Bruksizm – przyczyny, objawy, diagnostyka

Bóle głowy, nadwrażliwość zębów, napięcie karku i mięśni twarzy – to bardzo niespecyficzne objawy, które można powiązać z zupełnie różnymi jednostkami chorobowymi. Jeśli jednak dostrzegasz je u siebie jednocześnie, może to świadczyć o bruksizmie. Czym jest ta przypadłość, jakie są jej przyczyny i skutki i jak możemy ją zdiagnozować?

Bruksizm – co to takiego?

Bruksizm to zaburzenie polegające na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami, które pojawia się najczęściej w nocy. Ze względu na to, że objawy bruksizmu występują w trakcie snu, Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z problemu. Aby go rozpoznać, konieczna jest wnikliwa obserwacja oraz profesjonalna diagnostyka w gabinecie stomatologicznym.

Bruksizm – objawy

Część objawów można zaobserwować samodzielnie, jednak ze względu na to, że nie są one charakterystyczne – po ostateczną diagnozę należy udać się do stomatologa. Powinny Cię zaniepokoić dolegliwości, takie jak poranne bóle głowy lub uczucie napięcia w karku i mięśniach twarzy od razu po przebudzeniu. Symptomy te często mylone są m.in. z migreną, dlatego aby poznać właściwą przyczynę problemu, warto także obserwować swoje zęby. Jeżeli niektóre z nich są ukruszone lub pęknięte, widzisz wyraźne starcie szkliwa na powierzchniach żujących i odczuwasz krótki przeszywający ból podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów – koniecznie udaj się do dentysty. Może to wskazywać na zaawansowany etap choroby, a w leczeniu bruksizmu niezwykle istotną rolę pełni czas! Aby upewnić się, czy problem zgrzytania zębami występuje w trakcie snu, warto porozmawiać o tym z domownikami i dowiedzieć się, czy nie słyszą w nocy niepokojących dźwięków. Mimowolne zaciskanie szczęk i tarcie zębów może ponadto pojawiać się w sytuacjach stresowych bez świadomości Pacjenta.

Bruksizm – przyczyny

Główna przyczyna bruksizmu jest niewidoczna gołym okiem. Najczęściej za zgrzytaniem zębami stoją zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowe ustawienie stawu generuje niewłaściwy sposób stykania się zębów górnych z dolnymi, który profesjonalnie określa się mianem okluzji. Zaburzenia okluzyjne powodują przeciążenia poszczególnych zębów, które narażone są na oddziaływania zbyt dużych sił. Prowadzi to do patologicznego tarcia, w efekcie którego zęby są stopniowo niszczone. Utrata szkliwa prowadzi do odsłonięcia wrażliwej zębiny, co skutkuje nadwrażliwością zębów. W skrajnych przypadkach zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, nieprawidłowa okluzja i bruksizm mogą też powodować rozchwianie i w konsekwencji – utratę zębów.

Bruksizm – diagnostyka

Pierwszym krokiem do skutecznego wyleczenia bruksizmu jest właściwe postawienie diagnozy. Leczenie objawowe polegające na odbudowie utraconych tkanek zębów przy użyciu kompozytu lub prac protetycznych, np, koron lub mostów nie przyniosłoby trwałych efektów, ponieważ na tak odtworzone zęby również będą oddziaływać nieprawidłowe siły, co w konsekwencji doprowadzi do ich uszkodzenia. Dlatego skuteczne leczenie nie może skupiać się wyłącznie na załagodzeniu objawów, ale na wyeliminowaniu przyczyny problemów. W Klinice Estetika stawiając na profesjonalną diagnostykę, przeprowadzamy badanie systemem prof. Gerbera, które umożliwia zweryfikowanie ustawienia stawów oraz relacji zębów. Badanie polega na wykonaniu modeli zębów górnych i dolnych Pacjenta, który umieszcza się w specjalnym symulatorze, prezentującym prawidłowe ruchy stawu. Doświadczenie to pozwala określić, jak ustawione są względem siebie zęby przy poprawnym ustawieniu stawu. Diagnostyka prof. Gerbera daje wszystkie informacje niezbędne do precyzyjnego zaplanowania leczenia. Poprzedzenie właściwych zabiegów tym badaniem sprawia, że zamocowane odbudowy protetyczne lub kompozytowe będą trwałe i nie dojdzie do szkodliwych dla nich przeciążeń. Doraźnym leczeniem jest także stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych, czyli nakładek, które umieszcza się w jamie ustnej na noc, aby zapobiec szkodom wywołanym przez zgrzytanie i tarcie zębami.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli cierpisz z powodu opisanych w artykule dolegliwości niewiadomego pochodzenia, umów się na konsultację w gabinecie Estetika. Nasz ekspert wykona przegląd jamy ustnej i stwierdzi, czy prawdopodobną przyczyną problemów jest bruksizm. Pamiętaj, że w naszym gabinecie możemy rozszerzyć diagnostykę o profesjonalne badanie systemem prof. Gerbera. Aby zapisać się na konsultację, wyślij poniższy formularz lub zadzwoń pod numer telefonu +48 697 909 022. Nasze recepcjonistki dobiorą dogodny termin wizyty.

Aby zapisać się na wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek
  9:00-20:00