Co jeść, żeby mieć piękny uśmiech?

Jesteś tym, co jesz – to wielokrotnie powtarzane hasło, które, nie bez powodu, uznajemy za obiegową prawdę. To właśnie odpowiednio zbilansowana dieta znacząco wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. A co z zębami? Najczęściej słyszymy o negatywnych skutkach cukru na uzębienie. Jednak warto przyjrzeć się także temu, co możemy zmienić w diecie, aby długo cieszyć się pięknym uśmiechem.

1. Poranna owsianka

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie dnia od owsianki. Dlaczego? Produkty mleczne są bogate w wapń, który z kolei jest podstawowym składnikiem budulcowym. Braki tego minerału organizm uzupełnia z zapasów, jakie znajdują się między innymi właśnie w zębach. Nie trudno się domyślić, że ma to opłakane skutki dla naszego uśmiechu. Osłabione zęby są o wiele bardziej narażone na próchnicę oraz złamania. Możemy sobie również pomóc, wzbogacając dietę o jogurt naturalny oraz kefir, które poza dużą ilością wapnia posiadają także bakterie kwasu mlekowego. To właśnie one korzystnie wpływają na florę bakteryjną jamy ustnej. Mleko krowie zawsze możemy zastąpić kozim, które jest doskonałym zamiennikiem.

2. Jabłko na drugie śniadanie

Jabłko jest idealną przekąską w ciągu dnia. To właśnie ten owoc posiada duże ilości witaminy C oraz składników mineralnych, które są ważne dla naszych kości. Jabłka wpływają także na mocniejsze wydzielanie śliny. Dlaczego jest to tak ważne? Pomaga to usunąć resztki pożywienia z jamy ustnej, a przy tym wspiera ochronę przed szkodliwymi bakteriami. Jednak mogą pojawić się pewne wątpliwości, ponieważ owoce te posiadają duże ilości cukru zwanego fruktozą oraz kwasów, które mają złe działanie dla naszych zębów. Okazuje się jednak, że ilość tych składników w jabłkach nie jest zbyt wysoka, co jeszcze mocniej potwierdza, że nasza dieta nie może się bez nich obejść. Warto wspomnieć, iż po spożyciu owoców należy odczekać co najmniej trzydzieści minut ze szczotkowaniem zębów, ponieważ może mieć to zły wpływ na szkliwo.
 
Wypełnij formularz kontaktowy i zapisz się na bezpłatne konsultacje

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


   

  3. Na obiedzie króluje ryba

  Spożywanie ryb wiążę się właściwie z samymi korzyściami dla naszego organizmu. To w nich możemy znaleźć tak ważną dla zębów witaminę D3, która jest odpowiedzialna za właściwą mineralizację kości. Ma to znaczący wpływ na wzmocnienie zębów, dzięki czemu unikniemy uszkodzeń mechanicznych. Poza tym w rybach znajdują się fosfor oraz kwas omega-3, które wspomagają wchłanianie wapnia do organizmu.

  4. Truskawki w asyście zielonej herbaty

  Okazuje się, że truskawki mają właściwości wybielające, za co odpowiedzialne są duże ilości kwasu jabłkowego, który jest także jednym z podstawowych składników past o właściwościach wybielających. Warto także dodać, że owoc ten chroni zęby przed osadzaniem się kamienia. Dobrze również uzupełnić nasz podwieczorek o filiżankę zielonej herbaty. W napoju tym znajduje się około 0,3 mg fluoru, który jest pogromcą próchnicy. Badania potwierdzają, że zawarte w herbacie zielonej związki polifenolowe mają pozytywny wpływ na stan naszej jamy ustnej.

  5. Zakończ dzień marchewką

  Zaleca się, aby dzieci spożywały surową marchew, ponieważ korzystnie wpływa to na prawidłowy rozwój zgryzu, co tym samym zapobiega poważnym problemom w przyszłości. Poza tym warzywo to ma niebagatelne znaczenie dla wzmocnienia dziąseł, dzięki wysokiej zawartości witaminy K. Ponadto marchewka pomaga w walce z kamieniem, ponieważ bez problemu oczyszcza z pokarmów przestrzenie międzyzębowe.  

  Co możesz teraz zrobić?

  Jak się okazuje odpowiednio zbilansowana dieta ma istotny wpływ na stan naszego uzębienia. Gdy jednak jesteś na początku wprowadzania zmian w swoim jadłospisie, a problemy z zębami niestety już się pojawiły, niezwłocznie skontaktuj się ze stomatologiem. Lekarz nie tylko rozwiąże Twój kłopot, ale także pomoże przy zmianie nawyków żywieniowych. Aby zapisać się na wizytę w Estetika, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 697 909 022