Kiedy należy usunąć ząb?

Usunięcie zęba jest ostatecznością. Czasami jednak może okazać się konieczne, np. gdy ząb jest ogniskiem zakażenia lub wystąpiło stłoczenie zębów (brak miejsca dla niektórych z nich). Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to zabieg, który przyczynia się do zachowania zdrowia jamy ustnej, jest bezpieczny i całkowicie bezbolesny.

 

Dlaczego ząb trzeba usunąć?

Ząb powinien być usunięty tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma już możliwości jego wyleczenia, a pozostawienie go w jamie ustnej może prowadzić do poważniejszych problemów. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, która pozwoli ocenić, czy zabieg jest konieczny i oszacować korzyści, jakie przyniesie jego wykonanie. Niezwykle ważne jest także zaplanowanie dalszego postępowania. Powstały brak należy bowiem jak najszybciej uzupełnić.

Główne wskazania do wyrwania zęba to:

  • zapalenie miazgi zęba,
  • brak możliwości przeprowadzania leczenia kanałowego ze względu niedrożność kanałów zainfekowanego zęba,
  • próchnica, której wyleczenie nie jest możliwe z powodu zaawansowania choroby,
  • stłoczenie zębów (usuwa się zęby, znajdujące się w nieprawidłowej pozycji ze względu na brak miejsca),
  • zatrzymanie zęba (usunięty zostaje ząb, który w pełni się wykształcił, ale pozostał w kości szczęki lub żuchwy i nie znalazł się na właściwym miejscu),
  • umiejscowienie zęba poza łukiem zębowym,
  • ostre zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba,
  • złamanie zęba wielokorzeniowego.

 

Decyzja o wyborze gabinetu

Może się wydawać, że usunięcie zęba to stosunkowo prosta procedura. Jednak przy wyborze gabinetu, w którym ma zostać wykonany zabieg, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Czynników, które są istotne w przypadku ekstrakcji zęba, jest sporo.

Na początek zawsze konieczne jest wykonanie diagnostyki i zdjęć rentgenowskich, na podstawie których zostanie podjęta decyzja, czy ząb na pewno należy usunąć. Ma to na celu niedopuszczenie do ekstrakcji zęba, dla którego istnieje jeszcze szansa na wyleczenie. Dlatego upewnij się, że gabinet w którym ma być przeprowadzony zabieg posiada własne centrum diagnostyczne. To znacznie skróci czas trwania procedury, a tym samym długość Twojego leczenia stomatologicznego.

Ważne jest także zaplanowanie dalszego postępowania. Miejsce po usuniętym zębie należy uzupełnić jak najszybciej, a decyzja o możliwościach kontynuowania leczenia powinna zostać podjęta jeszcze przed zabiegiem ekstrakcji. Dlatego upewnij się czy gabinet oferuje możliwość uzupełnienia braku zębowego np. implantami zębów.

Naturalnym procesem następującym po usunięciu zęba jest zanik kości. Można temu zapobiec dzięki uzupełnieniu powstałego ubytku w uzębieniu, np. za pomocą implantu. Pamiętaj, aby przed ekstrakcją zęba dowiedzieć się, jakie są możliwości dalszego leczenia. 

 

Aby zapisać się na bezpłatną wizytę konsultacyjną wystarczy wysłać poniższy formularz lub zadzwonić pod numer: +48 42 227 20 10. Nasze recepcjonistki pomogą dobrać najdogodniejszy termin wizyty.

    Przepraszamy, lecz w chwili obecnej brak możliwości zapisania się na konsultacje.

    My też nie lubimy spamu

    Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.


    Usuwanie ósemek

    Najpopularniejszym zabiegiem chirurgicznym w stomatologii jest usuwanie ósemek. Trzecie zęby trzonowe (medyczne określenie ósemek) nie są potrzebne, a mogą powodować ból i opuchliznę dziąseł. Zabieg wykonuje się najczęściej wtedy, gdy zęby mądrości sprawiają, że w szczęce jest za mało miejsca, a pozostałe zęby nie znajdują się w naturalnej pozycji. Zaniedbanie tego problemu może prowadzić do wad zgryzu i wiąże się z koniecznością wykonania leczenia ortodontycznego w przyszłości.

    Warto jednak pamiętać, że jeżeli trzeci ząb trzonowy pojawi się w sposób jak najbardziej prawidłowy i według dentysty jego pozostanie w jamie ustnej nie stanowi zagrożenia dla pozostałych zębów, nie musisz go usuwać. Ważne jest, aby w takim przypadku zwrócić szczególną uwagę na higienę ósemek, ponieważ znajdują się w trudno dostępnym miejscu. Pamiętaj, że nieprawidłowe szczotkowanie może spowodować pojawienie się próchnicy.

     

     Zabiegi tylko w znieczuleniu

    Zdajesz sobie sprawę, że musisz usunąć ząb, ale odwlekasz wizytę u dentysty, bo obawiasz się bólu? Niepotrzebnie! Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu, dzięki czemu niemal zawsze są całkowicie bezbolesne. W nowoczesnej stomatologii istnieją bezbolesne metody znieczulenia. Nie musisz stresować się widokiem igieł, gdyż możesz wybrać komputerowe znieczulenie The Wand, którego podanie nie sprawia żadnego dyskomfortu. Przy wyborze gabinetu, upewnij się, czy Twój ząb zostanie usunięty w pełni komfortowych warunkach.

     

    Najnowsze wpisy

    Archiwum wpisów

    Godziny otwarcia

    poniedziałek, środa
    9:00-20:00
    wtorek, czwartek, piątek
    9:00-15:00