2 sposoby uzupełnienia braku zęba

Choć w nowoczesnej stomatologii leczenie nawet bardzo zniszczonych zębów jest standardem, a ekstrakcja jest traktowana jako ostateczność – jednak czasem zdarza się, że z różnych powodów możemy utracić ząb. Co zrobić w takiej sytuacji? Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad.

Usunięcie zęba to nie koniec!

Bardzo zniszczony przez próchnicę ząb nie mógł zostać poddany leczeniu kanałowemu i lekarz zalecił jego ekstrakcję. Co dalej? Czy problem został rozwiązany? Bynajmniej. W przypadku przewlekłej i rozległej infekcji miazgi zęba, która nie nadaje się do leczenia, ząb należy usunąć, aby wyeliminować ognisko zapalenia. Brak zębowy wymaga jednak dalszego leczenia, ponieważ może być przyczyną wielu schorzeń, m.in. zaniku kości, przesunięć sąsiadujących zębów, wysunięcia zębów przeciwstawnych, a w konsekwencji – wad ortodontycznych oraz zaburzeń okluzji. W nowoczesnej stomatologii odbudową utraconych zębów zajmują się dwie dziedziny: implantologia oraz protetyka. Prezentujemy dwa rozwiązania, które pozwalają Pacjentom cierpiącym z powodu braku pojedynczego zęba powrócić do normalnego funkcjonowania.

 

Leczenie pojedynczego braku w uzębieniu – most protetyczny

Most protetyczny to metoda leczenia, polegająca na uzupełnieniu braku w uzębieniu za pomocą estetycznej pracy protetycznej, opartej na zębach sąsiadujących z luką. Utracony ząb zostaje zrekonstruowany wraz z koronami najbliżej położonych zębów. Pracę wykonują technicy dentystyczni w laboratorium protetycznym na podstawie wycisku uzębienia Pacjenta. Dzięki temu jest ona perfekcyjnie dopasowana, co zapewnia nie tylko świetny efekt estetyczny, ale także odpowiednią funkcjonalność. Stomatolog cementuje gotowy most na zębach sąsiadujących, pełniących funkcję filarów mostu. W ten sposób brak zębowy zostaje uzupełniony środkową koroną, czyli tzw. przęsłem mostu. Jest to bardzo atrakcyjne i korzystne cenowo rozwiązanie. Sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy zęby sąsiadujące z luką same wymagają założenia korony, np. ze względów estetycznych, z powodu uszkodzenia czy po leczeniu kanałowym. W przeciwnym razie konieczne jest oszlifowanie zdrowych zębów, które od tej pory będą musiały zawsze być przykryte koronami – to właściwie jedyna wada tej metody.

 

Nowoczesna alternatywa – implant dentystyczny

Implant dentystyczny to najnowocześniejsze i obecnie najskuteczniejsze rozwiązanie w leczeniu braków zębowych. Współczesna implantologia umożliwia odbudowę zarówno pojedynczych zębów, jak i leczenie bezzębia. W przypadku jednego braku zębowego jest to metoda, która daje efekty najbardziej odpowiadające naturalnej budowie zęba. Implant odtwarza bowiem korzeń zęba, a osadzona na nim korona – część naddziąsłową. Tak zrekonstruowany ząb funkcjonuje dokładnie tak jak naturalne uzębienie i charakteryzuje się perfekcyjną estetyką. Ponadto zapobiega zanikowi tkanek kostnych – procesowi, który następuje w wyniku utraty obciążenia kości. To duża przewaga tej metody nad mostami protetycznymi. Wyjątkową zaletą jest też brak konieczności naruszania sąsiadujących zębów. Zabieg implantacji polega na wprowadzeniu kilkumilimetrowego tytanowego elementu w miejsce utraconego zęba. Dzięki właściwościom tytanu, implant zrasta się z kością i jest traktowany przez organizm jak własna tkanka.

 

Co możesz teraz zrobić?

Obecnie w stomatologii znane są bardzo skuteczne metody leczenia, które przywracają Pacjentom z brakami zębowymi komfort codziennego funkcjonowania. Zarówno mosty protetyczne, jak i korony na implancie mają wiele zalet i przynoszą znaczne korzyści. Metoda leczenia musi być jednak dobrana do indywidualnych uwarunkowań i preferencji konkretnego Pacjenta. Dlatego jeśli chcesz podjąć leczenie, udaj się na konsultacje w naszej Klinice i przekonaj się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. W tym celu zadzwoń pod numer +48 697 909 022 lub wypełnij formularz.

 

Najnowsze wpisy

Archiwum wpisów

Godziny otwarcia

poniedziałek, środa
9:00-20:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-15:00