5 korzyści, które daje piękny uśmiech

Choć nie zastanawiamy się nad tym zbyt często, piękny uśmiech ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Okazuje się, że oddziałuje praktycznie na każdą sferę życia: począwszy od zdrowia fizycznego, a skończywszy na relacjach międzyludzkich. Doceń swój uśmiech i poznaj 5 korzyści, które przynosi Ci codziennie.

1. Ułatwia nawiązywanie relacji

Uśmiech to najlepszy początek każdej rozmowy. Badania American Academy of Cosmetic Dentistry udowadniają, że intuicyjnie zdajemy sobie sprawę z tego, że szczery uśmiech jest podstawą budowania relacji z ludźmi – aż 99,7% ankietowanych uznało, że jest to element niezbędny do nawiązania i utrzymania pozytywnego kontaktu. Nowo poznane osoby dzięki uśmiechowi czują się bardziej ośmielone i łatwiej nawiązują rozmowę. “Człowiek, który się uśmiecha, podwaja swoje możliwości” – głosi stare przysłowie japońskie. To nadal aktualna, uniwersalna prawda. Uśmiech jest szczególnie ważny, kiedy zależy nam na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie randkę lub rozmowę kwalifikacyjną bez ani jednego uśmiechu? Takie spotkanie nie zakończyłoby się sukcesem.

2. Zaraża pozytywną energią

Odpowiedź na pytanie, dlaczego uśmiech innych ludzi tak bardzo wpływa na nasz nastrój i usposobienie, znajduje się w naszym mózgu. Odkryto w nim tak zwane neurony lustrzane, które aktywują obszary mózgu odpowiadające za czynności, gesty itp., które aktualnie obserwujemy. Dlatego właśnie jeśli widzisz np. kogoś, kto ziewa – od razu masz ochotę zrobić to samo. Nie inaczej jest z uśmiechem – stwierdzenie, że uśmiech jest zaraźliwy jest jak najbardziej słuszne. Widząc szczerze uśmiechniętą osobę trudno jest powstrzymać się od odwzajemnienia uśmiechu. Mechanizm ten zbliża rozmówców do siebie, a także pozytywnie wpływa na ich nastrój.

3. Poprawia samopoczucie

Uśmiechem wyrażamy to, że czujemy się dobrze i jesteśmy szczęśliwi. W tym przypadku występuje jednak sprzężenie zwrotne – jak dowodzi eksperyment przeprowadzony przez niemieckiego psychiatrę Fritza Stracka w 1988 roku – również wyraz twarzy, jakim jest uśmiech, oddziałuje pozytywnie na nasz nastrój. Oznacza to, że nawet wymuszony uśmiech sprawia, że czujemy się lepiej. Według niektórych badań 1 minuta spędzona z uśmiechem na ustach odpowiada 45 minutom relaksu lub…. dwóm tysiącom tabliczek czekolady! Wszystko za sprawą endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia, które wydzielają się, gdy na naszej twarzy pojawia się wyraz radości.

Aby zapisać się na wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: 697 909 022. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

  Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

  4. Wspiera zdrowie

  Wspomniane endorfiny są naturalnym środkiem kojącym ból i łagodzącym zdenerwowanie. Ich skład chemiczny jest zbliżony do morfiny i heroiny – działają przeciwbólowo i uspokajająco. Dzięki temu zredukowany zostaje stres – jeden z głównych wrogów naszego zdrowia. Podczas uśmiechania się uwalnia się również serotonina i dopamina. Ten pierwszy hormon reguluje odczuwanie ważnych dla naszego życia potrzeb, takich jak sen, apetyt czy libido. Jej odpowiedni poziom chroni przed chorobliwym przemęczeniem i zaburzeniami depresyjnymi. Natomiast dopamina odpowiada za poczucie motywacji do działania; towarzyszy nam także, gdy jesteśmy zakochani lub np. jemy swoją ulubioną potrawę. Ma również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Ze względu na terapeutyczną wartość uśmiechania się i śmiechu opracowano tak zwaną śmiechoterapię, która ma na celu poprawę stanu przewlekle chorych osób.

  5. Podnosi atrakcyjność

  Stwierdzenie, że kobiecy uśmiech to najlepszy makijaż znajduje potwierdzenie w badaniach. W teście zleconym przez markę Orbit Complete niemal 70% uczestników uznało za bardziej atrakcyjne kobiety, które były uśmiechnięte, ale nie miały make-up’u, niż te, które były pomalowane, ale ich wyraz twarzy był ponury. Okazuje się także, że zarówno mężczyźni jak i kobiety w pierwszej kolejności zwracają uwagę na uśmiech nowo poznanej osoby. Ponadto uśmiech kojarzy się z ludźmi sukcesu i celebrytami, więc osoby z radosnym wyrazem twarzy są postrzegane jako spełnione, zadowolone z siebie, a ich status społeczny automatycznie wzrasta.

  Co możesz teraz zrobić?

  Uśmiech przynosi nam całe mnóstwo korzyści, a mimo to uśmiechamy się bardzo rzadko. Małe dzieci robią to nawet 400 razy dziennie, a dorośli – nie więcej niż 20. Dlaczego tak się dzieje? Czasami przyczyną jest stres i życie w ciągłym napięciu, co sprawia, że wydaje nam się, że nie mamy powodów uśmiechu. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że uśmiech pomaga radzić sobie ze stresem i z uśmiechem na twarzy łatwiej jest stawiać czoła wszelkim przeciwnościom. Innym powodem, dla którego unikamy uśmiechania się może być niesatysfakcjonujący wygląd zębów. W takich okolicznościach najlepiej zgłosić się na wizytę do specjalisty, aby poznać możliwości rozwiązania problemu. A tych we współczesnej stomatologii nie brakuje: nowoczesna ortodoncja, skuteczne wybielanie zębów lub naturalnie wyglądające prace protetyczne – istnieje cała gama metod leczenia, które mogą przywrócić piękny i olśniewający uśmiech. Jeśli marzysz o tym, aby spontanicznie wyrażać swoje emocje i móc korzystać ze wszystkiego, co daje nam uśmiech – umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer 697 909 022 lub wypełniając formularz.

   

  Najnowsze wpisy

  Archiwum wpisów

  Godziny otwarcia

  poniedziałek, środa
  9:00-20:00
  wtorek, czwartek, piątek
  9:00-15:00