Nawracające bóle głowy najczęściej kojarzone są z migreną. Jednak te uciążliwe dolegliwości mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Choć brzmi to zaskakująco, jedną z przyczyn mogą być także problemy związane z narządem żucia. Jeśli poranne bóle głowy niewiadomego pochodzenia uprzykrzają Ci życie, warto rozszerzyć diagnostykę o badanie stomatologiczne, aby wykluczyć tzw. chorobę okluzyjną. W klinice Estetika stosujemy w tym celu specjalistyczną metodę prof. Gerbera.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić
Jeśli obok bólów głowy występuje także napięcie mięśni twarzy i szyi, silne zaciskanie szczęk, zgrzytanie zębami i ścieranie się zębów – są to odpowiednie przesłanki, by podejrzewać chorobę okluzyjną. Okluzja to po prostu sposób stykania się zębów górnych z dolnymi. Do zaburzeń okluzji może dojść w wyniku nieprawidłowego ustawienia stawu skroniowo-żuchwowego. W takiej sytuacji zęby szczęki i żuchwy są do siebie niedopasowane, co skutkuje ich tarciem o siebie. Może wystąpić tzw. bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami, które pojawia się najczęściej w nocy. W konsekwencji zęby ścierają się, co może prowadzić do ich nadwrażliwości. Ponadto przy zaburzeniach stawu mięśnie twarzy są zmuszone do wysiłku i napinają się w nienaturalny sposób. Objawy, które mogą o tym świadczyć to m.in. zmęczenie mięśni i uczucie dyskomfortu podczas długotrwałego przeżuwania (np. gumy do żucia). W takiej sytuacji nieprawidłowe rozłożenie sił w jamie ustnej może negatywnie oddziaływać na zęby, powodując ich przesunięcia, wychylenie, rozchwianie, a w ostatecznym stadium – nawet ich utratę. Aby zapobiec tak negatywnym skutkom choroby okluzyjnej, należy odpowiednio wcześnie przeprowadzić kompleksową diagnostykę, która pozwoli odkryć prawdziwe źródło problemu. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie działań, które zapobiegną rozwojowi choroby.
Diagnostyka zaburzeń okluzji
W klinice Estetika do diagnostyki choroby okluzyjnej stosujemy metodę prof. Gerbera. To bardzo zaawansowany system, który pozwala zweryfikować, czy staw skroniowo-żuchwowy Pacjenta funkcjonuje prawidłowo. Badanie polega na wykonaniu modeli szczęk na podstawie wycisku uzębienia i umieszczeniu ich w specjalnym symulatorze, który naśladuje poprawne ruchy stawu skroniowo-żuchwowego. W ten sposób można ustalić prawidłowy układ zgryzu i w oparciu o tę wiedzę – zaplanować leczenie samych zębów. W razie konieczności diagnostykę można rozszerzyć o badanie RTG lub tomografię komputerową.
Leczenie choroby okluzyjnej
Proces leczenia zaburzeń okluzji jest ściśle zależny od tego, w jakim stadium została wykryta choroba. Jeśli niedopasowanie zębów jest niewielkie, czasem wystarczy jedynie delikatnie je zeszlifować. Doraźną pomoc w przypadku silnego ścierania się zębów stanowią tzw. szyny relaksacyjne. To specjalne nakładki, które należy umieszczać na noc na zębach górnych i dolnych, aby zapobiec ich wzajemnemu tarciu o siebie podczas snu. Alternatywną metodą są relaksacyjne płytki podjęzykowe, które zapobiegają nadmiernej aktywności mięśni. Jednak właściwe leczenie powinno obejmować przede wszystkim odpowiednie ustawienie stawu skroniowo-żuchwowego, a dopiero w następnej kolejności – leczenie protetyczne, chirurgiczne czy ortodontyczne samych zębów. Takie podejście jest możliwe właśnie dzięki oparciu leczenia na systemie prof. Gerbera.
Co możesz teraz zrobić?
Zaburzenia okluzji to podstępna choroba o niespecyficznych objawach, którą łatwo można pomylić z innymi schorzeniami. Dlatego tak ważne jest podjęcie profesjonalnej diagnostyki, która pozwoli ustalić przyczynę problemu. Z doświadczenia wiemy, że niezawodną metodą w przypadku podejrzenia choroby okluzyjnej jest badanie prof. Gerbera. Jeśli występują u Ciebie niepokojące dolegliwości, jak najszybciej skontaktuj się ze stomatologiem. Możesz to zrobić wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 697 909 022.