.


  Co możesz teraz zrobić?

  Jak we wszystkim, tak i w spożywaniu alkoholu najważniejszy jest zdroworozsądkowy umiar, dzięki czemu możemy zapobiec różnego rodzaju nieprzyjemnościom. Jednak jeśli pojawiły się jakiekolwiek niepokojące zmiany w jamie ustnej, niezwłocznie należy udać się do stomatologa. Warto również udawać się regularnie na konsultacje, w trakcie których zostanie zweryfikowany stan uzębienia Pacjenta. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 697 909 022.