Czego nie wiesz o nowoczesnej stomatologii?

Często Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że wybity ząb można uratować, próchnica może być niebezpieczna, a znieczulenie podawane… bez użycia igieł. Stomatologia poszła znacznie do przodu. Obecnie w gabinetach często używa się bezbolesnego znieczulenia, które nie wywołuje uczucia rozpierania, a stres Pacjentów jest zmniejszany przy pomocy gazu rozweselającego. Zerknijcie na listę rzeczy, których nie wiecie o nowoczesnej stomatologii.

Wybity ząb można uratować.

Jeśli na skutek urazu mechanicznego ząb Pacjenta zostaje wybity lub naruszony, to nie oznacza, że jedynym rozwiązaniem jest tylko uzupełnienie braku zębowego np. implantem zęba. Przeciwnie! Utracony ząb należy jak najszybciej umieść w mleku, po czym udać się do dentysty. Wbrew pozorom tak dostarczony można jeszcze uratować, a Pacjent nie musi poddawać się zabiegowi implantacji.

 

Próchnica to choroba zakaźna i jest niebezpieczna.

Próchnica to choroba zakaźna, która potrafi błyskawicznie przenieść się z jednego zęba na drugi. Właśnie dlatego nie należy jej ignorować, nawet w początkowym stadium. Czym szybciej zgłosisz się do dentysty, tym łatwiejsze i mniej inwazyjne może być Twoje leczenie.

Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest systematyczne niszczenie zęba, które prowadzi do konieczności podjęcia leczenia kanałowego, a nawet wypadania zębów. Choroby nie należy ignorować, nawet jeśli na początku nie widać jej poważniejszych konsekwencji na powierzchni zębów.

Rodzice borykający się z próchnicą nie powinni współdzielić sztućców z dziećmi, czy trzymać smoczka w ustach następnie przekazując go maluszkowi. Ponieważ próchnica to choroba zakaźna, może się w łatwy sposób przenosić na zdrowe zęby dziecka.

 

Na pierwszą wizytę do dentysty, należy przyjść z dzieckiem zaraz, po pojawieniu się pierwszych ząbków.

Według statystyk ponad 60% 3-latków nigdy nie było u dentysty. To błąd, ponieważ na pierwszą wizytę z dzieckiem należy przyjść w momencie wyrzynania się pierwszych zębów. Taka wizyta jest niezwykle ważna dla rodziców, którzy mogą dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy oraz do czego może doprowadzić nieleczenie zębów mlecznych. Dodatkowo lekarz w trakcie pierwszej wizyty może zweryfikować prawidłowość wyrzynania się ząbków dziecka i udzielić wszystkich niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia jamy ustnej maluszka.

 

Prawidłowość higieny jamy ustnej możesz skonsultować z dentystą.

Prawidłowe mycie zębów to nic trudnego, pod warunkiem, że Pacjent ma pewność swojej techniki szczotkowania zębów – szczególnie w przypadku tradycyjnych szczoteczek do zębów.

Przede wszystkim zęby należy szczotkować 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty ruchem wymiatającym. Podczas mycia zębów skupiamy się na każdym zębie osobno oczyszczając go z każdej strony.

Jeśli tylko jest taka możliwość, zęby należy myć po każdym większym posiłku, a w ostateczności, jeśli nie ma dostępu do szczoteczki i pasty, przepłukać usta wodą. Do higieny jamy ustnej warto również włączyć nici dentystyczne i płukanki do ust. Zapewnią one możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc i pozbycie się pozostałości po jedzeniu.

Te proste nawyki mogą znacznie poprawić higienę jamy ustnej Pacjenta, a połączone z regularnymi wizytami kontrolnymi i higienizacyjnymi sprawiają, że może cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.

Warto również pamiętać o odpowiedniej szczoteczce i paście do zębów. Jeśli istnieją jakieś wątpliwości dotyczące prawidłowości wyboru, warto skonsultować się z lekarzem lub higienistką stomatologiczną.

 

Znieczulenie może obyć się bez użycia igieł.

Lęk przed igłami jest powszechny w społeczeństwie. Co naturalne, nie kojarzą się najlepiej i mogą skutecznie zniechęcić np. do wizyty u dentysty przez lata. W konsekwencji Pacjent boryka się z coraz większymi problemami z zębami, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do całkowitej ich utraty i bezzębia.

Należy jednak pamiętać, że nowoczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań, które nie tylko znacznie zmniejszają stres wynikający z wizyty w gabinecie. Dobre ośrodki dentystyczne oferują możliwość skorzystania również z bezbolesnego znieczulenia, którego podanie jest kontrolowane przez komputer. W efekcie nie tylko cały proces leczenia jest bezbolesny, ale również moment podania środka znieczulającego. Dodatkowo komputerowe znieczulenie nie powoduje uczucia rozpierania, jakie jest często spotykane w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Poza tradycyjnymi i nowoczesnymi znieczuleniami, Pacjenci mają do dyspozycji również gaz rozweselający, który znacznie zmniejsza stres wynikający z wizyty. Ponieważ podtlenek azotu jest całkowicie bezpieczny, może być również stosowany w leczeniu dzieci.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00