Bezbolesne wyrywanie zębów

Choć w nowoczesnej stomatologii wyrwanie zęba jest ostatecznością, czasem jednak okazuje się konieczne. Na szczęście dzięki szerokim możliwościom nowoczesnej stomatologii zabieg ten wykonuje się wyjątkowo rzadko. Innowacyjne formy znieczulenia czynią go także całkowicie bezbolesnym. Dowiedz się, w jakich sytuacjach obecnie należy usunąć ząb i jak przebiega cała procedura.

Kiedy należy usunąć ząb?

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który wykonuje się, gdy ząb stanowi zagrożenie dla reszty uzębienia i pozostawienie go w jamie ustnej wiązałoby się z ryzykiem np. powstania wad ortodontycznych. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, gdy ósemki (czyli ostatnie trzonowce, które wyrzynają się dopiero ok. 20. roku życia) powodują stłoczenie pozostałych zębów. W jamie ustnej zaczyna brakować miejsca, więc zęby odchylają się i zaczynają na siebie nachodzić. Innym przypadkiem, w którym konieczna jest ekstrakcja, są zęby zatrzymane, tzn. takie, które wykształciły się w pełni, ale nie są w stanie przebić się i znaleźć się na właściwym miejscu w jamie ustnej.

Dawniej poddawano ekstrakcji zęby z zaawansowaną próchnicą, w których doszło do zapalenia lub obumarcia miazgi, a także silnie uszkodzone np. w wyniku urazów. Dziś w większości tego typu przypadków możliwe jest wyleczenie kanałowe zęba (które najczęściej może odbyć się w ciągu jednej wizyty), a jego widoczna w jamie ustnej część zostaje zrekonstruowana protetycznie. W związku z tym bardzo rzadko zdarza się, żeby w takich sytuacjach ząb musiał zostać usunięty. W nowoczesnej stomatologii przestrzegana jest zasada: każdy ząb należy ratować, jeśli tylko jest taka możliwość.

 

Całkowicie bezbolesne wyrywanie zęba

Ekstrakcję, szczególnie w trudniejszych przypadkach, takich jak np. usuwanie ósemek, powinien przeprowadzić doświadczony lekarz posiadający specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Podczas tego zabiegu należy bowiem zwrócić szczególną uwagę na stan korzenia i kości oraz bezpieczeństwo otaczających ząb tkanek miękkich. Po profesjonalnie wykonanej ekstrakcji kość pozostaje w dobrym stanie i może się zregenerować.

Zabieg usunięcia zęba jest całkowicie bezbolesny dzięki nowoczesnym formom znieczulenia. Pełen komfort leczenia zapewnia znieczulenie komputerowe, np. The Wand. Za pomocą tego innowacyjnego urządzenia możliwe jest podanie optymalnej dawki anestetyku, precyzyjnie dostosowanej do potrzeb Pacjenta. Płyn znieczulający jest wprowadzany łagodnie i stopniowo. Dzięki temu Pacjent nie odczuwa bólu nawet w momencie iniekcji, a efekt znieczulenia utrzymuje się przez cały czas trwania zabiegu. Dzieciom i Pacjentom o wysokim poziomie bólu dedykowane jest też inne rozwiązanie – sedacja wziewna, czyli popularny gaz rozweselający, który pomaga odstresować się i spokojnie przebyć cały zabieg.

Po ekstrakcji zęba powstałą lukę można uzupełnić za pomocą implantu, który wszczepia się w kość. To biokompatybilny element w kształcie niewielkiej śrubki, który wszczepia się w miejsce utraconego zęba. Pełni on podobną funkcję jak korzeń zęba i można na nim zamocować estetyczną koronę. Uzupełnienie braku zębowego jest bardzo istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Implantacja powstrzymuje negatywne konsekwencje utraty zęba, takie jak: wady ortodontyczne, przesunięcia sąsiadujących i przeciwstawnych zębów czy zanik kości. W przypadku ósemek wszczepienie implantów nie jest konieczne, są to bowiem zęby mało zaangażowane w proces żucia, uznawane za narząd szczątkowy.

Zabieg usunięcia zęba jest zupełnie bezbolesny, ale po jego wykonaniu i ustąpieniu działania środka znieczulającego może pojawić się niewielki dyskomfort. Dlatego najlepiej, aby w dniu, w którym odbywa się zabieg zarezerwować sobie czas na odpoczynek i nie planować pracy ani wysiłku. W złagodzeniu dolegliwości bólowych oraz obrzęku dziąsła po ekstrakcji skutecznie pomogą popularne środki przeciwbólowe oraz okłady z lodu. Przez 2 godziny po zabiegu nie należy nic jeść, ani pić. Dokładne wskazówki dotyczące postępowania po zabiegu zaleci lekarz – stosowanie się do nich usprawni proces regeneracji.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli szukasz sprawdzonego gabinetu stomatologicznego, w którym przeprowadzisz ekstrakcję – postaw na bezpieczeństwo i profesjonalizm i zaufaj doświadczeniu naszych specjalistów chirurgii stomatologicznej. Oferujemy szeroki zakres zabiegów i leczymy bezboleśnie w maksymalnie komfortowych warunkach. Aby umówić się na wizytę wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 697 909 022.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00